Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Ulice Karolíny Světlé

Týdeník Pražský život - Ulice Karolíny Světlé

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Výlet do Karolíny Světlé!

Ulice Karolíny Světlé je v historickém centru Prahy unikátní. Je tu vysoká koncentrace restaurací, barů, kaváren jako všude na Starém Městě. Zdejší neopakovatelnou atmosféru ale dotváří pestrá směsice studentů z blízkých vysokých škol (a to hlavně umělecky a filozoficky zaměřených), kteří vždy byli živnou půdou občerstvovacích zařízení. Možná i proto je tu široká škála gastro nabídek – od opravdické retro „čtyřky“ přes studentské a hipsterské podniky až po specializované restaurace – to vše na 300 metrech jedné ulice.

Vběhněme do Karolíny, ať na těch pár metrech něco zažijeme a užijeme…

Jako uvítací výbor na nás čeká Al Capone’s, kde si dáme warming-up drink ve formě lahůdkového koktejlu, kterých tu mají nepočítaně. A nejsme tu sami, vedle nás je spousta lidí, co se právě chystá vyrazit na nějakou party v okolních staroměstských klubech. Ale je ještě brzo, a tak se scházejí tady a těší se na dlouhou noc.

Já už mám ale s kamarádkou Petrou dopito a chtěl bych ji překvapit orientální večeří na nějakém hodně nevšedním místě. Vedu ji na začátek Karolíny, kde vím, že má být … Kábul …ale je tu tma! Zachraňuje nás názorná šipka směrem doleva. Ano, přesunuli ho do lepších prostor a schovává se pár metrů za rohem v Krocínově. Musíme sestoupit do podzemí, abychom se ocitli v exotickém prostředí jediné afghánské restaurace v Praze, která už přivítala takové osobnosti jako Václav Havel, Karel Schwarzenberg nebo Karel Gott. Ale nevyděste se, ceny specialit na jídelním lístku nejsou zdaleka vysoké. U všech jídel jsou vysvětlivky a vybere si tu opravdu každý, včetně vegetariánů.

Po ostré cizokrajné večeři bych rád zašel někam na pivo. A mám štěstí. Hned za rohem je snad jediná opravdová „čtvrtá cenová“ na Starém Městě U Rotundy. Je to nádherně zachované retro, tady se vlastně (kromě cen) od socialistických dob nic nezměnilo, skutečná rarita nejen v centru!

Petra, aby mi to vrátila, dostává na oplátku chuť na fajn kávu, ale ani to není v Karolíně problém. O pár metrů dál je v ustupujícím činžáčku, který tím získal místo pro zahrádku, Standard Cafe. Na nezájem kavárenských povalečů si tu stěžovat nemůžou. Hladoví studenti debužírují polévku a panini. Studentky si pochutnávají na skvělé kávě a výborných koláčích u mihotavého namodralého světla notebooků – kavárna jak má být.

Ani jeden z nás nedokáže minout vegetariánskou restauraci s přiléhavým názvem Lehká Hlava. Stačí pár kroků uhnout a jsme ve slepé ulici zvané Boršov, která v pozadí končí uzamčenými vraty. Na místě bývalé legendární čajovny dnes můžete vybírat z několika rozdílně umělecky ztvárněných prostorů – Kina, Nebíčka, Salonku a Dvorečku. Lidé si do nich sedají podle své nálady, ale hlavně tam, kde si to včas zarezervují. Výborně se tu cítí i nevegetariáni a nejvíc letí předkrmy tofoie gras (paštika z uzeného tofu a kešu s brusinkami), kimči (fermentovaný salát) a burger z červené řepy. My už jsme bohužel byli po jídle, a tak jsme se alespoň na další cestu Karolínou vzkřísili místní hitovkou LST, což je domácí energetický nápoj z macerovaného čaje, japonského čaje matcha a guaranového sirupu.

Po naší pestré konzumaci je nutné udělat něco vstřícného pro náš žaludek a trochu ho srovnat. A tak ve chvíli nejtěžší nás zachraňuje Hemingway bar s dvě stě druhy rumů a nejširší nabídkou (cca 40 druhů) absinthú v Čechách, uváděný mezi padesátkou nejlepších barů na světě. Kromě rumů jsou u Hemingwaye samozřejmě profíci na úžasné koktejly. Nevažte se jen na nápojový lístek, přátelský a přitom profesionální barman rád vyslechne vaše chuťové představy a připraví vám nápoj ušitý na míru. Navíc se i něco dozvíte.

Na závěr nás ještě čeká trojboj, ze společenského hlediska zlatá trojice podniků, oáza uprostřed Starého Města, kam chodí mladá klientela, hlavně studenti, sem tam batůžkář a do toho i nějaký ten místní. Profilovkou Karolíny je Café-Pub Atmosphere (Atmoška), které by slušel slogan „Atmosféra má atmošku“, pulzující jako živý (nejen) studentský meeting point s více prostory, v jednom z nich i s fotbálkem. Zajímavostí je, že podnik je průchozí ve dvou uličních úrovních, z Karolíny a z nábřeží – srovnávají to schody v zahrádce ve dvorku. Hlavně je to ale vzhledem k okolí cenově přijatelný podnik i na jídlo. Specialitou je kopec restovaných bramborových plátků, kterých se nají klidně dva lidi.

Na rozdíl od Atmošky je protější Duende intelektuálské. Sedí tu i osamělé studentky a čtou si asi něco hodně zajímavého… V létě jsou okna otevřená a kavárna se propojuje s Karolínou, do toho se vloží turisté, takže se osazenstvo začíná mírně mixovat.

Hned za rohem v Náprstkově na nás, už totálně vyčerpané, čeká poslední studentský podnik Krásný Ztráty. Jsou nejen kavárnou (a trochu i barem), ale taky kulturním centrem s různými výstavami, koncerty, čtením i poezií. Uprostřed se skrývá salonek s knihovnou, kde máte najednou pocit, že jste ve vysokoškolské studovně.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. jana
    jana
    | |

    Chodím pravidelně do ulice Karoliny Světlé do domu Portus, napravo nalevo nekoukám, jdu za svým cílem (kurzem francouzštiny). Dnes jsem ulici prošla s otevřenýma očima a všímala si hospůdek, kaváren. Příště snad i zajdu do některé. Díky.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.