Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Výlet do Brna – vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Výlet do Brna - vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

V termínu 23.9.2017 a nově 21.10. 2017 s námi můžete vyrazit do Brna na velký architektonický výlet. Brno je město krásné samo o sobě a jistě jste tam mnozí byli již mnohokrát, my se ale i přesto pokusíme ukázat Vám ho z jiné perspektivy. Hned ráno po příjezdu se podíváme na komentovanou prohlídku do vily Tugendhat, aby jsme si tuto výjimečnou realizaci užili ještě za světla.

Vila vznikla pro bohaté manžele židovského původu Fritze a Gretu Tugendhat. Oslovili úžasného architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl funkcionalistický skvost, který je ceněn po celém světě, jako jedna z nejlepších vil tohoto období vůbec.

Vila před pár lety prodělala velice zdařilou rekonstrukci, v rámci níž byly citlivě obnoveny interiéry i exteriéry a tak zde dnes opět můžeme nalézt původní nábytek i část vybavení, včetně proslulé onyxové zdi, která mění barvu podle intenzity dopadajících slunečních paprsků. To vše si samozřejmě nenecháme ujít. Podíváme se dovnitř, a to hned na velký okruh, jehož součástí je nejen návštěva obytných prostor manželů, ale také technického zázemí. Uvidíte také například, kam manželé uskladňovali kožichy, či se dozvíte na jakém principu fungovala tehdy vůbec jedna z prvních klimatizací na světě, či prosklená stěna v interiéru, která za pomoci moderního mechanismu sjížděla dolů. V suterénu je také výstava věnovaná historii vily. Nakonec se můžete pokochat krásným výhledem z prostorné zahrady vily.

Vstup do vily je možný pouze pro malé omezené skupinky, z tohoto důvodu máme prohlídky časovány po půlhodině za sebou, takže budete mít dost času si prohlédnout a nafotit okolí buď před a nebo po návštěvě vily, popřípadě si dopřát ranní kávu. Do skupinek budete zařazováni podle pořadí při hlášení.

Po návštěvě vily se individuálně vydáme do centra, kde si dáme volno na oběd a další. Můžete jej využít k objevování další architektury (pokud byste ještě měli náladu, hned u vily Tugendhat jsou další skvělé realizace jako například Low Beerova vila, postavena rodiči Grety apod.), můžete navštívit některou z výstav (Moravská galerie má dokonce většinu expozic zdarma), či s jen tak procházet a vychutnávat atmosféru města.

Po obědě se přesuneme do čtvrti Žabovřesky. Uděláme si zde kratší prohlídku po nejzajímavějších funkcionalistických vilách.
Právě zde byla v roce 1928 otevřena výstava Nový dům, výstava moderního bydlení, která měla brněnské diváky seznámit s idejemi funkcionalistického stavění. Tato výstavba reagovala na tehdejší moderní tendence v architektuře a pracovali na nich naši nejlepší (hlavně brněnští) architekti. Nalezneme zde realizace Bohuslava Fuchse, Jaroslava Grunta, Arnošta Wiesnera, Jiřího Krohy a dalších. Čtvrť je vlastně předchůdkyní naší funkcionalistické Osady Baba (kterou jste možná navštívili v rámci našich vycházek). Ale Baba si na slavnostní otevření musela počkat až do roku 1932.

Po procházce si stále ještě neodpočineme. Neboť se podíváme do interiéru další legendární brněnské vily. Tato osobitá realizace vznikla v roce 1906 a kombinuje v sobě prvky lidové architektury se svébytným stylem Dušana Jurkoviče. Celé dílo je pojato komplexně, od vyřezávané vstupní brány, po detaily na zábradlí schodiště. Kromě výkladu a stálé expozice si prohlédneme i současnou výstavu architekta Martina Rajniše a čas zbude i na kávu.
Poté se již vypravíme vstříc Praze, kam dorazíme v pozdějších hodinách.

Upozornění: Sice to vzhledem k zaměření výletu neočekáváme, ale prosíme, hlavně dámy, neberte si na návštěvu vily ostré (zvlášť jehlové) podpatky. Obnovená podlahová krytina je tak citlivá, že by došlo k jejímu poškození.


Brněnská vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Den plný architektury – Od lidové architektury k funkcionalismu

Termín výletu: 23.9.2017 a 21.10.2017
Odjezd: kolem 6:30 ráno z Prahy, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: kolem 21. hodiny
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)
V případě, že si přejete zájezd darovat, napište nám to prosím do poznámky, obratem vám pošleme dárkový voucher.

Cena: 890 Kč

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
Vstup a výklad v Jurkovičově vile, návštěva výstavy Martina Rajniše tamtéž.
(Vstup do vily Tugendhat se doplácí na místě, cena: 350/210 Kč)

V ceně není zahrnuto:
– Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

Průvodce:

Kateřina Racková

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail zhruba týden před odjezdem.

Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete přes formulář na konci stránky.

– V případě dotazů pište prosím na info@prahaneznama.cz

– Rezervace míst je možná do termínu 22. 9.  2017 do 18:00 pro první termín, na druhý pak do  20. 10. 2017 do 18:00.

– Výlet se bude konat za jakéhokoliv počasí.

– Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.

– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky

V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky, nebo je možné se přehlásit na jiný výlet/termín. 14 dnů a více předem vracíme 50%. Méně než 14 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši.

Těšíme se na Vás!
Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Ivana Kubrichtová
  Ivana Kubrichtová
  | |

  Chtěla bych objednat dvě místa na tento zájezd v termínu 21.10.2017. Prosím, dejte mi vědět na email, zda jsou ještě volná místa. Děkuji, s pozdravem Ivana Kubrichtová.

 2. Eva Královcová
  Eva Královcová
  | |

  Dobrý den, ráda bych se zúčastnila výletu do Brna – Vila Tugendhat, ale bohužel tento termín jsem mimo republiku. Prosím, plánujete nějaký další? Rovnou bych se přihlásila. Díky a s pozdravem
  Eva Královcová
  tel.: 724 951 369

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.