Menu

Kolonie Před Mostem

2
Kolonie Před Mostem

V době první republiky vzniklo na periferii Prahy mnoho nouzových kolonií s malými provizorními domky poskládané ze všeho možného. Těsně spojena byla trojice kolonií Před Mostem (dnes jediná v Hrdlořezích), Za Mostem (dřív v Hrdlořezích, později překatastrovaná do Hloubětína) a Za Horou (v Hloubětíně). V kolonii, která je opravdu „Před Mostem“ jsou již dnes všechny domky vylepšené, některé nově postavené a poskytují krásné bydlení v přírodě u říčky Rokytky a přitom ve městě.

Restaurace Břežanka skrytá v zeleni u Rokytky občerstvuje jak členy klubu Spartak Hrdlořezy, tak
i širokou, a nejen sportovní, veřejnost, například maminky s dětmi, které mají k dispozici dětský koutek. K restauraci patří venkovní zahrádka, kde se griluje. Nedaleko je venkovní ohniště.


Share Button
Print Friendly

Příspěvek má 2 komentářů

 1. Vladimír Lis
  Vladimír Lis
  | |

  Asi 100 metrů za železničním mostem (viz foto) bylo v padesátých letech na toku Rokytky koupaliště.Tok byl přehrazen fošnami,břehy vydlážděny a byl zde také plavčík.Dnes je vše zarostlé křovím.Pamětníci mohou dosvědčit,jak bývala Rokytka často zamrzlá,jak školáci na ní hrávali hokej a že na bruslích se kopec Smetanka dal objet až do Hloubětína.Ještě doplněk ke zmínce o Hrdlořezské zvoničce.Se zvonem si odnesli i destičku s nápisem,že „zvonička tato postavena byla v roce 1703 a opravena obcí Pražskou roku 1921″.

  Reply
 2. Vladimír Lis
  Vladimír Lis
  | |

  Stejná povodeň jako v roce 2013,postihla Rokytku již jednou a to kolem roku 1950. Tehdy chyběl také asi tak jeden metr,aby se voda vylila z koryta a domky v kolonii zatopila.

  Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web