Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Ďáblický hřbitov na Střížkově

1
Ďáblický hřbitov na Střížkově

A už tu opět máme zdánlivý protimluv, se kterým už jsme se na našich toulkách po pražských čtvrtích setkali několikrát. Hřbitov, o kterém bude dnes řeč, se nachází na území Střížkova, ale ne jenom, že mu nikdo neřekně jinak než ďáblický, ale stejně zní i jeho oficiální název. Důvodem je zřejmě to, že v této oblasti docházelo k častým změnám katastrálních hranic.

Při svém založení byl jednoduše nazýván Pražský ústřední hřbitov, protože byl plánován jako jeden ze tří ústředních hřbitovů v Praze – na Olšanech, v Chodově a v Ďáblicích. Od výstavby Chodovského hřbitova se v době druhé světové války upustilo a tak je dnes Ďáblický hřbitov se svou rozlohou 29,32 hektarů po Olšanských hřbitovech druhý největší v Praze.

Ďáblický hřbitov je výjimečný tím, že se jedná o jediný kubistický hřbitov v českých zemích (a protože se kubistická architektura jinde nevyskytuje, tak) i na celém světě.

Přestože je současná podoba hřbitova jen torzem původního projektu, je ceněna jako ukázka unikátního architektonického a urbanistického řešení.

Stavbu vyprojektoval jeden z nejvýznamnějších architektů období kubismu Vlastislav Hofman. Z původního velkorysého konceptu tvůrce, který byl známý celosvětově i jako divadelní scénograf, se podařilo v letech 1912-13 zrealizovat především umělecky cennou hřbitovní zeď a vstupní bránu se dvěma kiosky.

Hřbitov je to opravdu veliký – najdeme tu 81 hrobek, 3 203 hrobů, 4 817 urnových hrobů, 696 kolumbárií a 1 rozptylovou louku. Hřbitov za všech režimů sloužil pro pohřbívání nepohodlných osob, u nichž se nechtělo, aby se o tom vůbec vědělo. Pro to byl Ďáblický hřbitov vždy ideální, zvláště jeho nejzapadlejší východní a severní část. Od roku 1943 tady byly pohřbívány do společných hrobů ostatky neidentifikovaných osob, sebevrahů, a dalších nepohodlných nebožtíků.   Nový „lidově demokratický“ režim po válce tady umístil ostatky nacistů – tak zde svoje místo našel K.H.Frank, Na zavedenou tradici navázal samozřejmě po roce 1948 komunistický režim, který tu pohřbíval politické vězně.

V kruhovém prostoru uprostřed hřbitova se nalézá Čestné pohřebiště padlých ve II. světové válce s hroby vjugoslávských a italských partyzánů a obětí Pražského povstání..

Ďáblický hřbitov je unikátní tím, že se zde připravuje přírodní hřbitov jako alternativa ke klasickým hřbitovům s kamennými hroby. Ostatky budou pohřbené přímo na rozkvetlé louce a identifikátorem hrobu bude místo náhrobku strom. Tato forma hřbitova prý nebude tak depresivní jako stávající kamenné hřbitovy. Jako místo byla vybrána zanedbanější část hřbitova, kde budou zároveň ponechány trouchnivějící stromy jako přírodní kulisa.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »