Menu

Velký Břevnov

1
Velký Břevnov

Velký Břevnov je pro mě dost smutný úkol – popisovat ho i fotit. Celý byl zbořen v 70. letech 20. století. Je to obrovská škoda, protože až do své likvidace se jednalo o vzácně zachovanou vesnickou náves a staré centrum Břevnova. I když byl povýšen na město, neměl Břevnov vlastně nikdy náměstí a stará náves plnila tuto úlohu s názvem Břevnovská ulice až do smutného konce. V prodloužení Břevnovské směrem k Bělohorské ulici přibylo později ve 30.letech i kino s původním názvem Ideál, později Radost. Říkalo se mu prý Randál  (radost + ideál = randál:)). Na návsi stávaly krásně zachované statky i starobylý hostinec „U Kotoučů“.

Při poznávání Velkého Břevnova s klášterem nám může pomoci mapa

Tento dům zůstal jako jeden z posledních ze staré zástavby na malém trojúhelníkovém náměstíčku tvořeném vidlicí ulic Radimova a Na Petynce. Tím pádem byl svědkem natáčení jednoho z dílů filmového seriálu „Hříšní lidé města pražského“ a sice „Pěnička a Paraplíčko“, kde jsme kromě rady Vacátka v podání Jaroslava Marvana,  mohli vidět v titulních rolích Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou. Na rohu domu jsou zachovány pozůstatky zdobených držáků na plynové lampy.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. J.P.
    J.P.
    | |

    Ten domek se šindelovou střechou asi už dlouho stát nebude, pokud někdo nepřinutí majitele k jeho opravě a nenechání takového chátrání.

    Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web