Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Dolní Michle

1
Dolní Michle

Starobylá michelská ves se skládala ze dvou částí. První je Horní Michle s kostelem a farou na malém náměstíčku na náhorní planině. Druhou je Dolní Michle s mnoha velkými statky, mlýny, ale i židovskou synagogou dole v údolí podél Botiče. Šlo o ves s dlouhou historií, neboť první zmínka o ní je už z roku 1185, kdy patřila Vyšehradské kapitule. Během 2. poloviny 19. století začal v souvislosti s rozvojem pražských předměstí a okolních vsí mizet zemědělský ráz vsi a začaly se objevovat první továrničky a výrobní závody. Na pozemcích těsně přiléhajících ke starobylé vesnici se začaly objevovat první činžáky městského střihu a rázu. V roce 1900 měla Michle už přes 600 obyvatel  a našli byste tu pivovar, mlýn, cihelnu, zpracování železa ale i zelinářství. Prudký rozvoj nastal za první republiky, ale asi ne jen k dobrému, protože kromě krásných činžovních domů ve stylu art deco podél Nuselské ulice, došlo na katastru Michle i ke vzniku rozsáhlých nouzových kolonií jako Trnkov, Slatiny, na Bohdalci. Mimoto vznikly i poměrně velké vilové čtvrti a to hlavně na svazích mezi Dolní a Horní Michlí a nad nouzovou kolonií na Bohdalci, což byla poněkud zvláštní kombinace zástavby. Vrch Bohdalec byl, jak psal Karel Čapek: „rozkrojen ve dví“ aby tudy mohla být protažena železniční trať a vznikla charakteristická stavba pro tyto končiny – Michelská plynárna. Velká kolonie rodinných domků vznikla na Kačerově i s budovou  restaurace a kina, které bylo otevřeno až v době protektorátu. První republika hodně investovala do infrastruktury, aby podnítila zástavbu na doposud volných plochách, a tak docházelo k takovým paradoxům, že tramvaj třeba projížděla od Budějovického náměstí v ose dnešní Jihlavské ulice polemi a končila na malém náměstíčku u několika činžovních domů u dnešní restaurace ne-Smysl. Plány první republiky byly veliké, bohužel vše přerušila válka, a tak mezi rodinnými domky zůstalo spousta proluk, které byly v době socialismu doplněny nevzhlednými paneláky a značně tak narušily michelský genius loci. To se týká jak čtvrti rodinných domků Kačerov, tak i vlastního jádra vsi, kdy výstavba sídliště Baarova zničila celou jednu stranu bývalé dolnomichelské návsi a několik statků. A tak je dnes v těchto místech stará zástavba jen po jedné straně a území působí bohužel dosti chaoticky, což je v tomto případě veliká škoda.

Domem s čp.1, tedy jak už to bývá, nejdůležitějším a nejstarším domem ve vsi, je Michelský dvůr. Jedná se o významnou historickou památku – dvorec vybudovaný na středověkých základech. Některé části budovy pocházejí zřejmě z 15. století. Po roce 1622 patřil Karlově univerzitě – odtud také známý název Univerzitní dvůr.

Díky tomu, že univerzita (respektive univerzitní kolej) vlastnila ves Michli, tak místní měli tu výhodu, že již od roku 1604 měli k dispozici jednotřídní školu, což v tehdejší době byla velká výjimka. Na druhou stranu, to že majitelem vsi byla univerzita nebyla zase pro michelské žádná velká výhra. Svou hamižností se od ostatních vrchností zas tolik nelišila. Univerzita jmenovala pro Michli rychtáře, konšely, 3 hajné a 2 kominíky. Při příležitosti jmenování lidí do těchto funkcí univerzitní mistři a direktoři rádi zajížděli do Michle a vyžadovali aby je místní pořádně pohostili. Univerzitní představitelé velmi rádi přijížděli i na lov do Michelského lesa a přitom rovněž chtěli, aby se místní o ně postarali. Obyvatelé Michle toto nesli nelibě a chtěli, aby noví konšelé a další byli jmenováni na půdě univerzitní koleje. Ovšem hodnostáři z Karlovy univerzity si chtěli pořádně užít a pochutnat si, tudíž požadavky michelských vždy smetli ze stolu. Vyjímkou byly jen doby, kdy u Michle tábořilo vojsko. Tehdy se direktoři a mistři báli vyjíždět z Prahy a michelští museli za nimi. Univerzita vlastnila Michli až do roku 1848, kdy bylo zrušeno vrchnostenské zřízení a poddanství. Na to, že Michle byla majetkem univerzity upomínají i názvy ulic jako Magistrů, Na Kolejním statku, Děkanská a Mendíků (žebraví studenti ve středověku)

Barokní části Univerzitního dvora byly za klasicismu propojeny a doplněny kolem roku 1850. Po 2. světové válce přešel Michelský dvůr do vlastnictví státu. Po 2. světové válce přešel Michelský dvůr do vlastnictví státu. Byly zde zřízeny byty, drobné provozovny, sklady a autoopravna. Při té příležitosti byly provedeny necitlivé zásahy do interiérů, zazděny a vybourány příčky i klenby. Během dalších 40 let je celý Michelský dvůr zdevastován a mění se téměř v ruinu. V letech 1994 – 98 dvorec prošel citlivou rekonstrukcí na Domov Sue Ryder, který poskytuje péči seniorům. V Domově najdeme restauraci, kulturní centrum s galerií, divadelní sál, Městskou knihovnu, kapli a dobročinný obchod.

Hospodářský dvůr se zajímavým schodištěm vlastnila nebo měla pronajatý v minulém století rodina Hrášků a proto se tady říkalo ,,statek u Hrášků“. Podle vyprávění pamětníků prý panímáma Hrášková v době 1. světové války podporovala potravinami chudé rodiny z okolí. Dnes je dvůr bohužel ve stavu, jaký vidíte na obrázku, ta největší budova pochází pravděpodobně z druhé poloviny 19.století

Není známo, kdy přesně vznikla tato krásně zachovaná synagoga, jeden z nejcennějších historických objektů v Michli, snad někdy kolem roku 1730. V druhé polovině 19. století byla romanticky přestavěna do dnešního novogotického vzhledu. Jedná se o jednu z mála židovských synagog na pražských předměstích, která nebyla za německé okupace zničena a tak nám může dodnes připomínat kdysi silnou židovskou komunitu v Michli. Objekt sloužil nejen jí, ale i komunitám ve Vršovicích, Podolí a Nuslích. Před zchátráním synagogu zachránila v roce 1975 Církev československá husitská, která jí zrekonstruovala a dnes ji používá jako svojí modlitebnu. Původní účel budovy nám připomene jen několik náhrobních kamenů na zahrádce před její jižní zdí.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Terka
    Terka
    | |

    Dobry den, jenom pro doplneni…
    SMVV neni vysoka skola, je jenom stredni, odborna. VSMVV je nad Knizeci, na Smichove.
    Statek U Hrasku dnes jiz nefunguje ani jako zricenina, na jeho miste se nyni vystavuje nova ultramoderni blokova obytna budova.
    Domov Sue Ryder byl pri povodnich 2013 zatopen vysoko nad ramy oken prvniho patra, az do horni poloviny napisu nad vjezdem.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »