Menu

Malešická kolonka

5
Malešická kolonka

Nečekaná úhlednost domků na návrší kousek od Malešického lesa překvapí. V Praze, kde je obvykle každý dům stavěn stylem každý pes jiná ves, působí tak trochu jako z jiné země. Aniž jsem původně o těchto domcích něco věděl, moc se mi urbanismus a vzhled domků zamlouval. Až následně jsem zjistil, že domky byly stavěny podle jednotného projektu od roku 1954 a to svépomocí. Je vidět, že i padesátá léta mohou nabídnout hodnotnou architekturu, která by se mohla stát vzorem pro výstavbu mnoha dnešních satelitních sídlišť.

Zdejší spořádané sídlišťátko se nazývá kolonka a rozkládá se ve dvou ulicích Janderova a Kaňkova.

V přízemí domků jsou dva pokoje a kuchyně, s tím že pokoje jsou vždy orientovány na slunnou jihozápadní stranu a kuchyně na stinnější severovýchod. Najdeme zde také koupelnu a samostatné WC. Vstup do domu je řešen zděnou verandou. V podkroví jsou dva pokoje, z nichž jeden má vstup na balkón a úložné prostory.


Share Button
Print Friendly

Příspěvek má 5 komentářů

 1. Jarka
  Jarka
  | |

  Bydlela jsem v ulici u Tvrze a musim se se vsim stotoznit, takove sankovani v Janderovce bylo prece super neeee…

  Reply
 2. Standa Bastl
  Standa Bastl
  | |

  Měl jsem tu čest být účastníkem výstavby tohoto koutu Prahy od svého raného mládí až do svých 20 let. S výjimkou ulic a domů vypadalo okolí úplně jinak. Dalo se tu lyžovat přímo u domů nebo u 5-ti stromků, po polití ulice jsme jezdili vesele na bobech, pod zahradami v Janderově ulici byl plácek, kde jsme hráli fotbálek, vybíjenou atd. Přes trať a pole, na kterém se v zimě také sáňkovalo, jsme chodili do Hrdlořezské školy. Kilo chleba bylo za 2,60 Kč, desítka pivo za 1,60 Kč. Chodili jsme převážně v teplákách a vůbec nám to nevadilo.

  Reply
 3. Standa Bastl
  Standa Bastl
  | |

  Měl jsem tu čest být účastníkem vývoje tohoto koutu Prahy od svých 10 do 20 let. S výjimkou ulic a domů vypadalo okolí úplně jinak. Dalo se tu lyžovat přímo u domů nebo u 5-ti stromků, po polití ulice jsme jezdili vesele na bobech,

  Reply
 4. Květuše Tučková
  Květuše Tučková
  | |

  Jen se mohu k článku připojit, bydlím zde v podstatě od narození s přerušením. Klidné místo ve městě, dříve venkov.Bohužel se zde našel i jeden podnikatel, který dům s pozemkem zakoupil a pak nechal zbořit. Pokazil ráz celé ulice.

  Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web