Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Haštalská čtvrť

17
Haštalská čtvrť

Vždycky jsem si říkal, kde se asi odehrávala dobrodružství Rychlých šípů, Bratrstva kočičí pracky a Vontů? Prý je Jaroslav Foglar ve svých představách umístil do tajemných průchodů, plácků a zakoutí Haštalské čtvrti neboli čtvrti u sv. Haštala. Tenhle kout Starého Města je vůbec zajímavý. Zvláštnost číslo 1 – jako jediný unikl celoplošné asanaci severní části Starého Města – prostě na to nezbyly peníze (Praha naštěstí nebyla tak bohatá jako Vídeň). Zvláštnost číslo 2 – na rozdíl od okolí Staroměstského náměstí a Karlova Mostu tady skoro nenarazíte na turisty. Uličky jsou většinou prázdné a některá místa a domy jsou ošuntělé jak na staropražských fotografiích. Některá místa Haštalské čtvrti naopak získala nezaměnitelný, až pařížský kolorit.

Haštalská čtvrť se dá nejlépe poznat bezcílným blouděním jejími uličkami, náměstíčky a dvorky. Trasa na plánku spíše ukazuje, kterými místy byste měli projít a schválně Vám nenaznačuje v jakém pořadí – blouděte sami 🙂

Tajuplnost čtvrtě předznamenává už na jejím okraji rozlehlá budova barokního kláštera milosrdných bratří, jehož neoddělitelnou součástí je již po staletí špitál – dnes Nemocnice Na Františku. Zvláštností je několikrát zalomené jižní průčelí kláštera, které dokazuje postupné etapy výstavby.

Historie hospitální činnosti se v těchto místech datuje už od roku 1320. Tehdy stávajícímu hospici, který vznikl za podpory císaře Karla IV., požehnal a kapli v něm vysvětil sám první český arcibiskup Arnošt z Pardubic. Po bitvě na Bílé Hoře, císař Ferdinand II. Habsburský svěřil hospic do rukou řádu milosrdných bratří. Uvnitř budovy najdeme takzvané schodiště Miserere, na kterém se bratři modlili během popravy na Staroměstském náměstí a pro jehož konstrukci bylo použito dřevo z popraviště českých pánů roku 1621.

Zajímavostí nemocnice je, že se pacienti umisťovali do pokojů podle druhu nemoci, v dřivějších dobách bývali totiž všichni společně ve velké místnosti a jednotlivá lůžka bývala oddělena plentami. V roce 1847 tady byla provedena první operace v narkóze v Evropě bratrem Celestýnem Opitzem.

Naproti ní jsou starosvětské, do široka rozkročené barokní měšťanské domy a hned dvě pamětní desky na domě číslo 5 (žlutý), kde se narodil malíř a ilustrátor Josef Mánes, a hned vedle na domě číslo 7 (ten ošklivější) prý svého času žil rakouský fyzik a matematik Christian Doppler. Významnými lidmi se kupodivu tenhle zapadlý, vždycky spíš chudinský kout Starého Města jen hemží – možná proto, že malíři a matematici neměli na vysoký nájem?

A aby toho nebylo málo, tak tu musí být i restaurace s francouzským šarmem (v Haštalské ulici) jako La Degustation Bohême Bourgeoise, která se jako jedna ze dvou pražských restaurací může na svém kontě pochlubit dokonce Michelinskou hvězdičkou, nebo opravdová francouzská braserie Chez Marcel i s nezbytným číšníkem ve vchodu.

Haštalskému náměstí neboli náměstí u sv. Haštala vévodí stejnojmenný kostel s bohatou historií, neboť jeho předchůdcem tady byla už ve druhé polovině 12. století románská trojlodní bazilika, významná svou polohou na staré cestě vedoucí směrem na Poříčí. Gotická novostavba pak vznikla ve 14.století postupnou přestavbou románské stavby. Kostel potom zažil hodně útrap a následných oprav – byl poškozený v husitských bouřích a hned po nich ho zasáhla povodeň, v roce 1689 vyhořel a středověká klenba byla při renovaci nahrazena ranně barokními lunetami. Poslední velkou opravu pak zažil po nešťastné povodni v roce 2002, kdy se do něj dostala spodní voda.

Anežskou ulicí se jak jinak než dostaneme k Anežskému klášteru, který založila Anežka Přemyslovna s králem Václavem I. v místě bývalého špitálu zřejmě v letech 1233-1234. Anežka se pak stala i jeho první abatyší. Klášter je unikátní gotickou památkou prvořadého významu s mnoha kostely a klášterními budovami a proto podrobný popis jedné z nejznámnějších (!) pražských památek určitě nespadá pod logo „Praha neznámá“. 🙂

Při průchodu Řasnovkou se dá povzdechnout, jaká škoda, že asanace zbourala celou severní část Starého Města a Josefov – mohl to být dneska světový unikát!


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 17 komentářů

  1. Jachym Novotný
    Jachym Novotný
    | |

    Nádherná vycházka vhodná i pro lidi na vozíku. Moc pěkné povídání i pěkná tajemná místa.

  2. Martin H
    Martin H
    | |

    prošli jsme zajímavá místa, ale myslím, že by bylo lepší, pokud by se ujednotilo téma vycházky. není třeba chodit dvě hodiny 5 ulic.
    Řeší se zde mnoho témat: Foglar, Anežka Česká, asanace, nakonec i kousek Josefova. Já vím, že je to napsáno v popisu vycházky. Asi bych navrhl věnovat se čistě tajemným zákoutím, co se týče Rychlých Šípů, i když by vycházka trvala jenom hodinu a např Josefov přenechat jiné vycházce.
    Ale i tak moc díky za mnoho zajímavých info, jako vždy!

    1. Věra Novotná
      Věra Novotná
      | |

      Dobrý den,

      děkujeme za Váš názor a námět, jak procházku v budoucnu posunout dál.

      Za tým PN,
      Věra Novotná

  3. Martin H
    Martin H
    | |

    prošli jsme zajímavá místa, ale myslím, že by bylo lepší, pokud by se ujednotilo téma vycházky. není třeba chodit dvě hodiny 5 ulic.
    Řeší se zde mnoho témat: Foglar, Anežka Česká, asanace, nakonec i kousek Josefova. Asi bych navrhl věnovat se čistě tajemným zákoutím, co se týče Rychlých Šípů, i když by vycházka trvala jenom hodinu a např Josefov přenechat jiné vycházce.
    Ale i tak moc díky za mnoho zajímavých info, jako vždy!

  4. Adéla
    Adéla
    | |

    Hezký den,
    škoda, že tu nemáte více informací o Řásnovce… Neznáte ještě nějaké zajímavosti?

  5. Jozefina
    Jozefina
    | |

    Dobry den,¨
    tak hostina u Cerveneho kola a manzelstvi vydrzi-jo, je to tak ja i muj muz Tomas drzimeeeeeee.
    S usmevem Jozefinna

    1. Tomáš
      Tomáš
      | |

      A je to vůbec pravda? Odkud ta pověst o „Červeném kolu“ pochází?

  6. Karolína
    Karolína
    | |

    Tato procházka je opravdu nádherná a ideálně ji doporučuji zakončit ve vinárně u sv. Anežky v Anežské ulici hned u kláštera. Na úvodní fotografii tohoto článku jsou prímo vidět vchodové dveře. Tato vinárnička je snad sama o sobě ještě kouzelnější, než celá tato část Prahy. 🙂

  7. Číňan
    Číňan
    | |

    Rád se brouzdám, když se dostanu na internet, po vašich stránkách, hodně věcí si potvrdím, občas mě i něco překvapí, jako Střešovice, sice znám ale některá zákoutí mi zůstala utajena! Ale k věci, chtěl bych trochu doplnit, kdysi dávno jsem se zajímal o Pražské katy a někde… opravdu už nevím kde… jsem získal informaci že zhruba uprostřed Řásnovky na malém náměstíčku je dům se štítem směrem na náměstíčko, a to by údajně mělo být místo kde dřív bydlel kat Mydlář!!! Hned vedle stojící dům před kterým je ještě v dlaždičkách viditelná stopa po pumpě byl zase dům ve kterém bydleli vynašeči „exkrementů“. No bylo to za hradbama a tam žil „odpad“ který mezi měšťany bydlet nesměl. Kat Mydlář chodil do kostelíka sv. Valentina, kde měl pro sebe a svoji rodinu boční „kapsu“ kde se jedině mohl účastnit bohoslužeb bez kontaktu s ostatními, do jiných kostelů přístup neměl. Bohužel, kostelík je už zbourán, připomíná ho jen název uličky která ještě ke všemu není kontaktní s kostelíkem, snad jen že k němu vedla. Jestli se bude hodit, použijte, a děkuji za vaše informace, hodí se!!

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »