Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Pokrokový hoteliér Grandhotelu Evropa

Pokrokový hoteliér Grandhotelu Evropa

Grandhotelu Evropa jsme věnovali samostatný článek, ale v tomto příspěvku chceme vzdát hold podnikatelské ikoně, hoteliérovi Karlu Šroubkovi.

Tehdy ještě pražský restauratér Karel Šroubek v roce 1924 kupuje hotel U Arcivévody Štěpána a přejmenovává ho na Grand hotel Šroubek. Hotel se díky své krásné secesní výzdobě a vyhlášené kuchyni s prvotřídním personálem stává známým po celém Československu. V jeho noblesním prostředí se setkávají vlivní politici a kulturní osobnosti.

Dodnes je vzorem pro jedinečné spojení architektury a kvalitních pohostinských služeb.
Heslem hoteliéra Šroubka bylo „My hostu – on nám“. Pan Šroubek vedl svůj hotel skutečně moderním manažérským přístupem, srovnatelným s dnešními postupy – tak třeba zavedl hotelovou vlajku i logo a veřejně přístupné ceníky.

Navíc zřídil doplňkový prodej porcelánu, skla a šperků, což generovalo další zisk. Své učně, a že jich neměl málo – až třicet, vlastnoručně vyučoval jednání se zákazníky včetně nácviku zdravení a úsměvu. Své služby stále vyhodnocoval, vylepšoval a aplikoval i zkušenosti, které získával v zahraničí v rámci svých častých cest.

Dbal i na kvalitu surovin a výběr svých dodavatelů, jejichž seznam zveřejňoval. Z jakého důvodu tak činil, vysvětluje takto: „Obchodně vyniknouti – znamená uměti nakupovati – uměti si nalézti dodavatele a firmy, které svou reelností a poctivostí jsou spolučinni na podniku. Seznam dodavatelů Šroubkova závodu nemá sloužiti k reklamě dodavatelů, nýbrž ušetřiti Šroubkovi času, jehož má tak velký nedostatek na stále opakující dotazy ´kde to či ono nakupuje´.“

A co více, i ženu měl šikovnou! V roce 1935 vydává Kuchařku paní Šroubkové, která vyšla v reprintu v roce 2008.

Hotel Šroubek se stává za první republiky skutečným fenoménem! Jeho věhlas je takový, že se o něm vypráví vtipy a vzniká i rčení: „Dlíti v Praze a nenavštíviti Grand Hotel Šroubek znamená – nebýti v Praze vůbec!“

Ústup ze slávy čekal hotel Šroubek po roce 1951, kdy byl znárodněn, takže z názvu muselo zmizet jméno původního majitele a bylo nahrazeno neškodným Grandhotel Evropa. Už státní hotel hostil ve svých zdech například Jurije Gagarina nebo posledního perského šáha Muhammada Rezá Pahlavího.

A víte, kde na hotelu uvidíte symbol Evropy? Na vysokém štítu ve tvaru půlkruhu. Na jeho vrcholu je umístěno zlaté sousoší nesoucí svítilnu ve tvaru glóbu.

Více o Grandhotelu Evropa v obsáhlejším článku na Praze Neznámé.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email