Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Malíř fantastických krajin na Novém Světě

Malíř fantastických krajin na Novém Světě

Ten, kdo se toulal ještě za dob komunismu Novým Světem, určitě zná ten pohled do malířského ateliéru skrz malé okénko s mřížemi… Uvnitř mohl většinou vidět při usilovné práci malíře fantastických krajin v různých barevných provedeních Miloše Kurovského.

Přestěhoval se do domu U Zlatého beránka už v sedmdesátých letech. Svérázný malíř se nikdy netajil se svými politickými názory, neměl komunistický režim v oblibě a ten mu tím pádem zakázal vystavovat na oficiálních výstavách. Kurovský si s tím však poradil po svém, v prvním patře u Beránka se ubytoval a celý přízemní prostor věnoval své umělecké tvorbě. V první místnosti vlevo od vchodových dveří měl ateliér, kde za oknem sedával u stolu a pracoval. V dalších dvou místnostech pak obrazy vystavoval, takže kolemjdoucí mohli skrz okna dobře vidět fantastické krajinky z jiných planet se zapadajícím sluncem a roztodivné příšery i éterické ženské postavy. Za teplých dnů si pak Miloš Kurovský rozkládal své náčíní a maloval přímo uprostřed uličky.

A aby byla umělecká historie tohoto pitoreskního domu úplná, musíme ještě zmínit, že zde v šedesátých letech míval ateliér pozdější ředitel národní galerie Milan Knížák, kterého tu navštívil bohémský americký beatník, básník a král pražského majálesu 1965 Allen Ginsberg.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email