Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Výlet do Brna – vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům 11.12.2021

Výlet do Brna - vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům 11.12.2021

UPOZORNĚNÍ: Předběžný čas odjezdu je obvykle v 8:00 ze zatáčky v ulici Na Florenci. Několik dní před každým výletem zasíláme upřesňující pokyny, kde je uveden i čas odjezdu, který se na jednotlivých výletech může drobně lišit. Pokud vám nedorazí, prosíme zkontrolujte si pro jistotu složku spam ve vašem e-mailu. Kontaktovat nás můžete na: info@prahaneznama.cz. 

 

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

Zamlouvání nových termínů v čím dál více oblíbené vile Tugendhat je již velmi omezené a tak, kdo jste vilu ještě neviděli, zveme vás do Brna na velký architektonický výlet. Aktuálně je volný termín na adventní sobotu 11.12.2021. Brno je město krásné samo o sobě a jistě jste tam mnozí byli již mnohokrát, my se ale i přesto pokusíme ukázat Vám ho z jiné perspektivy.

Tento výlet je koncipován jako autobusový. Po cestě slečna průvodkyně podává výklad a také si s návštěvníky prochází itinerář dne, rozdělení do skupin apod. Je nám to velice líto, ale z tohoto důvodu vám nemůžeme nadále umožňovat přidávat se ke skupince až na místě v Brně. Vyplývá to z velkého počtu cestujících a z toho navazující logistiky výletu, organizace apod. Možná vás potěší informace, že pro velký zájem do budoucna plánujeme obdobný architektonický den přímo se srazem v Brně pro fanoušky z Brna a okolí. Děkujeme vám proto za pochopení.

V případě, že byste se svými přáteli a kolegy byli ve stejné skupince, prosíme pro ujasnění, abyste platbu provedli společně pod jedním jménem, pak budete jistě v jedné skupince, jinak vám to bohužel nemůžeme garantovat.  Pár dní před odjezdem máme hotov itinerář a obvykle i rozeslány pokyny, takže je velice obtížné toto měnit. Skupinky navíc musí mít přesně daný počet, čili nelze k nějaké jednotlivé účastníky přidávat. (zejména ve vile Tugendhat jsou v tomto ohledu velmi striktní). 

Hned ráno po příjezdu se podíváme do slavné vily Tugendhat. Vila vznikla pro bohaté manžele židovského původu Fritze a Gretu Tugendhat. Oslovili úžasného architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl funkcionalistický skvost, který je ceněn po celém světě, jako jedna z nejlepších vil tohoto období vůbec.

Vila před pár lety prodělala velice zdařilou rekonstrukci, v rámci níž byly citlivě obnoveny interiéry i exteriéry a tak zde dnes opět můžeme nalézt původní nábytek i část vybavení, včetně proslulé onyxové zdi, která mění barvu podle intenzity dopadajících slunečních paprsků. To vše si samozřejmě nenecháme ujít. Podíváme se dovnitř, a to hned na velký okruh, jehož součástí je nejen návštěva obytných prostor manželů, ale také technického zázemí. Uvidíte také například, kam manželé uskladňovali kožichy, či se dozvíte na jakém principu fungovala tehdy vůbec jedna z prvních klimatizací na světě, či prosklená stěna v interiéru, která za pomoci moderního mechanismu sjížděla dolů. V suterénu je také výstava věnovaná historii vily. Nakonec se můžete pokochat krásným výhledem z prostorné zahrady vily.

Vstup do vily je možný pouze pro malé omezené skupinky, z tohoto důvodu máme prohlídky časovány po půlhodině za sebou, takže budete mít dost času si prohlédnout a nafotit okolí buď před a nebo po návštěvě vily, popřípadě si kávu v okolí. 

Upozornění: Sice to vzhledem k zaměření výletu neočekáváme, ale prosíme, hlavně dámy, neberte si na návštěvu vily ostré (zvlášť jehlové) podpatky. Obnovená podlahová krytina ve vile Tugendhat je tak citlivá, že by došlo k jejímu poškození.

Následně se individuálně vydáme do centra, kde si dáme volno na oběd a další průzkum města. Můžete jej využít k objevování další architektury (pokud byste ještě měli náladu, hned u vily Tugendhat jsou další skvělé realizace jako například Low Beerova vila, postavena rodiči Grety apod.), můžete navštívit některou z výstav (Moravská galerie má dokonce většinu expozic zdarma), či s jen tak procházet a vychutnávat atmosféru města. Po obědě se vydáme na komentovanou prohlídku Jurkovičovy vily do čtvrti Žabovřesky.

Tato osobitá realizace vznikla v roce 1906 a kombinuje v sobě prvky lidové architektury se svébytným stylem Dušana Jurkoviče. Celé dílo je pojato komplexně, od vyřezávané vstupní brány, po detaily na zábradlí schodiště. Kromě výkladu a stálé expozice si prohlédneme i současnou výstavu a čas zbude i na rychlou kávu.

Ještě předtím si ale uděláme kratší prohlídku po nejzajímavějších funkcionalistických vilách v této čtvrti. Právě zde byla v roce 1928 otevřena výstava Nový dům, výstava moderního bydlení, která měla brněnské diváky seznámit s idejemi funkcionalistického stavění. Tato výstavba reagovala na tehdejší moderní tendence v architektuře a pracovali na nich naši nejlepší (hlavně brněnští) architekti. Nalezneme zde realizace Bohuslava Fuchse, Jaroslava Grunta, Arnošta Wiesnera, Jiřího Krohy a dalších. Čtvrť je vlastně předchůdkyní naší funkcionalistické Osady Baba (kterou jste možná navštívili v rámci našich vycházek). Ale Baba si na slavnostní otevření musela počkat až do roku 1932.

Podmínky výletu: Brněnská vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům
Den plný architektury – Od lidové architektury k funkcionalismu

Termíny výletu: viz výše
Odjezd: Upozorňujeme, že vypsaný čas odjezdu JE VŽDY POUZE ORIENTAČNÍ, prosíme postupujte podle pokynů, které vám jsou před výletem zaslány na váš e-mail, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: kolem 21. hodiny
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)
V případě, že si přejete zájezd darovat, napište nám to prosím do poznámky, obratem vám pošleme dárkový voucher.

Prosíme návštěvníky vzhledem k platným opatřením o prokázání očkování nebo proděláním nemoci před vstupem do autobusu.

Cena:

DOSPĚLÝ: 1670 Kč

STUDENTI/ SENIOŘI/ DĚTI/ ZTP: 1490 kČ

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Plně hrazené vstupy – vstup a výklad ve vile Tugendhat (největší technický okruh) i v Jurkovičově.

3. nadzemní podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce)
2. nadzemní podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně
1. nadzemní podlaží – tzv. technické patro (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, trezor na kožichy)
zahrada 

Průvodce: Petr Sýkora

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail několik dní před odjezdem před odjezdem. Účastník je povinnen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, abychom vás mohli informovat o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.

– V případě dotazů pište prosím na info@prahaneznama.cz

– Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.

– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky:

V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky, nebo je možné se přehlásit na jiný výlet/termín. Méně než 30 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši.

 
Těšíme se na Vás!

   

   

   

   

   

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 24 komentářů

 1. Josef
  Josef
  | |

  Pekny den, prenecham na zitra, 14. 12. vstupenku na výlet do Brna. Volejte případně na 774973806

 2. Zuzana
  Zuzana
  | |

  Dobry den,

  koupim 2 vstupenky na 14.12., udelalo by mi to velikou radost,

  Zuzka

  733 148 389

 3. Olga
  Olga
  | |

  Dobrý den. Prodám dva lístky na 16.11. do Brna. Rodinné důvody. Olga

  1. Olga
   Olga
   | |

   Nabídka již není aktuální. Děkuji

 4. J. Cirková
  J. Cirková
  | |

  Přenechám jedno místo na výlet tuto sobotu 26.10.2019. Nemohu se zúčastnit. Volejte 606430568. Děkuji moc.

 5. Zuzana
  Zuzana
  | |

  Dobrý den, prodám 2 lístky na autobusový zájezd do Brna na tuto sobotu 28.9.
  tel. 601131981

 6. Michaela Klinderová
  Michaela Klinderová
  | |

  Dobrý den,
  na 26.10.2019 bych k tříčlenné skupince (která si lístky již zakoupila) chtěla přikoupit ještě lístek pro jednoho. Akce je již však vyprodána. Kdyby tedy byla možnost, že se někdo odhlásí, ráda bych si lístek zarezervovala. Velice Děkuji! MK

  1. Jana Cirková
   Jana Cirková
   | |

   Míšo ráda Vám nechám svůj lístek (1 osoba), nemohu se zúčastnit. Jana

 7. Ivana Richterová
  Ivana Richterová
  | |

  Dobrý den,
  nabízím jedno místo tuto neděli do Brna. Má někdo zájem? Pokud ano, pište rychle na mail.
  Děkuji, I.Richterová

  1. Vjacesslav
   Vjacesslav
   | |

   Zdravim,
   záujem by tu bol, ak je to ešte aktuálne na túto nedeľu, len neviem na aký mail mám písať?
   Slavo

 8. Blanka
  Blanka
  | |

  Mohu se jako mimopražská připojit k Výletu do Brna až na místě? Kolik mne bude akce stát?

  1. Tereza Nováková
   Tereza Nováková
   | |

   Bylo by možné, aby se na výlet konaný dne 16.6.2019, připojila brněnská kamarádka ??? Tzn. čekala by u Jurkovičovy vily a absolvovala by celý den s námi. Je kalkulace pro takovéto zájemce ??? Velice děkuji za vaší odpověd a už se začínám velmi těšit. Nováková Tereza

   1. Aneta Šeráková
    Aneta Šeráková
    | |

    Dobrý den,

    možné to jistě je, bohužel i v případě, že by se připojila až v Brně, musí za výlet uhradit plnou částku. Kvůli pronájmu autobusu bohužel nemůžeme z ceny výletu odečítat cestovné.

    Děkujeme za pochopení.
    Tým PN

    1. Tereza Horálková
     Tereza Horálková
     | |

     Dobrý den,
     prodám 2 vstupenky na výlet do Brna v neděli 2.2.
     Zájemci,prosím,napište email.
     Děkuji!

 9. Krausová
  Krausová
  | |

  Koho zajímá vila Tugendhat, ať zajde na výstavu fotografií VILA TUGENDHAT 1928 – 2013 ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov, Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 (co by kamenem dohodil z Mullerovy vily). Trvá do 28.1. 2018 a zahrnuje 14 tematických okruhů od stavby přes první a druhou rekonstrukci. Nechybí ani model v měřítku 1:50. Výstava je putovní, Praha je 26. destinace.

  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Koho zajímá vila Tugendhat měl by ji navštívit. Brno není tak daleko a osobnímu prožitku se nic nevyrovná.

 10. Vostatková
  Vostatková
  | |

  Dobrý den,
  poslala jsem dnes platbu, ale ona bude provedena až zítra. Nebude s tím problém? Objednávka je to číslo 3556946.
  S pozdravem
  V.Vostatková

 11. Anna Chrzova
  Anna Chrzova
  | |

  Kdyby někdo vypadl tuto sobotu do Brna,hlasim se jako nahradnik.Zvladla jsem Loosovy vily a tak si troufam i na Brno.Zdravi Anna Chr zova

 12. Tomáš Urban
  Tomáš Urban
  | |

  Dobrý den,
  nedaří se nám objednat zájezd do vily Tugendhat na 21.10. (po kliknutí na „koupit vstupenky“ se nic neděje).
  Je již obsazeno nebo je naopak příliš brzo na objednávání?

  Děkuji

  Tomáš Urban

  1. Sylva Vojtíšková
   Sylva Vojtíšková
   | |

   Dobrý den,
   děkujeme za zájem, teď už by mělo vše fungovat správně.
   Pokud budete mít nějaký problém, prosím kontaktujte nás.
   Budeme se na Vás těšit.
   Hezký den.
   SV

 13. Ivana Kubrichtová
  Ivana Kubrichtová
  | |

  Dobrý den, paní Vojtíšková. Moc děkuji za Vaši rychlou odpověď. Měla bych na Vás otázku. Tento výlet do Brna na prohlídku vily Tugendhat (popř. Jurkovičovu) děláte pravidelně, např, 1-2 ročně, nebo je to výjimka. Ptám se jen pro případ, kdyby nám to termínově nevyšlo, zda můžeme v příštím roce počítat s výletem stejného charakteru.
  Moc děkuji, s pozdravem Ivana Kubrichtová.

  1. Sylva Vojtíšková
   Sylva Vojtíšková
   | |

   Dobrý den,
   tyto výlety pořádáme pravidelně. Sledujte dále naše stránky.
   Přeji hezký den.
   SV

   1. Petra
    Petra
    | |

    Na sobotu 16.11. Prenecham dvě místa na výlet do Brna
    Tel 603970545

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.