Menu

Výlet do Brna – vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

10
Výlet do Brna - vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

v termínech 15.  5. 2019 (připomínáme, že odjezd je v 6:45) s námi můžete vyrazit do Brna na velký architektonický výlet. Brno je město krásné samo o sobě a jistě jste tam mnozí byli již mnohokrát, my se ale i přesto pokusíme ukázat Vám ho z jiné perspektivy. Hned ráno po příjezdu se podíváme do Jurkovičovy vily.

Tato osobitá realizace vznikla v roce 1906 a kombinuje v sobě prvky lidové architektury se svébytným stylem Dušana Jurkoviče. Celé dílo je pojato komplexně, od vyřezávané vstupní brány, po detaily na zábradlí schodiště. Kromě výkladu a stálé expozice si prohlédneme i současnou výstavu architekta Martina Rajniše a čas zbude i na kávu.

Poté se přesuneme do čtvrti Žabovřesky. Uděláme si zde kratší prohlídku po nejzajímavějších funkcionalistických vilách. Právě zde byla v roce 1928 otevřena výstava Nový dům, výstava moderního bydlení, která měla brněnské diváky seznámit s idejemi funkcionalistického stavění. Tato výstavba reagovala na tehdejší moderní tendence v architektuře a pracovali na nich naši nejlepší (hlavně brněnští) architekti. Nalezneme zde realizace Bohuslava Fuchse, Jaroslava Grunta, Arnošta Wiesnera, Jiřího Krohy a dalších. Čtvrť je vlastně předchůdkyní naší funkcionalistické Osady Baba (kterou jste možná navštívili v rámci našich vycházek). Ale Baba si na slavnostní otevření musela počkat až do roku 1932.

Následně se individuálně vydáme do centra, kde si dáme volno na oběd a další. Můžete jej využít k objevování další architektury (pokud byste ještě měli náladu, hned u vily Tugendhat jsou další skvělé realizace jako například Low Beerova vila, postavena rodiči Grety apod.), můžete navštívit některou z výstav (Moravská galerie má dokonce většinu expozic zdarma), či s jen tak procházet a vychutnávat atmosféru města. Po obědě se vydáme na komentovanou prohlídku vily Tugendhat.

Vila vznikla pro bohaté manžele židovského původu Fritze a Gretu Tugendhat. Oslovili úžasného architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl funkcionalistický skvost, který je ceněn po celém světě, jako jedna z nejlepších vil tohoto období vůbec.

Vila před pár lety prodělala velice zdařilou rekonstrukci, v rámci níž byly citlivě obnoveny interiéry i exteriéry a tak zde dnes opět můžeme nalézt původní nábytek i část vybavení, včetně proslulé onyxové zdi, která mění barvu podle intenzity dopadajících slunečních paprsků. To vše si samozřejmě nenecháme ujít. Podíváme se dovnitř, a to hned na velký okruh, jehož součástí je nejen návštěva obytných prostor manželů, ale také technického zázemí. Uvidíte také například, kam manželé uskladňovali kožichy, či se dozvíte na jakém principu fungovala tehdy vůbec jedna z prvních klimatizací na světě, či prosklená stěna v interiéru, která za pomoci moderního mechanismu sjížděla dolů. V suterénu je také výstava věnovaná historii vily. Nakonec se můžete pokochat krásným výhledem z prostorné zahrady vily.

Vstup do vily je možný pouze pro malé omezené skupinky, z tohoto důvodu máme prohlídky časovány po půlhodině za sebou, takže budete mít dost času si prohlédnout a nafotit okolí buď před a nebo po návštěvě vily, popřípadě si dopřát ranní kávu. Do skupinek budete zařazováni podle pořadí při hlášení.

Upozornění: Sice to vzhledem k zaměření výletu neočekáváme, ale prosíme, hlavně dámy, neberte si na návštěvu vily ostré (zvlášť jehlové) podpatky. Obnovená podlahová krytina ve vile Tugendhat je tak citlivá, že by došlo k jejímu poškození.


Brněnská vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Den plný architektury – Od lidové architektury k funkcionalismu

Termín výletu: 15. 5. 2019
Odjezd: 6:45 ráno z Prahy, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: kolem 20. hodiny
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)
V případě, že si přejete zájezd darovat, napište nám to prosím do poznámky, obratem vám pošleme dárkový voucher.

Cena: 930 Kč

V ceně je zahrnuto:
- Doprava moderním autobusem tam i zpět.
- Výklady PN u jednotlivých památek.
- Vstup a výklad v Jurkovičově vile.
(Vstup do vily Tugendhat se doplácí na místě, cena: 350/210 Kč. Pokud jste držitelem karty ICOM máte vstup zdarma.)

V ceně není zahrnuto:
- Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

Průvodce:

Kateřina Racková

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail zhruba týden před odjezdem. Účastník je povinnen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, abychom vás mohli informovat o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.

Výlet můžete též zakoupit za hotové v kamenných obchodech:

Freshlabels Store
Panská 9, Praha 1
Po-Ne 10:00 – 20:00

Kancelář Prahy Neznámé
Koněvova 141, Praha 3
3.patro, kancelář 307c
Úterý 9:00 – 12:00
- V případě dotazů pište prosím na info@prahaneznama.cz

- Rezervace míst je možná do termínu do vyprodání vstupenek.

- Výlet se bude konat za jakéhokoliv počasí.

- Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.

- Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky

V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky, nebo je možné se přehlásit na jiný výlet/termín. 14 dnů a více předem vracíme 50%. Méně než 14 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši.

Těšíme se na Vás!
Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 10 komentářů

 1. Blanka
  Blanka
  | |

  Mohu se jako mimopražská připojit k Výletu do Brna až na místě? Kolik mne bude akce stát?

  Reply
 2. Krausová
  Krausová
  | |

  Koho zajímá vila Tugendhat, ať zajde na výstavu fotografií VILA TUGENDHAT 1928 – 2013 ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov, Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 (co by kamenem dohodil z Mullerovy vily). Trvá do 28.1. 2018 a zahrnuje 14 tematických okruhů od stavby přes první a druhou rekonstrukci. Nechybí ani model v měřítku 1:50. Výstava je putovní, Praha je 26. destinace.

  Reply
  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Koho zajímá vila Tugendhat měl by ji navštívit. Brno není tak daleko a osobnímu prožitku se nic nevyrovná.

   Reply
 3. Vostatková
  Vostatková
  | |

  Dobrý den,
  poslala jsem dnes platbu, ale ona bude provedena až zítra. Nebude s tím problém? Objednávka je to číslo 3556946.
  S pozdravem
  V.Vostatková

  Reply
 4. Anna Chrzova
  Anna Chrzova
  | |

  Kdyby někdo vypadl tuto sobotu do Brna,hlasim se jako nahradnik.Zvladla jsem Loosovy vily a tak si troufam i na Brno.Zdravi Anna Chr zova

  Reply
  1. Petr Ryska
   Petr Ryska
   | |

   Dobře, víme o Vás. Zatím to ale nevypadá, že by se někdo odhlašoval. Nechcete se raději přihlásit na 21.10? Tam jsou ještě volná místa. Zdraví Petr Ryska

   Reply
 5. Tomáš Urban
  Tomáš Urban
  | |

  Dobrý den,
  nedaří se nám objednat zájezd do vily Tugendhat na 21.10. (po kliknutí na “koupit vstupenky” se nic neděje).
  Je již obsazeno nebo je naopak příliš brzo na objednávání?

  Děkuji

  Tomáš Urban

  Reply
  1. Sylva Vojtíšková
   Sylva Vojtíšková
   | |

   Dobrý den,
   děkujeme za zájem, teď už by mělo vše fungovat správně.
   Pokud budete mít nějaký problém, prosím kontaktujte nás.
   Budeme se na Vás těšit.
   Hezký den.
   SV

   Reply
 6. Ivana Kubrichtová
  Ivana Kubrichtová
  | |

  Dobrý den, paní Vojtíšková. Moc děkuji za Vaši rychlou odpověď. Měla bych na Vás otázku. Tento výlet do Brna na prohlídku vily Tugendhat (popř. Jurkovičovu) děláte pravidelně, např, 1-2 ročně, nebo je to výjimka. Ptám se jen pro případ, kdyby nám to termínově nevyšlo, zda můžeme v příštím roce počítat s výletem stejného charakteru.
  Moc děkuji, s pozdravem Ivana Kubrichtová.

  Reply
  1. Sylva Vojtíšková
   Sylva Vojtíšková
   | |

   Dobrý den,
   tyto výlety pořádáme pravidelně. Sledujte dále naše stránky.
   Přeji hezký den.
   SV

   Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web