Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Adventní výlet za Santinim: Zelená hora, Žďár a klášter v Želivě 12.12.2021.

Adventní výlet za Santinim: Zelená hora, Žďár a klášter v Želivě 12.12.2021.

DŮLEŽITÉ: Klášterní pivovar v Želivě nově zavedl omezený vstup do prostor výrobny. Proto prosíme, abyste při své rezervaci předem hlásili, zda máte zájem o prohlídku kláštera, nebo minipivovaru. Děkujeme za pochopení.

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

o slavnostní adventní neděli s magickým datem 12.12.2021 se opět vypravíme na jižní Moravu, kde jsme se rozhodli zmapovat osobnost neobvykle progresivního architekta „barokní gotiky“ Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož tvorba a život je opředen symbolikou, mysticismem a velkou dávkou tajemství. Je považován za génia barokní architektury, kterou pojímal v naprosto odlišném duchu než všichni jeho souputníci. Jedním z hlavních pilířů jeho tvorby je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou, kam zamíříme v rámci prvního zastavení na našem výletě.

Do kostela zavítáme v rámci komentované prohlídky, kostel bude speciálně otevřen jen pro naši skupinku, takže budeme mít pro sebe všechen prostor. Uvidíme tak i fascinující interiéry této stavby, které nyní procházejí pečlivou rekonstrukcí. V přímém okolí nalezneme ještě další Santinim přímo projektované a nebo upravované stavby. 

Dále zamíříme do prostoru tzv. zámečku, bývalého areálu cisterciáckého kláštera, kde se můžete kochat areálem s Muzeem nové generace (je možno navštívit individuálně v pauze na oběd). Areál dnes vlastní rodina Kinských. Konají se zde příležitostné kulturní akce, oslavy a také trhy. Velice oblíbenou zastávkou je i zdejší bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše na jejíž přestavbě se opět podílel J. B. Santini.

Poté si ukážeme Santinim projektovaný hřbitov, kterému místní přezdívají „lebka“ a přejedeme do města, kde bude následovat pauza na oběd či vycházku.

Po obědě již vyjedeme vstříc obci Želiv. Zde nalezneme další vynikající stavbu ve stylu barokní gotiky – nádherný klášter s velmi dlouhou historií. Založen byl již v roce 1139 Soběslavem I., od té doby byl několikrát dobýván a také nejednou vyhořel. Poslední unikátní přestavby se zde zhostil právě J. B. Santini Aichel, který mu vtisk nynější originální podobu. Kromě kláštera tu má ale tradici i vaření piva. Nachází se tu Želivský klášterní pivovar. Můžete tu okusit piva, jež se honosí jmény podle klášterních představených, jako jsou: Haštal, Milo či Drslav. Kromě toho jsou zdejší piva jedinečná i co se týká chuti, můžete zde vyzkoušet piva chutnající po višním, nebo například po medovině. Pro zájemce je v klášterním pivovaru domluvená i prohlídka spojená s degustací zdejšího lahodného moku. Jako bonus si můžete nechat i Vaši degustační skleničku. Pokud nejste zrovna fanouškem piva, jistě Vás potěší čas na prohlídku kláštera s unikátním kostelem, nebo celého areálu, kde kromě jiného naleznete ještě Trčkův Hrad. V případě, že raději posedíte v teple je k dispozici místní klášterní restaurace s moderním interiérem.

Termín výletu: sobota 12.12.2021
Odjezd: v 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci
Návrat: po půl devátě cca tamtéž
Upozornění: kapacita výletu je omezená

Cena: zvýhodněná adventní cena 890 Kč.

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy do jednotlivých měst.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Vstup a výklad v poutním kostele na Zelené hoře.

V ceně není zahrnuto:

– Komentovaná prohlídka okruhu „Po stopách Santiniho“ – vstup do kláštera a kostela 150 Kč
– Vstup a degustace do Želivského klášterního pivovaru. (150 Kč – vstup není povinný) 
– Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

DŮLEŽITÉ: Klášterní pivovar v Želivě nově zavedl omezený vstup do prostor výrobny. Proto prosíme, abyste při své rezervaci předem hlásili, zda máte zájem o prohlídku kláštera, nebo minipivovaru. Děkujeme za pochopení.

Na co se můžete těšit:

– Podíváme se na jedinečné skvosty takzvané barokní gotiky, jejímž průkopníkem byl Jan Blažej Santini Aichel
– Řekneme si více o této pozoruhodné osobnosti architekta, který se sám podepisoval jako Satan Aichel a v jehož tvorba je protkána mystikou a tajemstvím
– Víte, že Zelená hora je stavěna dle přesně stanovených číselných zákonitostí?
– Navštívíme nejen ji, ale i další jeho stavby v okolí. V neposlední řadě se zájemci navštívíme i Klášterní pivovar, prohlídka bude doplněna nejen výkladem, ale i degustací.
– Pokud nejste tak úplně pivním fanouškem, můžete čas využít na individuální prohlídku kláštera a kostela.

Průvodce:

Kateřina Racková

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail zhruba týden před odjezdem. Účastník je povinen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, abychom vás mohli informovat o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.

– Zájezd se bude konat za jakéhokoliv počasí.
– Při nenaplnění minimální určené kapacity zájezdu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje zájezd v předstihu zrušit.
– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky
 
V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky. Méně než 30 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši. Storno podmínky jsou závazné.
 
 

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 7 komentářů

 1. Eliška Streitová
  Eliška Streitová
  | |

  Dobrý den
  prosím o rezervaci jednoho místa na jméno Streitová. (
  (Zelená hora a prohlídka kláštera).
  Děkuji
  Pěkný den
  Eliška Streitová

  1. PN
   PN
   | |

   Dobrý den,
   takto rezervaci udělat nelze. Výlet si můžete zakoupit v odkaze hned pod nadpisem. Veškeré informace jsou v tomto příspěvku. S pozdravem PN

 2. Ivan Pekárek
  Ivan Pekárek
  | |

  Omlouvám se a opravuji svoji objednávku na DVĚ místa na moje jméno. Děkuji za pochopení.
  Pekárek

  1. Svatava Doubková
   Svatava Doubková
   | |

   Dobrý den pane Pekárku,

   pokyny k platbě máte ve svém mailu 😉

 3. Ivan Pekárek
  Ivan Pekárek
  | |

  Prosím o rezervaci 1 místa na moje jméno.
  Děkuji.
  Pekárek

 4. Anežka Podolcová
  Anežka Podolcová
  | |

  Žádám o rezervaci na výlet Zelená hora a Želiv, pro 1 osobu na jméno Anežka Podolcová.
  Děkuji, s pozdravem.

  Anežka Podolcová

  1. Svatava Doubková
   Svatava Doubková
   | |

   Dobrý den paní Podolcová,
   poslala jsem Vám na mail pokyny k platbě 😉

   Budeme se na Vás těšit!

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.