Menu

Předadventní výlet na Zelenou horu a do kláštera v Želivě

7
Předadventní výlet na Zelenou horu a do kláštera v Želivě

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

V sobotu 24. 11., před prvním adventním víkendem tohoto roku, se vypravíme opět na jižní Moravu, kde jsme se rozhodli zmapovat osobnost neobvykle progresivního architekta „barokní gotiky“ Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož tvorba a život je opředen magickou symbolikou, mysticismem a velké dávky tajemství. Je považován za génia barokní architektury, kterou pojímal v naprosto odlišném duchu než všichni jeho souputníci. Jedním z hlavních pilířů jeho tvorby je poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou, jež má velice speciální dispozice. Je postaven na půdorysu kruhu a vše je zde korunováno speciálním…

Do kostela zavítáme v rámci komentované prohlídky, kostel bude speciálně otevřen jen pro naši skupinku, takže budeme mít pro sebe všechen prostor. Uvidíme tak i fascinující interiéry této stavby. V přímém okolí nalezneme ještě Santinim projektovaný zámek, k němuž se vypravíme také. Poté bude následovat pauza na oběd ve Žďáru nad Sázavou, kam pohodlně přejedeme autobusem.

Po obědě již vyjedeme vstříc nedaleké obci Želiv. Zde nalezneme další vynikající stavbu ve stylu barokní gotiky – nádherný klášter s velmi dlouhou historií. Založen byl již v roce 1139 Soběslavem I., od té doby byl několikrát dobýván a také nejednou vyhořel. Poslední unikátní přestavby se zde zhostil právě J. B. Santini Aichel, který mu vtisk nynější originální podobu. Kromě kláštera tu má ale tradici i vaření piva. Nachází se tu Želivský klášterní pivovar. Můžete tu okusit piva, jež se honosí jmény podle klášterních představených, jako jsou: Haštal, Milo či Drslav. Kromě toho jsou zdejší piva jedinečná i co se týká chuti, můžete zde vyzkoušet piva chutnající po višním, nebo například po medovině. Pro zájemce je v klášterním pivovaru domluvená i prohlídka spojená s degustací zdejšího lahodného moku. Jako bonus si můžete nechat i Vaši degustační skleničku. Pokud nejste zrovna fanouškem piva, jistě Vás potěší čas na prohlídku kláštera s unikátním kostelem, nebo celého areálu, kde kromě jiného naleznete ještě Trčkův Hrad. V případě, že raději posedíte v teple je k dispozici místní klášterní restaurace s moderním interiérem.


Tajemný Santini, Zelená hora, Žďár a Želivský klášterní pivovar,

Zájezd pro milovníky architekta Santiniho, kultury i pěnivého moku

Termín výletu: sobota 24. 11. 2018
Odjezd: v 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci
Návrat: po 20. hodině, tamtéž
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)

Cena: 680 Kč

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy do jednotlivých měst.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Vstup a výklad v klášteře na Zelené hoře.

V ceně není zahrnuto:
– Vstup a degustace do Želivského klášterního pivovaru. (150 Kč – vstup není povinný) Vstup do kláštera Želiv s výkladem. (120/80/50 Kč)
– Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

Na co se můžete těšit:

– Podíváme se na jedinečné skvosty takzvané barokní gotiky, jejímž průkopníkem byl Jan Blažej Santini Aichel
– Řekneme si více o této pozoruhodné osobnosti architekta, který se sám podepisoval jako Satan Aichel a v jehož tvorba je protkána mystikou a tajemstvím
– Víte, že Zelená hora je stavěna dle přesně stanovených číselných zákonitostí?
– Navštívíme nejen ji, ale i další jeho stavby v okolí. V neposlední řadě se zájemci navštívíme i Klášterní pivovar, prohlídka bude doplněna nejen výkladem, ale i degustací.
– Pokud nejste tak úplně pivním fanouškem, můžete čas využít na individuální prohlídku kláštera a kostela.

Průvodce:

Kateřina Racková

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail zhruba týden před odjezdem. Účastník je povinen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, abychom vás mohli informovat o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.
Předběžný plán zájezdu:

Ráno odjezd z Prahy, přímou cestou se vydáme na Zelenou horu. Dopoledne absolvujeme prohlídku kláštera s komentovaným výkladem (v ceně zájezdu), prozkoumáme areál i jeho okolí, povíme si více o stavbě zámečku. Poté přejedeme do Žďáru nad Sázavou na oběd (cca 2 hodiny). Odpoledne přejedeme do obce Želiv, povíme si jako to bylo se stavbou a historií místního kláštera, poté zájemci mohou navštívit klášterní pivovar v rámci komentované prohlídky s degustací. (Prohlídka a degustace není v ceně zájezdu, v případě zájmu o ni se bude platit na místě doplatek 150 Kč. V ceně prohlídky: degustace dvou druhů piv, světlé 12- ti stupňové a tmavé 14- ti stupňové. Jako dárek si můžete ponechat skleničku.) Ostatní zde budou mít individuální volno, které mohou využít k občerstvení, prohlídce kláštera a jeho okolí, či dalších místních zajímavostí. Poté se již vydáme zpět do Prahy. Návrat je stanoven okolo 20. hodiny, dle odchylek od programu a stavu na komunikacích.

Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete na e-mailu info@prahaneznama.cz. Vždy prosím uvádějte o kolik míst máte zájem.
V případě dotazů se neváhejte na nás obrátit. Všechny informace k zájezdu obdržíte souhrnně ještě několik dní před zájezdem.

DŮLEŽITÉ: Klášterní pivovar v Želivě nově zavedl omezený vstup do prostor výrobny. Proto prosíme, abyste při své rezervaci předem hlásili, zda máte zájem o prohlídku kláštera, nebo minipivovaru. Děkujeme za pochopení.

– Zájezd se bude konat za jakéhokoliv počasí.
– Při nenaplnění minimální určené kapacity zájezdu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje zájezd v předstihu zrušit.
– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky
V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky, nebo je možné se přehlásit na jiný výlet/termín. 14 dnů a více předem vracíme 50%. Méně než 14 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši. Storno podmínky jsou závazné.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

7 komentářů

 1. Eliška Streitová
  Eliška Streitová
  | |

  Dobrý den
  prosím o rezervaci jednoho místa na jméno Streitová. (
  (Zelená hora a prohlídka kláštera).
  Děkuji
  Pěkný den
  Eliška Streitová

  Reply
  1. PN
   PN
   | |

   Dobrý den,
   takto rezervaci udělat nelze. Výlet si můžete zakoupit v odkaze hned pod nadpisem. Veškeré informace jsou v tomto příspěvku. S pozdravem PN

   Reply
 2. Ivan Pekárek
  Ivan Pekárek
  | |

  Omlouvám se a opravuji svoji objednávku na DVĚ místa na moje jméno. Děkuji za pochopení.
  Pekárek

  Reply
  1. Svatava Doubková
   Svatava Doubková
   | |

   Dobrý den pane Pekárku,

   pokyny k platbě máte ve svém mailu 😉

   Reply
 3. Ivan Pekárek
  Ivan Pekárek
  | |

  Prosím o rezervaci 1 místa na moje jméno.
  Děkuji.
  Pekárek

  Reply
 4. Anežka Podolcová
  Anežka Podolcová
  | |

  Žádám o rezervaci na výlet Zelená hora a Želiv, pro 1 osobu na jméno Anežka Podolcová.
  Děkuji, s pozdravem.

  Anežka Podolcová

  Reply
  1. Svatava Doubková
   Svatava Doubková
   | |

   Dobrý den paní Podolcová,
   poslala jsem Vám na mail pokyny k platbě 😉

   Budeme se na Vás těšit!

   Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web