Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Včera a dnes – zahradní restaurace na Petříně

Včera a dnes - zahradní restaurace na Petříně

…tady, konkrétně v Kinského zahradě, se bylo (do 70. let) možno občerstvit a hledět přitom do dáli a na nedaleký Smíchov. Teď tady najdete ruiny, ale nápis s označením RaJ je ještě čitelný! Nedávní pamětníci si tu dnes maximálně občerství informaci o tom, že RaJ byla zkratka pro Restaurace a Jídelny…

Pavilon restaurace byl stejně tak jako dominantní zámeček Kinských postaven v empíru. Budova přestala sloužit svému účelu v sedmdesátých letech 20. století. Větší průšvih ovšem nastal v divokých devadesátých letech, kdy město privatizovalo, co mohlo, bez ohledu na vazby s okolím. Objekt prý „k rekonstrukci“ koupil hudební skladatel Karel Svoboda. Ten ji nabídl v roce 2001 k odkoupení Praze 5, která odmítla s tím, že by ji měl nejdřív nabídnout magistrátu, jež je majitelem okolních pozemků. V roce 2002 objekt vyhořel, po té měnil různě majitele a dnes už se nedá zachránit.

Ke cti soukromým majitelům je však třeba podotknout, že zajistit provoz restaurace je téměř nemožné. Nevede k ní žádná příjezdová cesta a navíc by byl zdejší sezónní provoz hodně ztrátový – příchod sem je pouze pěšky, návštěvníky nedoveze lanovka ani jezdící schody… 🙂

Pokud chcete vědět více o této smíchovské straně Petřína, přečtěte si celý článek Kinského zahrada. A pokud si chcete uvařit něco nevšedního, doporučuji příspěvek Lány zeleniny na Petříně.

Uvítáme jakékoli vaše vzpomínky na restauraci za jejího provozu, popř. i její fotky resp. jejich scany. Je možné je nahrát do fotogalerie na našich stránkách. Děkujeme!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 4 komentářů

 1. Lubomír
  Lubomír
  | |

  To bylo v časech kdy Praha patřila Čechům…prodejte to Ukrajincům aby si tam postavili kostel jako ve Varech…

 2. Jan Helebrant
  Jan Helebrant
  | |

  Informace nejsou přesné. Ještě v r.1973 restaurace plně sloužila svému účelu. Vedoucí p.Hošek/ na úpravené koloběžce objel celé Čechy/, se o podnik staral velmi dobře . Bylo zde často plno,že se sedělo venku na trávě,študáci a trampové hráli na kytary. Ani s tím zásobováním to nebylo tak tragické.Byla tam přístupová cesta…Nevím proč a přesně kdy tam provoz skončil.. Asi bych pravdu zjistil.

 3. Jára Cimrman
  Jára Cimrman
  | |

  To je prostě taková Hospoda na mítince. Nevede k ní cesta a nedej bože, aby k ní chodili lidi 🙂

 4. Lukáš PAVEL
  Lukáš PAVEL
  | |

  Nedá se zachránit?? S tím bych nesouhlasil… Vzpomeňme třeba na Drážďany, které byly doopraveny po válce teprve nedávno a od základů… u většiny budov přesně podle původních výkresů.. nebo námi známá situace po vyhoření Národního divadla.
  Samozřejmě by to bylo neskutečně nákladné… ale řešení určitě je.. Prodat soukromníkovi pod podmínkou investice, ale následná pomoc od města v investici do okolí + veřejnostní iniciativa…
  To by ovšem znamenalo mnoho obětovaného času a extrémní přísun starostí…
  Otázka zní, stálo by to za to? 🙂

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.