Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Strašnice

Týdeník Pražský život - Strašnice

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Strašně velké i pestré Strašnice

Strašnice je natolik gigantická čtvrť, že tu snad najdete úplně všechno, od staré vesničky počínaje, přes prvorepublikové kolonie, secesní vilové čtvrtě s opravdovými perlami až po novodobá sídliště a super moderní kostel. Nejen bohatou paletou architektury jsou však Strašnice živy, ponořme se do nich a najdeme unikátní sportovní areál, několik kulturních scén a specifickou nabídku pohostinských zařízení.

Co všechno jsou Strašnice

Strašnice mezi všemi ostatními čtvrtěmi vynikají bezesporu tím, že se skládají z nekonečně mnoha „podčtvrtí“ – takže tu objevíme:

 • Staré Strašnice, kde už kromě jednoho klasicistního statku a bývalé školy nic starého nenajdeme, zato moderní kostel s farou ano
 • Nové Strašnice, jež jsou dnes paradoxně navzdory svému názvu nejstarší historickou částí Strašnic se zachovalou řadou původních venkovských domků, statku a kapličky
 • jednu z nejstarších vilových čtvrtí v Praze s Trmalovou vilou, jež patří mezi skvosty tvorby Jana Kotěry inspirovaného jak českou lidovou architekturou, tak i starou dobrou Anglií
 • vilovou čtvrť na Třebešíně, kde potkáme i roubenku, a která se táhne až k Černokostelecké, nad níž dnes už jen stěží objevíme novogotický zámeček Miramare s kdysi slavnou výletní restaurací – úplně totiž zarostl secesními vilami
 • prvorepublikové kolonie, ty jsou samostatnou kapitolou, ať už vyloženě chudinské jako Na Slatinách či profesně pojmenované jako Kolonie strojvůdců nebo kdysi rondokubistická Masarykova kolonie. a vilkové čtvrtičky jako Rybníčky a Zborov
 • sídliště Solidaritu s řadovými rodinnými domky –je v rámci Prahy unikát, jeho dobu vzniku připomínají dodnes názvy ulic jako Dvouletky, Brigádníků…, odnesla si to jen Soudružská, která byla jediná přejmenována

Strašnice kulturní

Strašnice mají pevné kulturní kořeny vrostlé do našeho podvědomí legendárním názvem Barča, neboli Kulturní dům barikádníků, kde se nic nemění. I dnes zde najdete dřevěné stoly, bílé ubrusy a country večery.

Strašnické divadlo, původně Solidarita, se proslavilo hlavně dobou, kdy v něm sídlilo Divadlo Járy Cimrmanna. Ale ani dnes jediné repertoárové divadlo na Praze 10 nezahálí a vydobylo si své místo na slunci pražské divadelní scény. Zaměřuje se hlavně na mladší obecenstvo, které ocení nevšední zpracování klasiky.

Strašnice sportovní

V rámci celé Prahy vyniká areál volného času Gutovka, což je obrovský sportovní park, v němž se zabaví různé věkové skupiny i celé rodiny na dětském hřišti s unikátní vodní soustavou, kde se děti v parných dnech krásně zchladí a rodiče se můžou mezitím občerstvovat v restauraci u lezecké stěny. Jiní se vyřádí na beachvolejbalu, minigolfu a ti nejvíc po adrenalinu lačnící v betonovém skateparku.

Gastronomické poklady Strašnic

Restaurace U Sudů přímo na hlavní třídě, tedy Černokostelecké, je opravdu u sudů, jelikož nad barem jich tam visí spousta a vytvářejí tím opravdu útulné prostředí, kde si můžete dát točený cider a výborné únětické pivo. Nabídka prima jídel s dlouhými názvy je hned vedle namalovaného pána, který drží v ruce ukazatele, abyste tu nezabloudili.

Trochu schovanou hitovkou, kterou musíte vědět, kde najít, je restaurace U Starého pána kousek od metra Skalka. Byla zřízena v původně socialistické prodejně zeleniny, avšak její návštěva rozhodně stojí zato. Prkenná podlaha, poctivé dřevěné stoly, obrazy mysů, lodní lístek a vinotéka v torzu kánoe vás v duchu přenese do přístavní krčmy, a aby se dojem nezkazil, tak občas i někteří hosté přicházejí v námořnickém. Rozhodně neuděláte chybu, když si dáte zdejší tatarák a necháte si ho namíchat přímo od kuchaře a k tomu třeba pivo Regent. Anebo si zadegustujte některý z 54 druhů rumů z celého světa, které vám nabídne přímo rumový someliér. K tomu všemu tu mají velmi zajímavé cocktailové menu – nabízejí i long drink s následujícím názvem ค่ำคืนที่สวยงาม.

Stálicí na strašnickém nebi je restaurace U Kašpárka, kousek od Gutovky a minigolfu, takže návštěvu můžete krásně propojit. Je zařízena opět – jak také ve Strašnicích jinak – v námořnickém duchu s majáky a vše doplňuje výborná tanková Plzeň a excelentní jídla. Ve vile, kterou možná poznáte ze záběrů seriálu „Růžová zahrada“, je i stejnojmenná restaurace zařízená v prvorepublikovém stylu Art deco. Chybu neuděláte, když tu ochutnáte něco z domácích těstovin nebo večeři završíte rovněž domácím dezertem, třeba cheesecakem s malinovou omáčkou.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Sova
  Sova
  | |

  Kde je prosím n Třebešíně ta roubenka??

 2. Radka
  Radka
  | |

  Park Gutovka je podle mého nejlepší hřiště z Prahy. Hlavně v teplých dnech. Pro děti i dospělé ideální. Také je dobré, že je vstupné zdarma.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.