Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Prosek

Týdeník Pražský život - Prosek

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Prosek? To je město i vesnice, bobovka i skály

Tentokrát se vypravíme na vysoký kopec (ale nebojte, kdo chce, může tam vyjet metrem!) s nádhernými výhledy do dálky, kde si nebudeme jen užívat ve spoustě hospůdek v zajímavě dochované staré vesnici, ale projdeme se i skalami (ve kterých je dodnes zachovaný labyrint podzemních chodeb), koupíme si víno přímo na vinici a vyzkoušíme adrenalin.

Sport a příroda

Než začneme rozmazlovat naše chuťové buňky a ochutnávat lahodné nápoje pustíme se do sportů – bobovou dráhu na Proseku nemusím ani představovat. Můžete si dolů svištět až šedesátikilometrovou rychlostí. Hezká je ale i cesta nahoru, když vás táhne lanovka podél vinice, to si pak připadáte jako na prázdninách. Pro koho by to bylo adrenalinově naprosto nedostatečné a nestačí mu ani se sklouznout do místního lanového parku, ten si ještě může odskočit dolů do Vysočan, kde je u parku Podviní Lanové centrum PROUD.

Když už vyjedeme nahoru lanovkou asi po sté, těžko odoláme vůni grilování v Restauraci na bobovce a třeba do něčeho kousneme na venkovní terase s krásným výhledem do údolí. Jednou jsem tu byl v říjnu skoro sám, venku mlha, světla města nebyla vidět, sedělo se jen vevnitř a připadal jsem si jak na osamělé horské chatě vysoko nad krajinou. Hned napravo od bobovky je vchod do vinice Máchalka, kde si můžeme koupit místní víno a v čase vinobraní sedět přímo uprostřed vinohradu a ochutnávat burčák.

Kdo pak přejde hlavní a bude pokračovat úzkou uličkou dál, dostane se až k přírodní památce Prosecké skály. Co je ale fakt pecka, že tu bude zpřístupněné rozsáhlé podzemní skalní bludiště Močálka.

Je libo starou ves a „venkovské krčmy“?

Večeři si nemusíme dávat jen na Bobovce, stačí si odskočit na bývalou proseckou náves, kde ve stínu 1000 let starého kostela sv. Václava se zvonicí nasajeme venkovskou atmosféru i v celé kupě útulných hospůdek ve starých domech a na rozdíl od vnitřní Prahy všude s milou, domáckou obsluhou a v létě se spoustou zahrádek.

Přímo na návsi je ve starém klasicistním domě rustikální hospůdka Zlaté Sele (to sele vevnitř opravdu objevíte).

Tady to hučí hlavně při proseckém posvícení, kdy je přímo naproti na návsi hlavní stage. Kdo by se rád podíval na atmosféru nefalšované venkovské zábavy a nechce jet dál než 15 minut od Muzea, ten by neměl vynechat středy v nárožní hospodě U Brabců, kdy se za doprovodu mini kapelky tancuje přímo v lokále.

Pět top na závěr

Restauraci s místně vtipným názvem Ristorante Prosecco najdete přímo u stanice metra Prosek. Industriální prostředí podtržené betonovými sloupy se díky světlým a tmavým tónům přírodních barev stává útulným a společně s „fusilli“ svítidly od Ingo Mauera vytváří unikátní moderní atmosféru pro špičkovou italskou kuchyni. Dostanete tu podle mě tu nejlepší pizzu v Praze a to s tenkou vrstvičkou těsta. Ale nejedná se jen o obyčejnou „pizzerii“, určitě se vyplatí nevynechat zdejší speciality z různých regionů slunné Italie. Poměr ceny a výkonu je tady na jedničku. Šéfkuchař Dušan Jakubec navíc každý večer nabízí různé variace rissota a opravdovým lákadlem jsou degustační „Prosecco flavours“ a další vyhlášené gastro akce.

O kousek dál na okraji prosecké vilové čtvrtě se slavnou funkcionalistickou Hajnovou vilou je v Klíčovské ulici pro milovníky pivních speciálů schovaný minipivovar Beznoska s (nejen) výborným ležákem a pšeničným pivem.

Když už budete mít pocit přesycení a přepití, běžte se proběhnout nebo si zajezdit na in-linech do parku Přátelství, kde je nejdelší vodní kaskáda v Praze, zurčící po stupních v délce 450 metrů napříč celým parkem. Kaskáda pramení vodotryskem v jezírku a vytváří spleť kanálů s ostrůvky, o kousek dál při své dlouhé cestě voda naráží na břevna vodopádu a po průchodu velkou loukou zakončuje svou pouť v jezeře, nad kterým na terase září světla jedné z parkových pizzerií. Krásné místo na piknik je kolem prstence s vodními tryskami anebo na louce.

Jestli máte sebou děti tak je na druhém konci parku potěšíte (když vychytáte otvírací dny) nádražím Praha – Prosek, kde několik nadšenců vytvořilo modelovou železnici na velkém kolejišti o ploše 20 x 4 metrů.

A odjet odsud pak můžete ne vlakem, ale z trochu kontroverzní (podle někoho prý nejhezčí, podle jiných příliš drahé a okázalé) stanice metra Střížkov ve tvaru velrybí kostry.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email