Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Letenské sady a okolí

Týdeník Pražský život - Letenské sady a okolí

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Nejen alternativní biograf a rande v parku. To je Letná!

Už jsme spolu poznali uměleckou Letnou u Stromovky. Podle nás je tahle čtvrť úžasná, proto se do ní podíváme ještě jednou. Tentokrát si přečtete, co všechno objevíte, pokud se vydáte směrem z Letenských sadů ke Strossmayeráku!

Čtvrť kultury mezi dvěma parky

Letná nemá jen parky, ale i kulturní scénu celopražského významu, dokonce s takovými hitovkami jako je Veletržní palác s expozicí moderního umění, která snese srovnání i v evropském kontextu. Když přijel v roce 1928 do Prahy slavný architekt Le Corbusier a uviděl palác právě dostavěný, užasl, že to co on teprve plánuje na papíře, tady už stojí. V paláci se můžete také občersvit, od jara tu sídlí Cafe Jedna.

Celou Prahu na Letnou přitahuje Národní technické muzeum s unikátní expozicí uhelného a rudného dolu, zatímco agro-fajnšmekři zamíří do vedlejšího Zemědělského muzea.

Divadelní scénu zastupuje stálá scéna herecké VOŠ Pidivadlo a experimentální Alfred ve dvoře s netradičními divadelními umělci, hlavně z nonverbálního, pohybového a vizuálního divadla.

Letenské sady

Letenské sady se svými restauracemi jsou pohodovou zelenou oázou přitahující lidi z celé Prahy. Posedět můžete v (případně u) Letenského zámečku, nebo si koupit pivo u kiosku a pak si sednout přímo pod stromy a kochat se Prahou, aktivnější si zahrají pétanque a ještě aktivnější mají kousek dál k dispozici tenisové kurty.

Historickou památkou nevyčíslitelné hodnoty je nejstarší dochovaný kolotoč na světě s původními koníčky z roku 1894 a autíčky ze třicátých let. Na chodnících protínajících celou Letnou je ráj inlajnářů, kdežto skejťáci mají svůj meeting point přímo v ohnisku parku u Metronomu.

Litinový Hanavský pavilón postavený v roce 1891 pro Jubilejní výstavu připomíná z dálky indickou pagodu a nabízí luxusní posezení s výhledem na pražské mosty, zatímco na opačném konci sadů kdysi slavná restaurace Expo 58 slouží bohužel už jen kancelářím.

Letná dětem

Mít děti na Letné musí být vyloženě radost. Mají tu totiž velmi originální podnik Nudný otec, který baví celou rodinu. Přes den je to kavárna a dětské centrum s herničkou a originálně provedeným fotbálkem, večer bar ožívá různými akcemi, ovšem bez dětí. Jsou zde vítány i matky, i když je prý název klubu často odrazuje předem. Večerní čtvrtky patří swingu, sobotní dny blešímu trhu, neděle divadlu nebo rukodělným činnostem. Případně i tak, jak hlásá upoutávka: „užijte si trochu té kávy v klidu a nudě v kavárně, zatímco si vaše dítě může zasprayovat v rámci akce Malý sprayer“. Myslí se i na kuřáky, kteří mohou provozovat svou vášeň v takzvané Zašívárně.

Lahůdky

Při pohledu na letenskou hlavní třídu máte pocit, že první chlebíček na světě vyrobili tady v Praze a ne na Národní U Paukerta. Prima chlebíček se pyšní skutečně největší nabídkou v Praze. K dispozici je tu 40 variant této pochoutky, obložené třeba uzenými kachními prsy nebo lehkou celerovou pomazánkou.

Téměř sedmnáct let za rohem u kostela hospodaří v pohodové atmosféře první palačinkárna v Praze La Crêperie. Postupují tady dle francouzských receptů a dělají sladké crepes i slané galettes, ty skutečně z pohankové mouky. Mě zaujala galette s cibulovým pyré a žampionovým krémem a ze sladkých bych ochutnal tu s kaštanovým krémem nebo s jablečným pyré flambovanou calvadosem.

Kolorit Letné podbarvuje fakt, že je domovem mnoha Italů, kteří se zřejmě baví tím , že si navzájem navštěvují obchody, kterých je tu neskutečná hustota. Atmosféru Belcredky (Milady Horákové) elegantně dotváří znovuotevřená první Erhartova cukrárna, dnes už zavedená stálice.

Alternativní Letná

Ve funkcionalistickém Bio Oku, jednom z mála zachovaných tradičních biografů, dnes s alternativní scénou i diváctvem, mě překvapila delší fronta na kulturu než na barové opojení. Přitom obě funkce tohoto nevšedního zařízení tu žijí v dokonalé symbióze. Jako bar s kavárnou tu funguje celá vstupní hala, zato v biografu se dá kromě původních sedaček válet na plážových lehátkách, uvelebit se na sedacím vaku nebo v karosérii automobilu. Mezi tím vším je dost místa pro kočárky a můžete sem i s pejskem.

Původně zavedená anglická kavárna s anglickou knihovnou Ouky Douky změnila své zaměření na české, kdy jediným pozůstatkem po expatech je nástěnka a mrkvový dort. Literární kavárna je odpovídajícím způsobem alternativně a hipstersky ošuntělá, útulná a zabydlená. Je spojená s antikvariátem a výstavami nadějných malířů, jež se odrážejí v obrovských zrcadlech. Nejen studenti si tu s oblibou dávají prima snídaně i sendviče.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

 1. Petronela
  Petronela
  | |

  Děkujeme za informaci.Článek vznikal na podzim a doba je turbulentni… 🙂

 2. jana
  jana
  | |

  Prima chlebíček už není, zbývá jen na Vinohradech.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.