Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Holešovice (díl druhý)

Týdeník Pražský život - Holešovice (díl druhý)

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Holešovice – Kultura a architektura (díl druhý)

V díle prvním o Holešovicích jste se dozvěděli, kde se dobře najíte a pobavíte. Pokud milujete místa s vlastní duší, pak se s námi do Holešovic vydejte podruhé. Nakoukneme pod pokličku místní kulturní scény, projdeme se okolo industriální architektury a poznáme lokální život.

Holešovice jsou pražskými Docklands

Holešovice se rozložily v meandru Vltavy, která jej obtéká ze tří stran. Jedinečné kouzlo čtvrti dodává bývalý přístav, nábřeží a staré přístavní doky. Kromě toho je tu i obrovský počet „suchozemských“ krásně rekonstruovaných starých industriálních budov, jejichž revitalizace tu umožnila vznik nebývalé koncentrace různých kulturních zařízení a klubů, ale i sídel designerů, architektů a všech velmi tvořivých lidí. Staré srdce industriálních Holešovic s přílivem nové revitalizační krve dnes sebevědomě tluče stále rychlejším tempem.

Holešovice industriální

Zářným příkladem revitalizace bývalé industriální budovy na polyfunkční areál bytů, loftů, officů a restaurace je budova bývalého Prvního pražského měšťanského pivovaru. Na konceptu jeho regenerace se podíleli i hvězdy světového nebe architektury Jean Nouvel a Frank Gehry.

Přímo v hlavní budově nabízí gastronomické a konverzační využití (nejen) novinářům z přilehlých prostor restaurace Avion 58 s venkovním posezením. Na zadním prostranství pivovaru, kde dřív bývalo parkoviště, dnes díky projektu komunitní zahrada Prazelenina kvete alternativní kultura urban gardeningu (viz náhledové foto), Občanské sdružení tu umožňuje lidem vypěstovat si svojí vlastní zeleninu. Pěstitele i veřejnost tu občerství kavárna v maringotce a otevřená koncertní scéna s občasným doprovodným programem. Děti tu mají pískoviště a dospělí hřiště na pétanque.

Mimořádnou pozoruhodností je kubistické průčelí Maternovy továrny na barvy podle návrhu architekta Rudolfa Stockara v Dělnické ulici. Pietně zachovaná je Továrna na vodoměry Adolfa R.Pleskota v ulici Komunardů.

Industriální perlou, kterou Praze může závidět i londýnské Docklands, je k holešovickému přístavu těsně přiléhající budova bývalého parního mlýna s průčelím z režných cihel od architekta Bohumila Hübschmanna, která byla nedávno víc než zdařile zrekonstruovaná na office building.

Místní kolorit

Únikem z rušného mraveniště tržnice je svébytné náměstíčko tvořené rozšířením Tusarovy ulice. Je to takový místní bulvárek žijící poklidným lokálním životem. Přímo veprostřed náměstí je kulturní centrum spojené se školkou, je tu hřiště pro seniory, můžete posedět před oživlým bývalým veřejným WC přestavěným na občerstvovnu nebo rozjímat na jedné z četných laviček. Poklidnou atmosféru doplňuje trafika s příhodným názvem U Parku, ve kterém vzrušení pro neznalé zajistí Hektor, což je prase divoké, chované jako domácí mazlíček, které sem chodí na procházku.

Holešovice kulturní

Na místě staré strojírenské továrny z roku 1901 dnes vysílá kulturní paprsky až daleko za hranice Holešovic multifunkční Centrum současného umění DOX. Labyrint industriálního prostoru přímo předurčuje nové formy prezentace umění 21.století. Budova DOXu byla zařazena mezi nejvýznamnější stavby světa roku 2008 a stala se symbolem revitalizace celých Holešovic.

Pro milovníky muzikálů v novém kabátu je v ulici Komunardů ve stylové industriální budově připravena RockOpera s podtitulkem „první divadlo pro rockery“, které vzniklo přestavbou bývalé dršťkárny a střevárny v areálu tržnice.

Ve stejné ulici vznikl rovněž (jak jinak) z továrních objektů (dokonce ze dvou) víceúčelový kulturní prostor La Fabrika, kam můžete do divadla, do cirkusu, na koncert, na film, workshopy a hromadu dalších akcí. Neměnnou kulturní stálicí celopražského významu je areál Výstaviště, v němž se konají nejen výstavy a veletrhy, ale i koncerty, velké párty či Matějská pouť.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email