Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Dejvice (díl druhý)

Týdeník Pražský život - Dejvice (díl druhý)

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

V okolí „nóbl“ Dejvic prvotřídních hospod je nejvíc! (díl druhý)

V prvním díle o Dejvicích jsme se podívali, jaké kulinářské zázraky může tahle „nóbl“ čtvrť s luxusními vilami a čistými ulicemi nabídnout. Nyní se vydáme mimo jiné do exotických restaurací, Dejvické Nádražky nebo Národní technické knihovny.

Exotika

Indian by Nature II, hned za šraňkami v Dejvické, je autentická, vonící, indicky zvučící restaurace, samozřejmě s indickým, pouze anglicky hovořícím personálem. V restauraci se mě ujal její manažer, který mě celou restaurací provedl a neopomněl zdůraznit, že se jedná o mladší sestru původní Indian by Nature I v Karlíně, kterou vede jeho bratr, vyhlášený šéfkuchař Jayant Sarkar. Na téhle restauraci je nejkrásnější, že její vedení odmítlo jít cestou nejvyšších cen a dosáhlo tím v Praze snad nejlepšího poměru cena – výkon. Kdo by nevěřil, může si pro důkaz zajít třeba na polední bufet „Sněz co můžeš“ za 125 Kč.

Zato Yam Yam Thai Food & Café v Mařákově ulici nabízí nejostřejší polévku v Praze s přiléhavým názvem „Dangerous“. Když si ji chcete objednat, je to jako když podepisujete u doktora revers – musíte podepsat prohlášení, že ji budete konzumovat na vlastní nebezpečí.

Pokud by vám ani tohle nestačilo, tak si můžete dát celé „Hell menu“, ještě s hlavním jídlem pro statečné „Are you brave?“ a ďábelskou proceduru zakončit exxxtra pálivými kešu oříšky. Vše označeno 5 papričkami. Restaurace má v Praze dvojče, které uvidíte přímo z vagónu metra na stanici Vyšehrad.

Jinou cizokrajnou kuchyni objevíte v Eliášově ulici. Restauraci a prodejnu v jednom se slovinskými a středomořskými delikatesami tu nabízí Nenasyta, který originálně a zároveň efektivně využívá i »okolostromový« prostor před vchodem.

Kam na koncert

Třeba do mimořádné kombinace kavárny, hudebního klubu a baru s přiléhavým názvem Potrvá a útulnou zahrádkou pod vzrostlými stromy. Program tu mají nabitý – konají se tu koncerty, literární čtení, divadelní čtení nebo pravidelné open mic večery.

Zato Dejvická Nádražka – to je jiný kafe. Přímo ve funkční nádražní budově čeká ty zasvěcené alternativně rockové, uvolněné, i když trochu drsnější prostředí, zasedá tu společnost přátel hlasatele Frýby, a k tomu všemu nabízejí jednu velkou zahradu pod stromy a druhou malou přímo na nástupišti, otevřenou do pozdních hodin.

Dejvice divadelní a vysokoškolské

V Dejvicích najdeme na malé ploše hned tři divadla. Po různých peripetiích tu svou novou adresu našel legendární Semafor, a to přímo na Dejvické.

O kousek vedle se zas přestěhovalo Divadlo Spejbla a Hurvínka. To nemůžeme minout, neboť na nás z bočního štítu shlížejí postavičky nejenom Spejbla a Hurvínka, ale i Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Oba hlavní hrdiny navíc potkáme na lavičce, přímo u vchodu do divadla. Status profesionální scény má i mimořádně populární Dejvické divadlo o něco dále v Zelené, pod vedením uměleckého šéfa Miroslava Krobota.

V areálu rozsáhlého vysokoškolského kampusu je podařená budova Národní technické knihovny ve tvaru krychle se zaoblenými rohy. Nejzajímavější je ale vnitřní atrium s betonovými pásy „počmárané“ komiksovými kresbami.

Funkcionalistické perly

Celá čtvrť přímo oplývá architektonickými skvosty z období první republiky. Ať už je to soubor Francouzských škol v Bílé ulici, nebo například vila Lídy Baarové, proslulé hvězdy černobílých filmů, v Neherovské ulici na Hanspaulce. Svou velkolepostí udiví i vila Vlasty Buriana s tenisovými kurty a bazénem v Kadeřávkovské. Skutečným funkcionalistickým unikátem, i v evropském kontextu, je vilová osada Baba, kde snad jako v jediné čtvrti mimo centrum města najdeme v ulicích domácí i cizojazyčné turisty s bedekrem v ruce.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email