Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Pražský život – Braník

Pražský život - Braník

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Inline stezka, hospoda Na Kovárně a Posázavský pacifik. To je Braník

Říká se, že každý zná jen okolí svého domova a centrum. Praha nabízí mnohem více – výjimečné čtvrtě, které sice nejsou tak navštěvované, ale určitě stojí za to. Pojďte se dnes projít Braníkem. Zelenou, vodní a sportovní čtvrtí, která schovává mnohá tajemství a zachovala si punc pravé periferie.

Braník mezi všemi ostatními čtvrtěmi vyniká tím, že si dodneška zachoval atmosféru opravdové pražské periferie, tak jak jsem si ji vždy představoval. Úzké uličky s hrbolatým dlážděním lemují nízké přízemní či jednopatrové domečky. Nejromantičtější je bezesporu ulička Stará Cesta, ale i další ulice stoupající vzhůru do svahu, třeba k novorománskému kostelíku. Hlavní „třídou“ starého Braníka je (jak jinak) Branická ulice, lemovaná rozličnými živnostmi a hospůdkami. Ale nejen to! Braník, to je rozsáhlá vilová čtvrt ve svazích se super výhledy. Braník, to jsou skvostné industriální památky.

Braník rekreační, vodní a sportovní

U vody najdeme kemp U Kotvy a vedle krásnou travnatou pláž, která se táhne až k „mostu Inteligence“, kde dokonce v horkých dnech otužilejší jedinci vcházejí do kalných vltavských vod. Hned vedle má své loděnice kanoistický oddíl Sparty Praha, zaměřený na trénink dětí. Kdo má radši koně, toho přivítá o kousek dál jezdecký oddíl Orion, kde provozují i dětskou hipoterapii.

U Vltavy se rozkládá i sportovně rekreační zařízení Hamr s nabídkou indoor cyclingu a gigantickými prostory pro florbal a badminton. Venku najdete tenisové kurty, fotbalové hřiště s umělým povrchem a 5 beachvolejbalových hřišť. Pokud nejste až tak sportovně založeni, akční cvrkot můžete pozorovat z terasy restaurace. Podél Hamru probíhá vyhlášená cyklo/in-line stezka Podolí – Vrané nad Vltavou a když si zapomenete sportovní vybavení vzít s sebou, žádný problém, půjčí vám tu jak kola, tak in-liny.

Branická hlavní „třída“

Má dodnes starobylé dláždění a na cestu do světa odtud vyrazily i Tři sestry. Ano, v jednom z předměstských činžáků se nacházela legendární hospoda Na Kovárně. Mezi starými činžáčky můžete objevit i úzký průchod s prampouchy jak na Malé Straně.

Lahodné jsou bezesporu místní zahradní restaurace, kam vůbec není špatné si sednout třeba po plavání v Podolí. Láká zahrádka U Starého pivovaru, kde mají kupodivu víc kaštanů než v další restauraci U Kaštanů, která zase získává útulností interiéru.

Kavárna Periferie Cafe by ke svému názvu těžko hledala výstižnější umístění. Kavárnu definuje kombinace domácké atmosféry a hipsterského prostředí s industriálními svítidly a výstavou obrazů na stěnách. Narazíte tu na štamgasty z okolních živností a činžáčků mixovaných s přespolními, třeba cyklisty z nedaleké cyklostezsky, nebo prostě lidmi co si to tu oblíbili a říkají, že má smysl sem jet přes celou Prahu. Neomezují se tu jen na kvalitní kávu, vaječné variace, domácí polévky a tak, ale pořádají i spoustu besed, koncertů, autorských čtení, výstav a, promítání dokumentárních filmů. Nechybí tu dětský koutek a nejútulněji je tu v zimě při pohledu na hořící polena v kamnech.

Kdo by chtěl pro své děti intenzivnější vyžití, tak by neměl vynechat blízké Café Pink Bear, kde se děti kromě hraní zabaví i akční činnorodostí v tvořivých dílnách a kroužcích. Kdyby se vám zdálo, že by vaše ratolest mohla být názvem podniku i barvou nejhezčí místnosti genderově znevýhodněná, není tomu tak, vyřádí se tu každý!

Branickou hitovkou je bezpochyby nej akvaristika v celé Praze ZOO Braník, kvůli které sem jezdí nadšenci i z těch nejvzdálenějších čtvrtí. Však jim také může předvést to, co by jinde stěží hledali, jako třeba 2.500 litrů velkou výstavní nádrž a přes 400 druhů ryb v osvětlených akváriích. Vlastně je to takové, jak sám název říká, ZOO, ale s bezplatnou prohlídkou.

Hned naproti je zatím zchátralý areál starobylého barokního Dominikánského dvora, což se má ale brzy změnit. Zemský pivovar tu chystá v historických místech znovuotevření pivovaru a zároveň vznik kulturně-společenského centra, včetně farmářských trhů na nádvoří.

(Nejen) industriální zajímavosti

Braník je i top místo pro fajnšmekry industriálu, kde je taková chuťovka jako areál secesních Akciových ledáren, které byly postaveny tak pevně, že jejich dva a půl metru (u země) až jeden metr (pod střechou) tlusté stěny odolaly zubu času, povodním i všem režimům. Po postavení Slapské přehrady přestala Vltava zamrzat a ledárny ztratily svůj smysl, nikdo je neopravuje, ale stále stojí.

Nedaleko odtud je další technická památka, úzce spojená s řekou, a to čerpací stanice vodárny města Vršovic od Jana Kotěry. Celý areál vodárny byl až do zničení povodněmi v roce 2012 využíván jako unikátní dětské zábavní centrum a počítá se s jeho obnovou. Monumentální neorenesanční budovu bývalého pivovaru Braník nemůžete ani přehlédnout, ani si ji splést s ničím jiným.

Kousek od pivovaru vyrážejí z nádraží Braník víkendoví turisté na cestu Posázavským pacifikem, často i s parním pohonem. Kvůli návalům tu vznikla i unikátní kubistická tramvajová čekárna.

Kdo chce zažít fantastickou vyhlídku (viz náhledové foto), může buď vyběhnout po schůdcích, nebo vyjet busem na Branickou skálu, kde kromě jediné realizované stavby v Praze od architekta Kaplického (což je malá vilková krychlička), najdeme i dřevěnou rozhlednu od Davida Vávry, který to sem fakt nemá daleko. Kousek odtud totiž otevírá svou náruč jedincům chtivým kultury domovská scéna divadla Sklep – Divadlo Dobeška, kde pořádají i výstavy a od barového pultu je výhled, jaký jiná divadla v Praze nenabídnou, i kdyby se přetrhla.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email