Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Česká protialkoholní záchytka vzorem pro svět

Česká protialkoholní záchytka vzorem pro svět

První protialkoholní záchytka u nás byla otevřena v roce 1951 v dnes již věhlasné ulici… Stala se českým vývozním artiklem – protože se osvědčila, byla potom po pražském vzoru zřizována i jinde ve světě (např. záchytka v americkém St. Louis má zmínku o první pražské záchytce i ve své zakládací listině). Prvním hostem zde byl ruský námořní inženýr.

Úplně první záchytka byla však podle historiků otevřena v ruském městě Tula v roce 1902 a v následujících letech záchytky vznikaly i v dalších ruských městech. V této oblasti Rusové předběhli celý svět.

Teď ještě definice záchytky, přesněji řečeno PZS (protialkoholní záchytné stanice): „zdravotnické zařízení sloužící k nedobrovolnému přenocování opilých lidí, kteří pro svou opilost bezprostředně ohrožují sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo jsou ve stavu budícím veřejné pohoršení“

Za prvních 30 let své existence ošetřila pražská záchytka 180 000 lidí, v celé republice jich byl do roku 1981 ošetřen milion.

Záchytka se sice v roce 1993 odstěhovala a je nyní na Bulovce, budova však ve své slavné tradici pokračuje, dokonce ji rozšířila – dneska je tu sexuologický ústav a ústav pro léčbu závislostí na návykových látkách a patologického hráčství. Specializují se tu dokonce na složitější diagnózy jako jsou duální poruchy, tj. kombinace závislosti na návykové látce a ještě jiné duševní poruchy.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Petronela
  Petronela
  | |

  aspon něco, krása se zde snoubí s nespoutaností 🙂

 2. jana
  jana
  | |

  A naproti za zdí botanická zahrada.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.