Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Za Santinim II: Kladruby, Mariánská Týnice a Plasy

Za Santinim II: Kladruby, Mariánská Týnice a Plasy

Vážení příznivci a fanoušci Prahy Neznámé, máme pro vás přichystaná nový výlet po stopách geniálního barokního architekta Santiniho. (Který tematicky navazuje na Zelenou horu a Želiv, kde jste s námi již mnozí byli.) Opět bude zcela architektonický, ale máme pro vás i oddechovou odměnu na závěr.

Na našem zářijovém výletě (22.9.) máme v plánu navštívit hned tři Santiniho objekty v západních Čechách, program tedy bude nabitý. Odjezd z Prahy bude už v 7:00 (obvyklé místo v zatáčce ulice Na Florenci naproti Desfourskému paláci, mapičky s pokyny máte již v e-mailu), pro jistotu sem dáváme ještě odkaz na mapu:
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4350421&y=50.0895550&z=17&source=firm&id=13175864&q=Na%20florenci%20praha

Pak pokračujeme do Kladrub, kde budeme mít komentovanou prohlídku areálu. Poté následuje přejezd na oběd, který si dáme v Plzni. Pokud máte nějaké doporučení na dobrou restauraci, pište do komentářů, bude i obědová mapa…(nyní připravujeme, můžete do ní tedy tvůrčím způsobem zasáhnout:)

Po obědě se už vydáme směr Plasy, ale nemůžeme minout ani Mariánskou Týnici, kde si zastávku uděláme rovněž a podíváme se i do interiérů. Pak už budeme pokračovat do Plas, kde se nachází jedinečný areál kláštera, hospodářských objektů, zvonice a starého pivovaru, který by se sám o sobě dal zkoumat celé dny. Tento komplex je o to unikátnější, že stojí na bažinách a močálech a Santini zde musel vymyslet důmyslný systém kůlů a pilířů na kterém objekty vztyčil. Aby pilíře neztrouchnivěly neustále jimi musí protékat čistá voda, jinak by hrozilo zřícení staveb, před čímž ostatně zdejší mnichy varoval.

V rekonstruovaném starém pivovaru v areálu naleznete navíc expozici Centrum stavitelského dědictví, kterou spravuje NTN. Celé 3. a 4. patro je pak vyhrazeno projektům a modelům Jana Kaplického.

V Plasech nás bude čekat hned několik prohlídek. Začneme s prohlídkou konventu a místností kláštera, kde si ukážeme zbytky dochovaných maleb a hlavně typické Santiniho klenby, řekneme si více o historii, třeba o tom, že až do roku 1945 klášter a přilehlé pozemky vlastnil rod Metternichů. Poté si ukážeme místní hodinovou věž a kapli, budete mít čas i na projití celého areálu a zájemci si mohou dopřát též komentovanou prohlídku místního zámeckého pivovaru s ochutnávkou zdejšího piva. K němu si můžete zakousnout specialitu zdejší restaurace chleba se sádlem či škvarky. Ostatní se mohou oddávat volnému programu, zkoumání areálu, výstavy i malebné vesnice Plasy. Po šesté hodině budeme odjíždět směr Praha, kam bychom měli dojet kolem osmé.

TERMÍN: SOBOTA 22.9.
Cena: 950 Kč – zahrnuje vstup na hodinovou věž v Plasech a vstup do interiéru v Mariánské Týnici, cesty a přejezdy autobusem, výklady průvodkyně, mapky apod.
Další vstupy:
Prohlídka Kladrub: 90 Kč / 60 Kč
Prohlídka konventu v Plasech: 90 Kč / 60 Kč
Prohlídka Knížecího pivovaru s ochutnávkou: 80 Kč (nepovinná)
Hlásit je můžete jako obvykle před odkaz na GoOut, či v naší kanceláři nebo kamenné prodejně GoOut, prosíme, vždy nám na sebe dávejte kontakt, abychom vám před odjezdem mohli poslat pokyny.

Pokud vlastníte kartičku Národního památkového ústavu, kde sbíráte razítka za vstupy, vezměte si ji s sebou, pokud nemáte, necháme vám ji zařídit, abyste je mohli sbírat:) S sebou také všechny karty na slevy, kartu člena NPÚ, ICOMOS a Asociace muzeí a galerií. V objektech se prodávají známky a samolepky do vašich cestovních deníků.

Těšit se na vás bude průvodkyně Kateřina Racková.

Níže naleznete fotogalerii:


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 15 komentářů

 1. Pavel Gregor
  Pavel Gregor
  | |

  Mám stejný dotaz jako LK. O jakou zatáčku se jedná? Blíže k ulici Na Poříčí nebo zhruba v polovině průběhu ulice Na Florenci v úrovni Desfourského paláce?
  P.Gregor

  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Dobrý den, včera jsme posílali info mail s mapičkou odjezdového místa. S pozdravem PN

 2. LK
  LK
  | |

  Dobrý den, odkud je prosím přesně odjezd? Obvyklé místo v zatáčce neznáme. ;)) Jedeme s Vámi poprvé. Děkuji 😉

 3. Kaldararová
  Kaldararová
  | |

  Dobrý den,
  četla jsem, že je zájezd za Santinim obsazený, ale mohla bych být jako náhradnice? Nějak jsem to neohlídala a je pozdě.
  Děkuji Kaldararová

 4. Martina Nádvorníková
  Martina Nádvorníková
  | |

  Velmi lákavá trasa, zvlášť když Zelenou horu a Želiv jsme s vámi již absolvovali. Termín sice nevyhovuje, ale doufám, že přidáte další.

  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Dobrý den, určitě přidáme, ale až na jaře…PN

   1. Jakub Vích
    Jakub Vích
    | |

    Dobry den,
    kdy bude znam presny termín tohoto vyletu na jare 2019?

    Dekuji. Pekny den J. Vích

    1. PN
     PN
     | |

     Dobrý den, termín bude znám do konce ledna, snad i dříve. S pozdravem PN

 5. Lenka Nováková
  Lenka Nováková
  | |

  Dobrý den,mám zájem se zúčastnit vašich akcí,musím být u vás nějak registrovaná,nebo může jet kdokoliv?Děkuji za odpověď Nováková

  1. PN
   PN
   | |

   Dobrý den, může jet kdokoliv, stejně se může kdokoliv zúčastnit i našich vycházek, jen se musíte přihlásit a dopředu zaplatit, ale jinak fungujeme jako otevřená společnost. S pozdravem PN

 6. Alexandra Matušů
  Alexandra Matušů
  | |

  Rády bychom jely s Vámi na prohlídku. Ještě však neznáme zcela termíny našich zářijových povinností – služby apod. Je možno zakoupenou vstupenku stornovat s vrácením celé ceny a do kdy?
  Děkuji za odpověď.
  A. Matušů

  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Dobrý den,

   Váš zájem nás moc těší. Určitě je to možné, když se odhlásíte měsíc předem a více, neplatíte žádné storno, do 14 dnů propadá polovina, pak celá částka. (Samozřejmě může jet někdo za vás.)

   S pozdravem Kateřina Racková

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.