Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Výlet do Brna – vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům 3. 12. 2023

Výlet do Brna – vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům 3. 12. 2023

UPOZORNĚNÍ: Předběžný čas odjezdu je obvykle v 8:00 ze zatáčky v ulici Na Florenci. Několik dní před každým výletem zasíláme upřesňující pokyny, kde je uveden i čas odjezdu, který se na jednotlivých výletech může drobně lišit. Pokud vám nedorazí, prosíme zkontrolujte si pro jistotu složku spam ve vašem e-mailu. Kontaktovat nás můžete na: info@prahaneznama.cz. 

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

Zamlouvání nových termínů v čím dál více oblíbené vile Tugendhat je již velmi omezené a tak, kdo jste vilu ještě neviděli, zveme vás do Brna na velký architektonický výlet.
Máme pro Vás nový termín a to 3. 12. 2023. Brno je město krásné samo o sobě a jistě jste tam mnozí byli již mnohokrát, my se ale i přesto pokusíme ukázat Vám ho z jiné perspektivy.

Tento výlet je koncipován jako autobusový. Po cestě pan průvodce podává výklad a také si s návštěvníky prochází itinerář dne, rozdělení do skupin apod. Je nám to velice líto, ale z tohoto důvodu vám nemůžeme nadále umožňovat přidávat se ke skupince až na místě v Brně. Vyplývá to z velkého počtu cestujících a z toho navazující logistiky výletu, organizace apod. Možná vás potěší informace, že pro velký zájem do budoucna plánujeme obdobný architektonický den přímo se srazem v Brně pro fanoušky z Brna a okolí. Děkujeme vám proto za pochopení.

V případě, že byste se svými přáteli a kolegy byli ve stejné skupince, prosíme pro ujasnění, abyste platbu provedli společně pod jedním jménem, pak budete jistě v jedné skupince, jinak vám to bohužel nemůžeme garantovat.  Pár dní před odjezdem máme hotov itinerář a obvykle i rozeslány pokyny, takže je velice obtížné toto měnit. Skupinky navíc musí mít přesně daný počet, čili nelze k nějaké jednotlivé účastníky přidávat. (zejména ve vile Tugendhat jsou v tomto ohledu velmi striktní). 

Hned ráno po příjezdu se podíváme do slavné vily Tugendhat. Vila vznikla pro bohaté manžele židovského původu Fritze a Gretu Tugendhat. Oslovili úžasného architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který navrhl funkcionalistický skvost, který je ceněn po celém světě, jako jedna z nejlepších vil tohoto období vůbec.

Vila před pár lety prodělala velice zdařilou rekonstrukci, v rámci níž byly citlivě obnoveny interiéry i exteriéry a tak zde dnes opět můžeme nalézt původní nábytek i část vybavení, včetně proslulé onyxové zdi, která mění barvu podle intenzity dopadajících slunečních paprsků. To vše si samozřejmě nenecháme ujít. Podíváme se dovnitř, a to hned na velký okruh, jehož součástí je nejen návštěva obytných prostor manželů, ale také technického zázemí. Uvidíte také například, kam manželé uskladňovali kožichy, či se dozvíte na jakém principu fungovala tehdy vůbec jedna z prvních klimatizací na světě, či prosklená stěna v interiéru, která za pomoci moderního mechanismu sjížděla dolů. V suterénu je také výstava věnovaná historii vily. Nakonec se můžete pokochat krásným výhledem z prostorné zahrady vily.

Vstup do vily je možný pouze pro malé omezené skupinky, z tohoto důvodu máme prohlídky časovány po půlhodině za sebou, takže budete mít dost času si prohlédnout a nafotit okolí buď před a nebo po návštěvě vily, popřípadě si kávu v okolí. 
Upozornění: Sice to vzhledem k zaměření výletu neočekáváme, ale prosíme, hlavně dámy, neberte si na návštěvu vily ostré (zvlášť jehlové) podpatky. Obnovená podlahová krytina ve vile Tugendhat je tak citlivá, že by došlo k jejímu poškození.

Následně se individuálně vydáme do centra, kde si dáme volno na oběd a další průzkum města. Můžete jej využít k objevování další architektury (pokud byste ještě měli náladu, hned u vily Tugendhat jsou další skvělé realizace jako například Low Beerova vila, postavena rodiči Grety apod.), můžete navštívit některou z výstav (Moravská galerie má dokonce většinu expozic zdarma), či se jen tak procházet a vychutnávat atmosféru města. Po obědě se vydáme na komentovanou prohlídku Jurkovičovy vily do čtvrti Žabovřesky.

Tato osobitá realizace vznikla v roce 1906 a kombinuje v sobě prvky lidové architektury se svébytným stylem Dušana Jurkoviče. Celé dílo je pojato komplexně, od vyřezávané vstupní brány až po detaily na zábradlí schodiště. Kromě výkladu a stálé expozice si prohlédneme i současnou výstavu a čas zbude i na rychlou kávu.

Ještě předtím si ale uděláme kratší prohlídku po nejzajímavějších funkcionalistických vilách v této čtvrti. Právě zde byla v roce 1928 otevřena výstava Nový dům, výstava moderního bydlení, která měla brněnské diváky seznámit s idejemi funkcionalistického stavění. Tato výstavba reagovala na tehdejší moderní tendence v architektuře a pracovali na nich naši nejlepší (hlavně brněnští) architekti. Nalezneme zde realizace Bohuslava Fuchse, Jaroslava Grunta, Arnošta Wiesnera, Jiřího Krohy a dalších. Čtvrť je vlastně předchůdkyní naší funkcionalistické Osady Baba (kterou jste možná navštívili v rámci našich vycházek). Ale Baba si na slavnostní otevření musela počkat až do roku 1932.

Čeká Vás prostě den plný architektury – od lidové architektury až k funkcionalismu.

Termíny výletu: viz výše
Odjezd: Upozorňujeme, že vypsaný čas odjezdu JE VŽDY POUZE ORIENTAČNÍ, prosíme postupujte podle pokynů, které vám jsou před výletem zaslány na váš e-mail, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: kolem 21. hodiny
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)
V případě, že si přejete výlet darovat, napište nám to prosím do poznámky, obratem vám pošleme dárkový voucher.

Cena:

DOSPĚLÝ: 1870 Kč

STUDENTI/ SENIOŘI/ DĚTI/ ZTP: 1690 kČ

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Plně hrazené vstupy – vstup a výklad ve vile Tugendhat (největší technický okruh) a v Jurkovičově vile.

Největší technický okruh ve vile Tugendhat obsahuje:

3. nadzemní podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce)
2. nadzemní podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně
1. nadzemní podlaží – tzv. technické patro (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, trezor na kožichy)
zahrada 

Průvodce: Petr Sýkora/Kateřina Pousková

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail několik dní před odjezdem před odjezdem. Účastník je povinnen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, abychom vás mohli informovat o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.

– V případě dotazů pište prosím na info@prahaneznama.cz

– Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.

– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky:

V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky, nebo je možné se přehlásit na jiný výlet/termín. Méně než 30 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši.  

Těšíme se na Vás!

dav
Share Button
Print Friendly, PDF & Email