Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Rok 2023 vs. 1923

Rok 2023 vs. 1923

Nadchází nový rok 2023 a tak je možná na čase trochu bilancovat a zavzpomínat si na události minulé. Tentokrát se zaměříme na období před sto lety – vrátíme se do roku 1923 a připomeneme si několik jeho zajímavých mezníků a zajímavosti napříč spektrem kulturního dění a politické situace.

Co tedy přinesl rok 1923?

 • 18. května bylo v pražských Kbelích spuštěno první rozhlasové vysílání stanice Radiojournal, byla to po Velké Británii druhá pravidelná veřejná vysílací stanice v Evropě.
 • 6. října byla založeny Československé státní aerolinie, sídlily rovněž ve Kbelích. První let připadl na památné datum 28. října 1923 k výročí založení Československé republiky. Byl to ale let pouze okružní. Letoun Aero A-14 tehdy pouze symbolicky obkroužil letiště. Již následující den se uskutečnil první dálkový let Praha – Bratislava, který trval cca 3 hodiny. (Tehdy byly součástí letiště i rondokubistické domky od architekta Josefa Gočára. Dva z nich jsou zachovány v pražské ZOO ve Troji.)
Letoun Aero A-14 s označením L-BARI
jeden z domků Josefa Gočára v dnešním areálu ZOO
 • Od roku 1923 známá firma Waltrovka (Walter a.s.) začíná vyrábět letecké motory.
 • U dopravy ještě chvíli zůstaneme. V roce 1923 se na trh dostává unikátní automobil značky Laurin a Klement, typ 150 s motorem o 4 válcích. Podobný automobil si v roce 1926 pořídí i prezident Masaryk.
Typ 150 o kubatuře 1460 ccm
 • 5. ledna ráno byl spáchán atentát na ministra Aloise Rašína. Vrahem byl anarchokomunista Josef Šoupal, který plánoval atentát i na další členy vlády – Karla Kramáře a Jaroslava Preisse. Atentát si připravoval několik měsíců dopředu, čin uskutečnil v onen den ráno, když Alois Rašín nasedal do svého auta před bytem v Žitné ulici. I přes rychlý převoz do Podolského sanatoria byl stav Aloise Rašína beznadějný a po šesti týdnech 18. února zemřel.
 • 15. ledna 1923 byla v Praze založena Eskortní četnická stanice v budově zemského velitelství. Sloužilo na ní 9 strážmistrů a jeden vrchní strážmistr.
 • V roce 1923 byly také zakládány mnohé tělovýchovné jednoty, mimo jiné TJ Bohemians u které vznikl i veslařský klub.

Umění a kultura

 • V roce 1923 vznikl památný obal tyčinky Kofila s mouřenínem od značky Orion. Autorem byl grafik a malíř Zdeněk Rykr.
 • V památný rok 1923 byla založena Sbírka francouzského umění Národní galerie. Stalo se tak po výstavě Francouzského umění, kterou pořádal SVU Mánes v témže roce. Z této výstavy Československý stát odkoupil více než stovku exponátů, které jsou základem nynější sbírky. Mezi nimi byla i díla malíře Delacroixe, Camille Corota, Pissara, Henry Tolouse Lautreca, či Vincenta van Gogha. Jedním z nejznámějších exponátů sbírky je dodnes Autoportrét Henriho Rousseaua, známý také jako „Celník Rousseau“.
Autoportrét malíře Rousseaua
 • Mezi lety 1921 až 1923 vznikala kulturní budova na pražské Ořechovce, kde v roce 1923 bylo otevřeno také kino pro veřejnost. Prvním snímkem, který se zde promítal byl němý film Kid s Charlie Chaplinem. (Kino bylo uzavřeno v roce 2009.)
Budova při výstavbě
Takto vypadal původní kinosál
 • Mezi další filmy, které měly premiéru v roce 1923 patří například snímky: Záhadný případ Galginův, Tu ten Kámen, Buď připraven, Paličova dcera a nebo Únos bankéře Fuxe.
 • Zajímavost: v Hollywoodu v roce 1923 trhal kasovní rekordy trhák Krytý vůz studia Paramount s rozpočtem 782000 dolarů. Vydělal neuvěřitelných 7,6 milionu dolarů.
Plakát k filmu The Coevred Vagon
 • Dne 1. ledna 1923 přebírá komik a herec Vlasta Burian vedení divadelní scény Rokoko. (Předtím vystupoval také v kabaretu Červená sedma, kabaretu Bum, který vzešel ze souboru Revoluční scény a nebo U Deutschů a na scéně Montmartru.) V roce 1925 si pak založil vlastní Divadlo Vlasty Buriana v paláci Báňské důlní a hutní společnosti.)
Palác kde sídlilo Divadlo Vlasty Buriana na snímku z roku 1930

Zajímavé stavby roku 1923 a výročí architektů a umělců

 • V roce 1923 byla dostavěna ikonická budova Legiobanky na Poříčí od architekta Josefa Gočára. Jedná se o jedinečný případ rondokubistické architektury.
 • Kolem roku 1923 se formuje skupina Devětsil, která bude v následujících letech spolu s dalšími autory udávat trend v malířství, sochařství i literatuře. Mezi členy patřili Karel Teige, Jindřich Štýrský, nebo například malířka Toyen.
 • Formuje se Osvobozené divadlo, které se oficiálně ustanoví v roce 1925. Již počátkem roku 1923 ale vzniká soubor který vznik inicioval: Volné sdružení posluchačů konzervatoře pražské s laskavým svolením rektorátu.
 • Mezi lety 1923-1924 Svaz československého díla pořádá svoji II. výstavu.
 • V roce 1923 byla na Vinohradech v novinářské kolonii dokončena slavná vila bratří Čapků od Ladislava Machoně.
Karel Čapek na zahrádce rodinné vily
 • V roce 1923 je František Kupka již proslaveným a váženým malířem. Vzniká hned několik jeho mimořádných děl, které téměř století později budou trhat aukční rekordy. Jedním z nich je obraz Plochy příčné II., který byl v roce 2019 v aukční galerii Kodl vydražen za 78 milionů korun. Dalším je pak obraz Tryskání II., který malíř vytvořil mezi lety 1922-1923. Ten je byl v březnu roku 2021 vydražen v londýnské aukční síní Sotheby´s za neuvěřitelných 7,5 milionů liber, v přepočtu za 230,8 milionů korun. Je to dodnes nejvyšší částka, za kterou bylo prodáno dílo českého umělce.
Plochy příčné II.
Tryskání II., které lámalo aukční očekávání a nakonec zlomilo i rekord
 • A teď několik zajímavých výročí….
 • Dne 24. srpna 1923 se narodil architekt Karel Prager, známý především svými brutalistními stavbami jako je bývalá budova Federálního shromáždění na Václavském náměstí, komplex pod Emauzským klášterem či budova Komerční banky na Smíchově. Zemřel v roce 2001.
 • Letos také oslavíme sté výročí narození malířky Heleny Zmatlíkové. Narodila se 19. listopadu 1923. Za svůj život ilustrovala mnoho dětských knížek, které provázely několik generací. Mezi nejznámější patří ilustrace ke knize Honzíkova cesta Bohumila Říhy, nebo Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Autorka je pohřbena na vyšehradském hřbitově.
Příklady knižních obálek od Heleny Zmatlíkové
 • 10. října 1923 se narodil malíř Jaromír Skřivánek. Byl nejen talentovaným malířem, ale také vášnivým cestovatelem a obdivovatelem východních kultur. Procestoval takřka celou Evropu, rád se vracel na Srí Lanku a do Indie. Zajímal se o tamní kulturu, život, jazyky a náboženství. Jeho obrazy naleznete v Národní galerii, ale také v institucích v Anglii, USA a Indii.
Jedno ze snových děl autora inspirovaných cestami po Indii
 • Bohužel v roce 1923 nás spoustu úžasných osobností také opustilo. Dne 3. ledna zemřel Jaroslav Hašek, o několik dní později 13. května nás opustila také Charlotta G. Masaryková a 17. dubna zesnul také architekt Jan Kotěra.
Právnická fakulta, kterou architekt Jan Kotěra vznikala od roku 1923 a dostavěna byla v roce 1926. Architekt ji tedy bohužel na vlastní oči nikdy neviděl. Práci na projektu po něm převzal jeho žák Ladislav Machoň.

Další zajímavá výročí spjatá s rokem 23:

 • Letošní rok je to 300 let od instalace prvního stálého pražského osvětlení. Olejové lampy byly instalovány v trase mezi Hradčanským náměstím, Nerudovou ulicí a pokračovaly přes Karlův most do Celetné ulice, kde končily u Prašné brány.
 • Dne 28.6.1723 umírá architekt barokní gotiky Jan Blažej Santini Aichel. Mezi jeho nejslavnější stavby patří například poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který jste s námi mohli navštívit na jednom z našich výletů.
 • Při procházkách Prahy můžete také narazit na „nostalgickou tramvaj“ s číslem 23. Víte, kudy vede její trasa? Vede v úseku: Královka – Malovanka – Hládkov – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Hellichova – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo náměstí – Štěpánská – I. P. Pavlova – Bruselská – Zvonařka. Svezete se?

Toto bylo jen několik dat a okamžiků spjatých s rokem a číslem 23. Snad vás článek potěšil. O další události co vás k tomuto výročí napadnou se s námi můžete podělit v komentářích. Samozřejmě můžete přidat i fotografie. Budeme se těšit a přejeme krásný nadcházející rok 2023.

(fotografie a obrázky převzaty z následujících zdrojů: vitalia.cz, vrtulnik.cz, cs.wikipedia.org, csfd.sk, paternoster.archii.cz, auta5p.eu)

Share Button
Print Friendly, PDF & Email