Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Říjnový tip na výstavu: Krásná jizba v UPM

Říjnový tip na výstavu: Krásná jizba v UPM

Pomalu přichází čas podzimu a my v Praze Neznámé začínáme s pravidelně nepravidelnou rubrikou výstavních tipů. Aby vám v Praze nic neuniklo, každý měsíc vám přineseme nějaké doporučení za zajímavou expozici. Až tedy budete přemýšlet, kam v nepříznivém počasí, vzpomeňte si na náš výstavní tip a vyrazte do Uměleckoprůmyslového muzea, které je navíc otevřeno po několikaleté rekonstrukci. Bude se tedy nač dívat.

V září začala výstava Krásná jizba v Uměleckoprůmyslovém muzeum v Praze, která se zaměřuje na reklamu a design užitných výrobků. Krásná jizba spolupracovala s předními československými umělci, grafiky a výtvarníky. Snahou bylo nabídnout zákazníkům produkty vysoké estetické a umělecké hodnoty za přijatelné ceny. První prodejna Krásné jizby byla otevřena kousek od Prašné brány, ale časem přestala kapacitně dostačovat a tak se obchod ve třicátých letech přestěhoval na Národní třídu do nově dostavěné centrály Svazu československého díla, kde fungoval i po válce (ale samozřejmě v jiných vlastnických strukturách).

Pro Krásnou jizbu pracoval například Ladislav Sutnar, jehož jídelní servis s červenou linkou patří dnes už mezi legendy československého designu. Později své síly spojil s fotografem Josefem Sudkem. Ke konci třicátých let do kolekcí Krásné jizby pronikají i textilie a koberce od Antonína Kybala, které se odklání od jednoduché funkcionalistické estetiky a objevují se na nich i lidové motivy. Ty se v kolekcích udrží i po celou druhou světovou válku a znovu rehabilitovány jsou opět v padesátých letech.

Mnoho Pražanů dodnes vzpomíná, že když si po válce vybavovali své první byty, jejich kroky mířily neomylně právě na Národní třídu. Pokud máte doma nějaký exponát z Krásné jizby dodnes, můžete se pochlubit fotografií do komentářů na facebooku, nebo nám ji zaslat na e-mail: info@prahaneznama.cz a my ji vystavíme za vás. Nezapomeňte připsat popisek.

Praktické info: Výstava končí 20. ledna 2019, je otevřeno denně kromě pondělí 10–18 hodin, v úterý 10—20 hodin. Budovu Uměleckoprůmyslového muzea naleznete v ulici 17. listopadu 2, 110 00 Praha 1. K výstavě jsou i doprovodné přednášky a další program, který naleznete na webových stránkách muzea: http://www.upm.cz/index.php?language=cz&page=123&year=2018&id=332
Vstupné 130/80 Kč.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email