Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

V zahradě Kinských se stala chyba…

V zahradě Kinských se stala chyba...

Proč? Rozuzlení se dočkáte v závěru článku!

U západního cípu jezírka s lachtanem jsou umístěna boží muka, vlastně zajímavé vícenásobné sluneční hodiny.
Zároveň to byl i morový sloup vzniklý v době morů v roce 1686. Sloup původně stával na Žižkově v blízkosti dnešního kostela sv. Prokopa. Sem se dostal jako spousta jiných předmětů na začátku 20. století v souvislosti se záměrem vytvořit z Kinského zahrady skanzen národopisného muzea. Protože sloup byl morový, na místě čtyř ciferníků hodin najdeme Krista na kříži a patrony proti nakažlivým nemocem a to hlavně právě proti moru. Každý z reliéfů má navíc nějaký předmět sloužící jako hodinový ukazatel.

To vše co jsme se dozvěděli, je sice hezké, ale vlastně k ničemu, protože po přestěhování do Kinského zahrady byl sloup vzhledem ke světovým stranám špatně umístěn, takže například Kristovo kopí místo na východ je nasměrováno na jihovýchod a podobně posunutí jsou i moroví svatí. Takže kolik je hodin, už podle těchto slunečních hodin poznáme těžko.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 4 komentářů

 1. Marcel Kudlvasr
  Marcel Kudlvasr
  | |

  Ahoj Petře Rysko, Díky Ti moc za Tvé zasvěcené články o Tajnostech Prahy pro,,Vědoucí,,hej. Potěšil si ma moc, něco jsem věděl a v podstatě všude byl, ale až od 2005 s DIGI, moje fotky máš na Rajčeti pod: marcelzvon. Hmmm, máme o čem Poudat a Pábit, co takhle někdy u Ťaje,,U Zlatýho Kohúta,, v Michalské nebo u,,Bahňa,,v hospě,,která pamětníkům ještě zvostala, je To na Tobě a Těším se…Poutník Staropražský, Marcel – Máca od Zvonu,…jsem Smutnej z Těch,,Rádoby Revitalizacích,,za Milony, při nichž se vypařilo mnoho z ,,Genia Loci,,památných Míst: i Ta Kinská, Malostranský hřbitov, Staré Olšany nad Rotundou, atd. A To nejen v Matyčce,, Caput Regni,,ale i po Celém Česku ? pro kšeft!, jak to, že Památkáři a Ochranáři To povolili a pak neuhlídali?, korupční Mafie?! a zase prachy Bokem, jo bohužel je o čem povídat Petře, Bílej Den, ozvi se mi až budeš mít chvilu na mailu či FB, předem Ti Děkuji, je To na Tobě…

 2. tereza
  tereza
  | |

  Není také chyba na začátku článku? 🙂 Není to jezírko s lachtanem a ne s delfínem? 😀

 3. jana
  jana
  | |

  Díky, asi tak před měsícem jsem se na sloup dívala, nevěděla jsem, co měl být ten ztracený ukazatel.
  A samozřejmě bylo jasné, že čas už hodiny neukazují.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.