Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Trafačka – smutný konec

Trafačka - smutný konec

Alternativní centrum kultury a galerie v nevšedním industriálním prostoru – tak to až donedávna bývala Trafačka v Libni v bloku tvořeném ulicemi Českomoravská, Kurta Konráda a Ocelářská. Začněme však od začátku a pokračujme až k současnému hořkému konci.

V těchto místech byla v letech 1921 – 1924 postavena transformační stanice pod názvem Teslova rozvodna a měnírna. Trafostanice podle projektu architekta Františka Vahaly sestávala z budovy hranolovitého tvaru, kde se nalézala měnírna a z budovy vypadající jak obytný dům – ta však v sobě skrývala rozvodnu. Budova rozvodny vzala za své při bombardování spojeneckými vojsky v březnu roku 1945. Měnírna pak ukončila svojí činnost v šedesátých letech. Objekt se zajímavou industriální fasádou však zůstal zachován. Po zrušení měnírny budova sloužila jako sklad.

Zlatá éra pro industriální stavbu začala v roce 2006, kdy začala sloužit umění.

Hned u vchodu za pokladnou býval galerijní prostor, kde povětšinou vystavovali začínající a mladí autoři, ale kam občas „vpadla“ i zavedená jména, jež zde nalézala nevšední inspiraci. Počátky některých slavných umělců vystavujících v současnosti ve světových a renomovaných galeriích bychom našli právě zde.

Různé typy výstavních prostor…

A různé exponáty…

V hlavní hale bychom byli bývali našli i obrovitý ateliér, kde probíhaly kulturní akce všech typů – umělecké a divadelní festivaly, koncerty ale i módní přehlídky.

Trafačka k tomu ještě převzala prázdné byty ve vedlejším činžáku, který společně s bývalou měnírnou vytváří trojúhelníkový dvorek. Prvorepublikový činžák, z kterého už se původní nájemníci dávno vystěhovali, má celkem fádní průčelí do Českomoravské, ale zato velmi barvité pavlačové průčelí do dvora. Zdejších asi čtyřicet bytů bylo využíváno jako ateliéry jak pro české tak i zahraniční umělce.

To vše je bohužel už minulostí, dne 14. prosince 2014 nastal den poslední – Trafačka musela být zavřena (veškerá fota jsou ze 6.12.2014).

Je ovšem pravdou, že při vzniku Trafačky se s jejím dlouhým bytím v této lokalitě nepočítalo. Byla tu pouze v nájmu, vždycky jen na půlroční smlouvu a mladí umělci věděli, že jednou přijde konec a stará měnírna zmizí z povrchu zemského. Přesto je však veliká škoda ztratit takovou barvitou alternativní kulturní scénu v srdci bývalé průmyslové Libně. Nahradit ji má desetipatrová bytová novostavba.

Zdá se, že lokální kolorit jednotlivých pražských čtvrtí nenávratně mizí a vše stírá fádní šeď univerzálních novostaveb bytových domů. Město opět ztratilo jednu ze svých duší.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 5 komentářů

 1. Bob Hrubeš
  Bob Hrubeš
  | |

  Tato zpráva se mě hluboce dotkla,protože jsem doufal,že radní nedopustí,aby tento „chrám“svobody a tvorby mladých umělců zanikl..Tento prostor tvůrčí nespoutané ,umělecké invence, neměl v ČR konkurenci….Je to úžasné ,co tu za těch pár let vzniklo a kolik se tu konalo akcí,evropského formátu!Velká poklona těm,kdo tu pracovali…Velká škoda…Bob.

 2. Kateřina
  Kateřina
  | |

  Krásný a zároveň smutný článek… I mě by zajímalo, co se bude dál dít s exponáty?

 3. Jan Skala
  Jan Skala
  | |

  Dobry den, Trafacky je skoda,nevite prosim kam budou premisteny exponaty? Mel bych zajem o odkoupeni exponatu ktery byl umisten venku vedle vchodu, popripade na koho se obratit?
  Dekuji,s pozdravem Skala

 4. jana
  jana
  | |

  Škoda. Staré i novější zajímavé věci mizí, konfekční nezajímavé přibývá.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.