Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Seriál z Letné – lanovka a Letenský zámeček

Seriál z Letné - lanovka a Letenský zámeček

Víte, že na Letnou vedla dříve lanovka? Lanovka vedla k Letenskému zámečku, kde byla stejně jako dnes vyhlídková restaurace. Odtud dokonce navazovala Křižíkova elektrické dráha do Stromovky.

Samotný zámeček byl postaven v neorenesančním stylu evokujícím italskou předměstskou vilu. Návrh této elegantní a vzdušné stavby s arkádami a věžičkou nevypracoval v roce 1863 nikdo jiný než slovutný architekt Ignác Ullmann.

Dnes celý komplex zámečku se zahradou i s okolím připomíná rozdělení služeb jako pro cestující v různých třídách na proslulém Titaniku.

Ti finančně nejlépe situovaní mohou navštívit Královský salónek ve věži zámečku s jediným stolem se čtyřmi židlemi, což je taková první třída de luxe. Občerstvení pro „cestující první třídy“ nabízí krásný sál v prvním patře. „Cestující druhé třídy“ najdou svou možnost v přízemí a „třetí třídy“ v zahradní restauraci s krásně zachovaným neorenesančním litinovým altánkem, určeným původně pro promenádní orchestr. Nu a ti, co mají nejhlouběji do kapsy, si vystojí frontu u bufetu a pivo si vlastnoručně odnesou do velké zahrady pod kaštany. Tady sice sedí na hrubých dřevěných lavicích u dřevěných stolů, ale paradoxně zde panuje nejen ta nejhezčí atmosféra, ale je tu krásný výhled na Prahu, ať už ve dne nebo v noci s nádherným osvětlením.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Alex
    Alex
    | |

    Málo se ví, že eskalátor na letnou byl v chodu ještě po válce. Ne dlouho, ale pamětníci z Letné na něj vzpomínají…

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.