Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Překvapivé zákoutí zeleně v samém centru Prahy

Překvapivé zákoutí zeleně v samém centru Prahy

Mohlo by se zdát, že malé historické domky byly ze samého středu Prahy téměř vytlačeny zástavbou několikapatrových nájemních domů a kancelářských budov, ať už historických, nebo moderních.

Milovníci historických domků nemusí zoufat, jsou i výjimky…
Jednu takovou představuje malý barokní dům přímo ve Vodičkově ulici, který se zde tísní vedle svých mohutnějších sousedů Galerie Langhans po pravé straně a nájemního domu původně z konce 19. století po levici (dnešní podoba je pozdější).

Tento dům, čp. 35/708, s pozoruhodnou historií rozhodně stojí za povšimnutí hned z několika důvodů. Na jeho místě stával domek již od konce 14. století, ke kterému byla podle dochovaných zpráv roku 1527 přikoupena ještě zahrada a maštal. Poté byl mnohokrát přestavován, až do dnešní vrcholně barokní podoby z let 1717-20, která je připisována géniovi české barokní architektury Kiliánovi Ignáci Dientzenhoferovi (stavěl např. Břevnovský klášter, Klementinum, nebo kostel Svatého Jana Nepomuckého na Skalce).

V průběhu staletí dům vystřídal mnoho majitelů. Od roku 1720 ho vlastnila jistá hraběnka Schűtzová, po níž jej zdělil hrabě Jan Josef Mitrovský a jeho synové. Z této doby také pochází jeden z jeho názvů, „U Mitrovských“, nebo také „Janákův dvůr“, dle následujícího majitele, či „U Červeného pole“.
Do domu se vchází bohatě zdobeným barokním portálem, na jehož vrchu na nás majestátně shlíží hlava kamenného lva, svědka proměn zdejší ulice v čase.

Když však vejdeme do nynějšího průjezdu domu a odvážíme se nakouknout dále, naskytne se nám úžasný pohled na dvorek zářící zelení, vzrostlými stromy a se současnou stavbičkou altánu uprostřed. Kochat se můžeme i překrásnou romantickou „verandou“ při vstupu. Rázem tak můžeme mít pocit, že jsme zcela vzdáleni od rušného centra Prahy, snad i Prahy samotné…

Dům je sice v soukromém vlastnictví, ale je tu provozován stylový obchod a na onom krásném dvoře také kavárna. Kavárna sice svou cedulí cílí spíše na cizince, ale myslím, že ona možná horentnější suma za kávu za to pro jednou stojí.

A i kdyby jste zde procházeli ve spěchu, dům stojí aspoň za krátké zastavení, nahlédnutí do vchodu a zamyšlení nad historií tohoto místa.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

  1. Jan
    Jan
    | |

    Moc hezka kavarna se super obsluhou. Zabloudili jsme tam nahodou a radi se budem vracet.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.