Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Nikolajka – bydlení na zámečku!

Nikolajka - bydlení na zámečku!

Většina Pražanů zná Nikolajku jako zimní stadion, ale už málokdo jako historickou usedlost! Dostaneme se k ní tak, že hned za stadionem odbočíme doprava, projdeme malý parčík a už ji vidíme! Usedlost se ale takto nenazývá po nějakém ruském bohatýrovi, jak by se snad vzhledem k rusofilním náladám v době národního obrození dalo očekávat, nýbrž po svém prvním majiteli zemském advokátovi JUDr. Antonínu Františku Nikolaiovi. Ovšem jiná teorie praví, že je usedlost pojmenovaná po poustevníku Nikolajovi, který žil v sedmnáctém století ve stráních nad dnešním zimním stadionem.

V 18. století byla usedlost zgruntu přestavěna a svoji dnešní pozdně klasicistní fasádu obržela v roce 1860. Pokud by se vám podařilo dostat do zahrady, tak byste navíc mohli vidět kapličku s dřevěnou sochou Panny Marie ve výklenku.

Nikolajka má to štestí, že je památkově chráněna a tak si i po rekonstrukci, kdy slouží k bydlení, zachovala svůj starobylý vzhled. A bydlet tu musí být opravdu romantické. Vždyť, komu se poštěstí bydlet v malém zámečku. Přesvědčete se o tom sami na vaší procházce – mapku máte přiloženou – v článku U Nikolajky.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Boleslava Boušová
    Boleslava Boušová
    | |

    V záměčku Na Nikolajce bydlel jevištní a kostýmní výtvarník J. M. (Josef Matěj) Gottlieb šéf výpravy Národního divadla ( 18.3.1882-1.11.1967) se svoji dcerou Růženou Gottliebovou (1911 – 2012) -filmová a divadelní herečka, tanečnice a choreografka .

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.