Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Masaryk nejen na Hradčanském náměstí

Masaryk nejen na Hradčanském náměstí

Zatímco umístění Masarykových vnuků na Petříně šlo tak nějak samo, umisťování Masarykovy sochy byla celá věda. Musela tak vzniknout společnost pro postavení pomníku T. G. Masaryka. Byla vyhlášena anketa porovnávající jednotlivá místa a aby si Pražané mohli lépe představit, jak na jakém místě socha vypadá efektně, byla zhotovena maketa Masarykovy sochy (nutno podotknout od jiného autora, než je ta současná). Ta byla umisťovana od prosince 1994 do dubna 1995 postupně na pěti0 různých místech – Újezd, Sněmovní ulice, náměstí Jana Palacha, Klárov, Národní divadlo – Masarykovo nábřeží. Umístění na Hradě bylo vyloučeno Správou pražského hradu a uvažovalo se také o druhé straně Hradčanského náměstí u Arcibiskupského paláce.

Socha pak byla slavnostně odhalena na Hradčanském náměstí, před nárožím Salmovského paláce, u příležitosti Masarykových 150. narozenin 7.března 2000. Zúčastnili se Václav Havel a Madelaine Albrightová.

Socha je v nadživotní velikosti, 3 metry vysoká, váží 555 kilogramů a je umístěna na kruhovém žulovém podstavci s bronzovým nápisem TGM s malou trikolórou. Je vytvořena akademickými sochaři Josefem Vajcem a Janem Bartošem podle předlohy Otakara Španiela z roku 1931. Originál Španielovy sochy (s pouze poloviční velikostí než pomník na Hradčanech) je opatrován v Pantheonu Národního muzea.

Perličkou je, že soše Masaryka v Karlových Varech Rusové z vděčnosti líbali nohy v domnění, že jde o Lenina. Proto vedení města rozhodlo o umístění cedulky se jménem, aby o identitě tohoto pána nebyly žádné spory.

Socha má ale také až transkontinentální dosah, kdy její duplikáty najdeme v Mexiku a ve Spojených Státech.
V Mexiku na významné Masarykově hlavní třídě hlavního města (uprostřed kruhového objezdu).

A ve Washingtonu – v parku T. G. M. poblíž řeky Potomac a Kapitolu.

fotozdroj: 1.bp.blogspot.com, wikimedia (paddy, Nicolas Veron), Krajan.net

Share Button
Print Friendly, PDF & Email