Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

I trolejbusy mají své pamětní desky

I trolejbusy mají své pamětní desky

Na Orionce, na smyčce u bývalé vozovny Královské Vinohrady najdete památník poslednímu trolejbusu, který vyjel v roce 1972 z této zastávky směrem na Strahov. Jednalo se o typ Škoda 8Tr, linku 51.

Tedy přesněji řečeno, najdete bývalou zastávku, ale pamětní zlatá deska dole na obrázku byla stržena pravděpodobně z důvodů lepšího zpeněžení ve sběrných surovinách… 🙁

Poprvé se Pražané mohli svézt trolejbusem v roce 1936. Hlavní město bylo první, které tento dopravní prostředek v zemi zavedlo. V 60. letech dosáhla v Praze trolejbusová doprava svého vrcholu – v metropoli tenkrát jezdilo 123 trolejbusů obsluhujíc asi 48 milionů cestujících ročně.

Protože tento typ dopravy začala Praha potlačovat ve prospěch tramvají a metra, byla od roku 1969 v provozu jen jedna jediná linka 51, která jezdila v trase Bělocerkevská ve Vršovicích a Stadion Strahov. Od července 1972 bya trasa zkrácena z konečné Bělocerkevská na konečnou Orionka.

Zastávka-pomník byla odhalena 8. října 2010 v rámci Dnů Prahy 10 za přítomnosti pražského muzejního trolejbusu Škoda 8Tr.

fotozdroj náhledového obrázku: Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu

Share Button
Print Friendly, PDF & Email