Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

2 Lichtenštejnské paláce, 2 věže

2 Lichtenštejnské paláce, 2 věže

Znáte Lichtenštejnský palác? Který????…

Milovníci hudby znají asi ten na Malostranském náměstí, kde se v sále Martinů konají koncerty různého zaměření…

Nikdy tento palác nesloužil vznešenějším účelům než teď. Jako příklady nechvalného využití lze uvést sídlo německého vojenského velitelství, sídlo VŠ politické ÚV KSČ s jídelnou a výdejem jídel v současném koncertním sále. Jediné, co pár desítek let vydrželo, je klasicistní průčelí (od 1791) a strategické umístění mezi Hradem a Karlovým mostem.

V roce 1991 proběhlo díky HAMU (potažmo státu) sjednocení na původní palác a je to teď krásné místo k rozjímání a vstřebávání duchovních hodnot.

Ten druhý, na Kampě, má taky docela hezké využití! I když v nedávné historii si se svým jmenovcem nezadá… Na zahradě paláce vzniklo cvičiště Hitlerjugend a samotný palác byl později sídlo Státní plánovací komise. Co plánovali, těžko říci…

Každopádně! Když přijede někdo důležitý a zrovna nechce bydlet v Hiltonu, tak ho tam šoupnou… Bydlel tam třeba španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. se svým manželem princem Filipem nebo japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Pořád se před palácem vyskytují diplomatická auta, takže očekáváte instituci minimálně na úrovni ministerstva a když příjdete blíže, nejste o moc moudřejší a pořád nevíte…pokud tedy nezapátráte na Internetu!

Původně do paláce vedl v úrovni hladiny vody tunel pro loďky zakončený malým přístavištěm a nad hladinou Vltavy se vypínaly dvě věže s cibulovitými altány. Ale tato idyla skončila, když palác začal měnit majitele. Od Kaiserštejnů, přes Kolovraty, Lichtenštejny (ti nechali odstranit obě věže) a nakonec i Odkolkovi, kterým patřily sousední současné Sovovy mlýny a kteří navýšili palác o jedno patro.

Takže až jednou půjdete do Lichtenštejnského paláce, zjistěte si důkladně, o který půjde!

fotozdroj: wikipedia

Share Button
Print Friendly, PDF & Email