Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Výlet do Hradce Králové – Salonu první republiky

Výlet do Hradce Králové - Salonu první republiky

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

v dubnu už by nás mělo na výletech provázet jarní počasí. A tak jsme si 20. května vzali do hledáčku Hradec Králové, město s neopakovatelným nádechem a architekturou dvacátých let, jemuž se často přezdívá Salon první republiky. V Hradci se zaměříme na skvělý urbanismus, který i je po celém století stále velmi funkční, ale hlavně na množství architektonicky hodnotných realizací. Výraznou hradeckou dominantou bývala zdejší pevnost, ta ale postupně ustoupila progresivní moderní městské zástavbě.

S Hradcem Králové je spojeno zejména několik důležitých jmen. Prvním z nich je jistě starosta František Ulrich. Ten do svého úřadu nastoupil již v roce 1895. Byl to právě on, kdo do města pozval architekta modernismu – Jana Kotěru. Bylo to období, kdy se v Hradci Králové začínalo s bouráním pevnosti a tak se ve městě objevila řada nezastavěných pozemků. Kotěra této příležitost využil a v podstatě vytyčil nové směřování města s ohledem na důkladnou urbanistickou koncepci. Inspiroval se podobou zahraničních velkoměst, vídeňských bulvárů a korz, které doplnil velice kvalitní architekturou. Jedna z jeho nejvýznamnějších staveb je dodnes Městské muzeum. Zpočátku byla tato rozsáhlá městská přestavba občany vnímána spíše rozpačitě a Kotěrovi bylo leckdy v dobovém tisku spíláno, což architekt nenesl lehce. Až čas ukázal, o jak nadčasové řešení se jednalo.

Počátkem dvacátých let již Kotěra cítil, že mu ubývají síly. Věděl, že pravděpodobně práci v Hradci nebude moci dokončit. A tak pověřil svého nejlepšího žáka Josefa Gočára, aby s výstavbou pokračoval po něm. Vzniká tak specifická symbióza díla žáka a učitele. Stavby Kotěrovy i Gočárovy, jež jsou zde v těsném sousedství se harmonicky doplňují a dohromady tvoří výjimečný celek. Nezbývá než obdivovat osvícený přístup obou architektů.Do třetice jim zdatně sekunduje ještě architekt Sander, který v Hradci vybudoval vodní elektrárnu Hučák, jednu z výrazných dominant města. Kromě nich, ale v Hradci Králové nalezneme i stopy dalších významných architektů, na které se zaměříme zejména na našich procházkách po městě.

Hradec Králové – Salon první republiky

Architektura továrních budov, rodinných domků a formování moderní metropole

Termín: sobota 20.5.2017
Odjezd: kolem 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: kolem šesté hodiny večerní
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)

Cena: 650 Kč (zahrnuje vstup do Bílé věže a vstup do kostela Ambrožova sboru)

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Vstup do kostela svatého Ambrože, vstup na Bílou věž.

V ceně není zahrnuto:
– Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)
– Vstupy do muzeí a galerií.

Průvodce:

Kateřina Racková


Předběžný plán zájezdu:

Ráno vyjedeme z Prahy. V Hradci Králové začneme vycházkou po zdejších architektonických skvostech. Vydáme se po stopách architekta Kotěry a navazujícího Josefa Gočára. Podíváme se do interiéru sv. Ambrože od Josefa Gočára, kde si odpočineme ve stínu jeho „kolonády“. Poté bude následovat oběd a kratší individuální volno (můžete jej využít právě k návštěvě zdejšího musea.) Ve vycházce budeme pokračovat ještě po obědě. Na závěr dne navštívíme dominantu města – renesanční Bílou věž, která dostala své jméno podle hořického pískovce, z něhož je postavena. Kromě toho, že se jedná o významný vyhlídkový bod, ze kterého za hezkého počasí můžeme spatřit i Krušné a Orlické hory, najdeme v vnitřních prostorech věže její unikátní zmenšený skleněný model, který oslňuje návštěvníky od roku 2014.Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete na e-mailu info@prahaneznama.cz. Vždy prosím uvádějte o kolik míst máte zájem. V případě dotazů se neváhejte na nás obrátit. Všechny informace k zájezdu obdržíte souhrnně ještě několik dní před zájezdem.

– Rezervace míst je možná do termínu 8.5.2017 .
– V případě, že bude kapacita výletu obsazena, je možno se přihlásit jako náhradník.
– Rezervace se považuje za závaznou po připsání platby na účet PN z důvodu omezené kapacity autobusu. Rádi Vám vystavíme dárkový voucher, v případě, že výlet chcete darovat svým přátelům či blízkým.

– Výlet se bude konat za jakéhokoliv počasí.
– V případě neúčasti na výletu z jakéhokoliv důvodu, je možnost si za sebe (dle počtu míst) sehnat jakéhokoliv náhradníka/y. V případě, že se zákazník na výlet nedostaví, platba propadá v plné výši.
– Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.
– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email