Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Metronom v rekonstrukci

Metronom v rekonstrukci

Kdo by neznal metronom na Letné! Větší pamětnící pak budou vědět, že je na místě Stalinova pomníku.

Současný metronom měří 25 metrů a jeho autorem je Vratislav Novák. Byl vybudován (podobně jako „Ajfelovka“ neboli Petřínská rozhledna) u příležitosti národní výstavy – tentokrát Všeobecné československé výstavy v Praze v roce 1991, o 100 let později než vrcholová chlouba Petřína :). „Letenskou chloubu“ nazývá autor jako „Stroj času“ a svým vzhledem připomíná účelný Mälzelův metronom, jehož konstrukci podnítil sám Ludwig van Beethoven. Metronom přicestoval na Letnou obřím vrtulníkem.

Ale proč metronom? Prý neúprosně měří čas od roku 1991, ale k čemu? Vláda metronom s kyvadlem využila třeba v souvislosti s referendem o vstupu do EU, kdy kyvadlo mělo znázorňovat „ano“ či „ne“. Metronom stejně tak odpočítával vteřiny předsednictví v této instituci.

Občas se zastaví a pak je potřeba opravit. Zrovna teď uvidíte místo obří ručičky dominantu lešení 🙁 Nejde o první potíže přístroje, musí se průběžně opravovat. Jde o různé defekty – převodovka zařízení nezvládla váhu osvětlení, neznámý člověk v noci zapálil plachtu s logem EU, která na kyvadle visela… To bylo v roce 2009, kdy extrémně pravicová Národní strana umístila na své stránky výzvu, že sdružení Ne EU zaplatí odměnu tomu, kdo vlajku sejme. Strana pak samozřejmě odmítla výzvu k vandalství.

Magistrát o současné opravě mlčí, nenašla jsem informaci o důvodu současné opravy. Stejně jako vždy mlčel v minulosti, když ručička stála…

Jednou z věcí spojenou s metronomem jsou tenisky. Těžko říci proč… Asi člověk rád obětuje své tenisky ve prospěch utváření dominanty města… 🙂 Prý místo navštěvuje tajemný provazochodec…no asi ne :). Každopádně! Našla jsem důvod popsaný bloggerkou Adriannou: „natiahnuté lano, kde si študenti po skončení školy vyhadzujú topánky zodraté v Prahe“. V každém případě! Zavěšené tenisky se jen tak nerozbijí!

Fotozdroj *: Wikipedia, Jon´s pics

Share Button
Print Friendly, PDF & Email