Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Fotoreport z říjnového výletu do Úštěku

Fotoreport z říjnového výletu do Úštěku

Dnes vám přinášíme fotoreport z výletu, na kterém jsme onu říjnovou sobotu. Vydali jsme se zkoumat nejmenší městskou památkovou rezervaci, která se nachází v naší republice – Úštěk. Protože se ale kousek od Úštěku nachází vyhlášená farma s vlastním chovem koz a ovcí a vynikajícími sýry, nemohli jsme se tam nezastavit. Naše první ranní zastávka tedy byla v Držovicích.

Zde nás provedla paní majitelka a ukázala nám prostory, kde se zvířata pasou a dojí. Oknem jsme nahlédli také do malé výrobny. Paní Laušmanová nám velmi poutavě popsala celý výrobní proces – co se musí stát od začátku do konce, abychom mohli ochutnat voňavý sýr. Nově nabyté vědomosti jsme ještě umocnili ochutnávkou zdejších sýrů, které byly opravdu skvělé.
Poté byl ale již čas na architekturu. Když jsme přejeli do Úštěka, nejprve jsme se vydali na malou okružní procházku po městě. Viděli jsme proslulé ptačí domky, které z ulice vypadají jako obyčejná přízemní stavení, ale z druhé strany přiléhají na skálu, kde mají kaskádovitě i několik pater. Odtud tedy název. Dále jsme neminuli synagogu, opevnění, ale hlavně náměstí s kostelem sv. Petra a Pavla. Pokud se vám zdá povědomý, ale víte, že jste zde nikdy nebyli, tak se vám možná vybavuje scéna z filmu Rebelové anebo Kolja, jež se zde točili. Úštěk je pro svou pitoreskní atmosféru velice oblíbená destinace nejen výletníků, ale také filmařů.


V okolí jsou ale i další zajímavosti, jednu z nich jsme si nemohli nechat ujít, a to kalvárii na vrchu Ostré, která je vzdálená jen zhruba pět kilometrů. Trasu jsme ale nešli celou pěšky, nechali jsme se pohodlně vyvézt až pod kopec a zdolali jsme pouze poslední úsek. Nutno říci, že i ten stál za to. Do kopce jsme se tedy malinko zadýchali, ale myslím, že nejen barokní kalvárii na vrchu, ale i úžasný výhled nám vzápětí vše vynahradil. Barokní kalvárii zde postavil architekt Ottavio Broggio, jenž realizoval mnoho staveb zejména v Litoměřicích a jejich okolí.

Po takovémto výstupu musela zákonitě přijít odměna. Zasloužený oběd a kávu jsme si dali v Litoměřicích, kde si každý dle mapky vybrali restauraci, která se mu nejvíce zamlouvala. Někteří si po obědě ale kávu nedali, naopak se procházeli tímto nádherným městem. Sice nám v době oběda začalo pršet, ale náš následující program to nezhatilo, neboť další zastávka byla ve Velkých Žernosekách. Mířili jsme do tamního sklepení na ochutnávku vína.

Ujal se nás zdejší vinař, jehož praxe sahá více než čtyřicet let nazpět. Nejen, že nás provedl místními sklepeními, ale podal nám velmi bohatý výklad. Dozvěděli jsme se nejen historii zdejšího vinařství, ale i počátků vína na našem území všeobecně. Také jsme si řekli, jak se víno dělá, skladuje, či jak jej rozlišit a na co všechno se při výběru soustředit. Nakonec následovala ochutnávka vzorků, nejprve vín bílých a na závěr jednoho červeného. Každý si jistě našel svého favorita.


Po krátké zastávce ve vilové čtvrti v Litoměřicích, kde jsme si ukázali vilu Vilhemíny Phillipsové, jsme již zamířili do Prahy. Zážitků jsme ten den měli nespočet.

Na další výlety s námi můžete vyrazit i vy. Budou postupně přibývat. Některé, jako tento, jsou lehce odpočinkové, jiné budou prudce architektonické (jako návštěva brněnských vil). Všem, kteří s námi vyrazili do Úštěka moc děkujeme, byli jste bezvadní! Budeme se zase těšit.

Zatím jsou naplánovány následující výlety:

19.11. návštěva Jablonce, kde jsou krásné vily (nejen historizující, ale nalezneme zde i funkcionalistické realizace architekta Lauterbacha) + prohlídka sklárny Novosad v Harrachově. Více se dozvíte zde.

10.12. adventní výlet na Zelenou horu s prohlídkou kostela, poté přejezd do kláštěra v Želivu (zde je možnost se podívat na komentovanou prohlídku buď do kláštera a nebo do klášterního minipivovaru).

22.1. výlet do Brna. Návštěva Jurkovičovy vily, prohlídka funkcionalistické čtvrti Nový byt, návštěva velkého okruhu ve vile Tugendhat.

/Fotografie: autorka a Kateřina Lipovská. Za zaslané snímky děkujeme./

Share Button
Print Friendly, PDF & Email