Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Výlet na Zelenou horu a do Želivi po stopách architekta Santiniho se tento rok uskuteční 17.4.2022.

Výlet na Zelenou horu a do Želivi po stopách architekta Santiniho se tento rok uskuteční 17.4.2022.

DŮLEŽITÉ: Klášterní pivovar v Želivě nově zavedl omezený vstup do prostor výrobny. Proto prosíme, abyste při své rezervaci předem hlásili, zda máte zájem o prohlídku kláštera, nebo minipivovaru. Děkujeme za pochopení.

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

dne 17.4.2022 se opět vypravíme na jižní Moravu, kde jsme se rozhodli zmapovat osobnost neobvykle progresivního architekta „barokní gotiky“ Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož tvorba a život je opředen symbolikou, mysticismem a velkou dávkou tajemství. Je považován za génia barokní architektury, kterou pojímal v naprosto odlišném duchu než všichni jeho souputníci. Jedním z hlavních pilířů jeho tvorby je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou, kam zamíříme v rámci prvního zastavení na našem výletě.

Do kostela zavítáme v rámci komentované prohlídky, kostel bude speciálně otevřen jen pro naši skupinku, takže budeme mít pro sebe všechen prostor. Uvidíme tak i fascinující interiéry této stavby, které nyní procházejí pečlivou rekonstrukcí. V přímém okolí nalezneme ještě další Santinim přímo projektované a nebo upravované stavby. 

Dále zamíříme do prostoru tzv. zámečku, bývalého areálu cisterciáckého kláštera, kde se můžete kochat areálem s Muzeem nové generace (je možno navštívit individuálně v pauze na oběd). Areál dnes vlastní rodina Kinských. Konají se zde příležitostné kulturní akce, oslavy a také trhy. Velice oblíbenou zastávkou je i zdejší bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše na jejíž přestavbě se opět podílel J. B. Santini.

Poté si ukážeme Santinim projektovaný hřbitov, kterému místní přezdívají „lebka“ a přejedeme do města, kde bude následovat pauza na oběd či vycházku.

Po obědě již vyjedeme vstříc obci Želiv. Zde nalezneme další vynikající stavbu ve stylu barokní gotiky – nádherný klášter s velmi dlouhou historií. Založen byl již v roce 1139 Soběslavem I., od té doby byl několikrát dobýván a také nejednou vyhořel. Poslední unikátní přestavby se zde zhostil právě J. B. Santini Aichel, který mu vtisk nynější originální podobu. Kromě kláštera tu má ale tradici i vaření piva. Nachází se tu Želivský klášterní pivovar. Můžete tu okusit piva, jež se honosí jmény podle klášterních představených, jako jsou: Haštal, Milo či Drslav. Kromě toho jsou zdejší piva jedinečná i co se týká chuti, můžete zde vyzkoušet piva chutnající po višním, nebo například po medovině. Pro zájemce je v klášterním pivovaru domluvená i prohlídka spojená s degustací zdejšího lahodného moku. Jako bonus si můžete nechat i Vaši degustační skleničku. Pokud nejste zrovna fanouškem piva, jistě Vás potěší čas na prohlídku kláštera s unikátním kostelem, nebo celého areálu, kde kromě jiného naleznete ještě Trčkův Hrad. V případě, že raději posedíte v teple je k dispozici místní klášterní restaurace s moderním interiérem.

Termín výletu: neděle 17.4.2022
Odjezd: v 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci
Návrat: po půl devátě cca tamtéž
Upozornění: kapacita výletu je omezená

Cena: zvýhodněná adventní cena 890 Kč.

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy do jednotlivých měst.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Vstup a výklad v poutním kostele na Zelené hoře.

V ceně není zahrnuto:

– Komentovaná prohlídka okruhu „Po stopách Santiniho“ – vstup do kláštera a kostela 150 Kč
– Vstup a degustace do Želivského klášterního pivovaru. (150 Kč – vstup není povinný) 
– Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

DŮLEŽITÉ: Klášterní pivovar v Želivě nově zavedl omezený vstup do prostor výrobny. Proto prosíme, abyste při své rezervaci předem hlásili, zda máte zájem o prohlídku kláštera, nebo minipivovaru. Děkujeme za pochopení.

Na co se můžete těšit:

– Podíváme se na jedinečné skvosty takzvané barokní gotiky, jejímž průkopníkem byl Jan Blažej Santini Aichel
– Řekneme si více o této pozoruhodné osobnosti architekta, který se sám podepisoval jako Satan Aichel a v jehož tvorba je protkána mystikou a tajemstvím
– Víte, že Zelená hora je stavěna dle přesně stanovených číselných zákonitostí?
– Navštívíme nejen ji, ale i další jeho stavby v okolí. V neposlední řadě se zájemci navštívíme i Klášterní pivovar, prohlídka bude doplněna nejen výkladem, ale i degustací.
– Pokud nejste tak úplně pivním fanouškem, můžete čas využít na individuální prohlídku kláštera a kostela.

Průvodce:

Petr Sýkora

Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail zhruba týden před odjezdem. Účastník je povinen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, abychom vás mohli informovat o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.

Prosíme návštěvníky vzhledem k platným opatřením o prokázání očkování nebo proděláním nemoci před vstupem do autobusu.

Screen Shot 2016-10-24 at 12.05.58
Screen Shot 2016-10-24 at 12.05.47
Screen Shot 2016-10-24 at 12.05.34
zelena hora-07-22 at 14.10.44
zelena hora-07-22 at 14.10.53

– Zájezd se bude konat za jakéhokoliv počasí.
– Při nenaplnění minimální určené kapacity zájezdu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje zájezd v předstihu zrušit.
– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.Storno podmínky V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky. Méně než 30 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši. Storno podmínky jsou závazné.  

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email