Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Lunapark Eden – kontrasty Prahy 20. let

Lunapark Eden - kontrasty Prahy 20. let

Zatímco předevčírem jsme si připomněli bídu a nuznost bohdaleckých kolonií, dnes vzpomeneme na lesk a kratochvíle tehdejších Pražanů…

Je to neuvěřitelné, ale kousek od chudinských kolonií na a pod Bohdalcem, na samém konci Vršovic, byl na samém úsvitu dvacátých let nákladně vybudován gigantický zábavní park Eden s kolotoči, tobogány a veledlouhou horskou dráhou. Jeho ruch se v době největší popularity blížil vídeňskému Prátru, podle jehož vzoru byl také postaven.

Lunapark byl umístěn mezi Vršovickou a železniční trať kolem tehdejšího rybníčku pod Bohdalcem, kterému se později říkalo adekvátnějším pojmem „laguna“. No představte si, že by byl v Edenu „rybník“… Na laguně se tak třeba dalo hrát i divadlo nebo povozit své děvče na lodičce. A večer pak na vodní hladině pozorovat odlesk pravidelných ohňostrojů.

Do parku vedla vstupní brána, kde si mohli Pražané pořídit lístek za 1,20 Kč na celodenní řádění.

Teď pojďme popořadě k atrakcím…

Horská dráha, samozřejmě největší a nejdelší dominanta, přesahovala 5 km. Což je asi tak 12ti násobná délka horské dráhy na současném výstavišti (440 m).

V parku se myslelo i na obrovskou tančírnu – Kolosseum, ke které se přicházelo širokou alejí lemovanou stromy. Konaly se tam kromě tanečních událostí karnevaly nebo tomboly.

Pro znavené rekreanty byla k dispozici i terasovitá kavárna…

Eden navštívili dokonce černoši z Habeše, kteří postavili v parku napodobeninu domorodé vesnice a za drobnou úplatu předváděli užaslému obecenstvu domorodý život.

Jak se občané Prahy bavili, se můžete podívat v krátkém úryvku z filmu Muži v offsidu.

Jenže Edenu se nedařilo, lidé sem chodit nechtěli, nejen kvůli zákazu zábavy a tance v dobách německých porážek za druhé světové války. Ale také proto, že kolonka s obyvateli se špatnou pověstí byla hned za rohem. Konec konců i v současné době tu můžete zaslechnout, už se špetkou pýchy, že tady bydlelo v jednu chvíli celkem třináct odsouzených vrahů. A tím pádem i v Edenu koncentrace lidí z galerky značně přesahovala pražský průměr. Lidi to na tuhle stranu Prahy prostě netáhlo, takže velkorysý zábavní park začal upadat už ve třicátých letech, v roce 1935 byla zbourána většina atrakcí a v roce 1946 pak hygienik hlavního města nařídil park uzavřít. Nové činžovní domy se tady raději vůbec nestavěly, zatímco nouzová kolonie jen prosperovala.

A tady je smutný pohled na opuštěný cyklodrom Čertovo kolo zarůstající podobně, jako dnes zarůstá Výstaviště, které se navíc ani v době rozmachu nemohlo s velkolepým Edenem ani srovnávat…

fotozdroj: archiv Sřediska územního rozvoje ÚMČ Praha 10 a archiv obyvatel Prahy 10

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

  1. Naďa
    Naďa
    | |

    Jé, tak to se omlouvám, přehlédla jsem to.

    1. Petra
      Petra
      | |

      Dobrý den, jsme rádi, že se vám vycházka líbila. Video je to stejné, které také uvádíme výše v článku (označené jako odkaz modrou barvou). Každopádně děkujeme za zájem.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.