Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Zelená liška

Zelená liška

Komentovaná vycházka po prvorepublikovém sídlišti Zelená liška aneb sídliště nebyla jen výmyslem soudruhů…

Kdy? Vycházka zatím nemá žádný termín

Kde? Metro Budějovická – výstup bez eskalátorů, sraz před KFC (přízemí)

Co Vás čeká?

  • Osobně se přesvědčíte, zda mělo prvorepublikové sídliště svou „lidskou tvář“
  • Dozvíte se, jak to bylo se zelenými liškami v Krči
  • Navštívíte Nuselský hřbitov, který není v Nuslích, avšak temnými tajemstvími oplývá…
  • Setkáte se se skutečně existujícím českým „Járou Cimrmanem“ – vynálezcem šlapací tramvaje
  • Uvidíte, kde stála továrna na motocykly Jawa
  • Zjistíte, že i sorela (socialistický realismus) měla své domovní znamení (část sídliště dostavěna později)

Vstupné:
Dospělí – 250 Kč s předem zakoupenou vstupenkou
Studenti, žáci, senioři (65+), děti od 6let – 180kč s předem zakoupenou vstupenkou

Délka vycházky: 1,5 – 2 hodiny
Konec vycházky: na dohled od metra Budějovická, odkud vycházka začíná

Terén vhodný pro kočárek: ano
Terén vhodný pro vozíčkáře: ano

Průvodce: Kateřina Racková

Share Button
Print Friendly, PDF & Email
Zelená liška

Zelená liška

… aneb jak vznikalo sídliště Na Zelenou lišku pořádá Praha Neznámá komentované vycházky. Je zajímavé, že se mezi lidmi traduje, že to, co bylo postaveno za první republiky, je vynikající, a to co se stavělo za socialismu byla jenom ošklivá šedivá sídliště neboli krabice či králíkárny. Je to zvláštní, skoro to zní, jako by si […]

Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 17 komentářů

  1. Palina
    Palina
    | |

    Doufam, ze bude novy termin.
    Chtěla jsem se dozvědět více o místě, kde pracuji 🙂

  2. Daniela Hajská
    Daniela Hajská
    | |

    A v minisídlišti Herálecká byl uprostřed malý bazén a na konci směrem ke škole bazén velký, a vedle u školy v jídelně býval též bazén a pěkná dřevěná pergola……

  3. Tomáš Lašťovka
    Tomáš Lašťovka
    | |

    Já jsem v ulici Za Zelenou liškou prožil celé dětství a mládí.Základní školní docházku jsem absolvoval ve škole v téže ulici, tedy v té starší postavené před válkou. Byla to 99. základní škola, 100. ZŠ byla postavena až za socialismu a také její vzhled je samozřejmě jiný. Byla postavena tak, že uzavřela školní blok do tvaru písmene U, což asi byl původní architktonický záměr. Před školou byla zřejmě z doby válečné požární nádrž, sice oplocená, ale přesto se v ní z neopatrnosti utopil syn školníka pana Mokrejše. Byl jsem asi ve 2. třídě a chlapci jsme byli na pohřbu. Nádrž byla pak zasypána při výstavbě domů před školou a prodloužení ulice až ke škole.. Cihlový dům na pravé straně měl nebo dosud má centrální kotelnu, v jejíchž bunkrech se asi v roce 1960 samovznítilo uhlí. Na hašení v podzemí byli nasazeni vězni z Pankrácké věznice.
    Dům,do nějž mne maminka přivezla z porodnice, byl dokončen až v roce 1935. Celá oblast prožila za Pražského povstání dramatické chvíle. Působila zde jednotka SS a blíže k centru Prahy na Pankráci byly barikády.Tvrdilo se, že ve škole byli zavřeni místní obyvatelé jako rukojmí a škola prý byla podminovaná. Výbuchu zabránili odbojáři a v ulicích je dodnes dost památníčků padlých. V našem bytě se skrýval nějaký německý důstojník, vyraboval nějaké cennosti a převlékl se zde do civilu, zůstala po něm uniforma. Babička se zachránila tím, že ve chvíli, kdy vypuklo Pražské povstání, byla někde u známých na návštěvě a u nich zůstala až do osvobození.
    Hroby obětí i padlých sovětských vojáků byly v samostané části hřbitova, který však padl za oběť při výstavbě čtyřproudé ulice při výstavbě sídliště Antala Staška (navazuje na ulici Jeremenkova.) Tvrdilo se, že z toho byl politický průšvih a pár funkcionářů z radnice to stálo kariéru.
    Když mi bylo 6 let, začala výstavba zřejmě prvního panelového sídliště Herálecká, kterou popisujete v článku (domovní znamení, šachty na vysypávání odpadu.) Na staveniště jsem měl pěkný výhled z okna. Agentura Jedna Paní Povídala, že sídliště má plánovanou životnost 20 let a že by se při zemětřesení domy zhroutily. Stojí dodnes.
    Jěště k názvu Zelená liška. Je pravdou, že při výpadovce na Benešov zde stával zájezdní hostinec, údajně již hlubokých lesích. Nějaký lovec prý v lese spatřil lišku zelené barvy. Kriticky nelze doložit, zda se mu to nestalo, když v povznesené náladě se z hospody vracel domů. Plastika zelené lišky je k vidění ve zmíněné restauraci U zelené lišky.
    No a na závěr zmíním, že na pana učitele fyziky Svobodu se pamatuji také. Ovšem ve 4. a 5. třídě jsem měl třídního učitele Včelu. Proslavil se zápisem do žákovské knížky mého spolužáka: „O přestávce popral se s Medem. Včela.“ Dej mu pánbu věčnou slávu, měli jsme ho rádi.

    1. lenka
      lenka
      | |

      Ty komentované procházky by s vámi byly asi mnohem zajímavější. Děkuji za vzpomínky a cenné informace. Ať vám slouží zdravíčko 🙂

  4. Lucie Vlčková
    Lucie Vlčková
    | |

    Dobrý den, má babička Anna Vlčková učila na škole a žila Za Zelenou liškou. Strávili jsme u ní přenádheré dětství. Budu moc ráda, pokud kohokoliv najdu a zašle mi např.fotografii, zážitky… Krásný den všem :* Lucka (dcera Milana)

    1. Michal Roček
      Michal Roček
      | |

      Ahoj, Tvoje babička mě učila RJ a s Tvým taťkou jsem chodil do jedné třídy, moc krásná léta, rád na to vzpomínám.. To ještě touto ulicí jezdil autobus.
      MR

  5. Jan Budka
    Jan Budka
    | |

    Chodil jsem v sedmdesátých letech na základní školu Za Zelenou liškou a dodnes si pamatuji, že nám fyzikář pan Svoboda (renesanční člověk, který měl přehled v lecčems) vysvětloval název zelená liška. Podle jeho výkladu je odvozeno od staročeského lícha, což je úzký pruh pole (prakticky tak široký, aby se dal z ruky osít). V našem případě se jednalo o onen „zelený pruh“ před školou mezi domy. Takže podle něj šlo o zdrobnělinu slova lícha, takže „zelená líška“, které se časem zkrátilo dlouhé í, a tak vznikla zelená liška.

    1. Karolína Smetanová

      Já jsem pro změnu chodila do školy Za Zelenou liškou v 80.letech a naše paní učitelka tvrdila, že je název odvozen od spojení „zelená líska“ a že se tak jmenoval zdejší zájezdní hostinec. Inu, mětský folkór je prima věc. 🙂

      1. Jana
        Jana
        | |

        A nejmenovala se ta učitelka Jitka Nedbálková? Nám totiž říkala to samé.

  6. Michael Děd
    Michael Děd
    | |

    Děkuji za článek. Lokalitu znám dobře, ale to, že to je hřbitov Nuselský slyším poprvé 🙂 Ještě bych doplnil, že domy v Herálecké ulici (ulicích), tedy ty sorely, mají velmi zajímavý systém topení. Kvalitou bydlení (dispozicí, rozlohou) pak překonávají pavlačové domy stavěné za 1. republiky, myslím o několik koňských délek.

  7. Jiří Menoušek
    Jiří Menoušek
    | |

    Děkuji za článek. Lokalitu znám, protože jsem zde na přelomu osmdesátých a devadesátých let dálkově absolvoval Střední knihovnickou školu v ulici Za zelenou liškou. Teoretické vývody tzv. kolektivního bydlení lze vysledovat už v antice (!), ale např. i v anarchistických a emancipačních hnutích. Např. změnám v pojetí bydlení fandil i TGM (dokonce už v roce 1902). Kromě Le Corbusiera přispěli konstruktivisté obecně, funkcionalisté, také holandští, němečtí a švýcarští pováleční (1. světová) architekti. Hezky shrnuto zde: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120097077/?lang=cs Ještě možná jednu poznámku, první panelové domy se stavěly v Holandsku už po první světové válce. Ještě jednou děkuji a jsem s pozdravem J.M.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »