Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Bohdalecká kolonie očima Karla Čapka

Bohdalecká kolonie očima Karla Čapka

Kolonie Na Slatinách je dneska v Praze raritou – je to zvláštní ostrov se svým vlastním životem, přenesený sem téměř do středu velkoměsta jakoby z jiného světa nebo jiné doby. Tato prvorepubliková chudinská kolonie se nachází na pomezí Michle a Strašnic. Jediná z mnoha desítek kolonií pro nezaměstnané, která zůstala zachována do dnešních dnů. Když se tam podíváte, mnoho se nezměnilo… Tato a sousední kolonie Pod Bohdalcem zaujala už Karla Čapka a ve svém díle se jí věnoval…

Vznik bohdalecké kolonie popisuje mistrně Karel Čapek v povídce „Na Rafandě“ z roku 1925: „Nejdříve se zvolený pozemek obežene rezavým drátem nebo starými obručemi; pak se staví buď rovnou na zemi nebo na maličké podezdívce z bouračky. Zarazí se do země pár trámků tlustých jako paže (ale nesmí to být moc silná paže), pobije se to prkny a je to; teď z jara ještě moc nevadí, svítí-li slunce všemi spárami prken….Ostatní domky jsou vlastní výtvor svých obyvatelů; některé jsou stlučeny ze starých beden, vrazí se do toho plechová roura sebraná na smetišti, seženou se staré dveře, a zbývá-li ještě nějaká díra, zalepí se papírem; je to přístřeší, do jakého by chalupník kozu nedal.“

O řadě malinkatých domků zvané Sedmidomky píše ve fejetonu o Rafandě Karel Čapek: „Nejprve je tam řada městských baráků, kde bydlí elita Rafandy. Jsou to nízké, dlouhé zděné šupny, každé domovní dveře vedou rovnou do jediné místnosti, jež je celým bytem; platí se za to prý 700 Kč ročně, a jde-li tudy člověk v neděli, slyší několik gramofonů, spoustu dětí a skřivany na modré obloze“.

Karel Čapek dále popisuje: „Teprve přes ulici je vlastní samodílná, moderní Rafanda. Rafanda je dílo lidu; každý si staví sám svůj domek z materiálu, který se mu podaří sehnat: z beden, z latí, ze staré bouračky nebo z papíru. A protože celá tato čtvrť je teprve ve stadiu konstrukce, protože se tam ostošest zedničí, tesaří, bednaří, pokrývá, kamnaří a zahradničí na každém domečku, můžete okukovat způsob práce, dokonalost provedení, technické vymoženosti a lásku k věci.“

Tato kolonie ale asi jen tak z Prahy nevymizí, dle spisovatele bude asi dost houževnatá…: „Nemá vodu a jedinou studnu na nádraží prý jim chtějí zavřít. Ale Rafanda neuhne, zřídila se sama a poroste dál na svazích Bohdalce“.

Více v článku Kolonie Na Slatinách a „Obecná škola“…..

Mimojiné se zde totiž odehrával a natáčel děj slavného Svěrákova filmu „Obecná škola“.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email