Menu

Vydejte se s PN na výlet na Zelenou horu a po stopách Santiniho

0
Vydejte se s PN na výlet na Zelenou horu a po stopách Santiniho

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

na babí léto pro Vás opět chystáme zájezd za památkami, kulturou a dalšími pozoruhodnostmi. Tentokrát vyrazíme trochu dál, na jižní Moravu, kde jsme se rozhodli zmapovat osobnost neobvykle progresivního architekta „barokní gotiky“ Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož tvorba a život je opředen magickou symbolikou, mysticismem a velké dávky tajemství. Je považován za génia barokní architektury, kterou pojímal v naprosto odlišném duchu než všichni jeho souputníci. Jedním z hlavních pilířů jeho tvorby je poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou, jež má velice speciální dispozice. Je postaven na půdorysu kruhu a vše je zde korunováno speciálním…

Do kostela zavítáme v rámci komentované prohlídky. Uvidíme tak i fascinující interiéry této stavby. V přímém okolí nalezneme ještě Santinim projektovaný zámeček, k němuž se vypravíme také. Poté bude následovat pauza na oběd ve Žďáru nad Sázavou, kam pohodlně přejedeme autobusem.

Po obědě již vyjedeme vstříc nedaleké obci Želiv. Zde nalezneme další vynikající stavbu ve stylu barokní gotiky – nádherný klášter s velmi dlouhou historií. Založen byl již v roce 1139 Soběslavem I., od té doby byl několikrát dobýván a také nejednou vyhořel. Poslední unikátní přestavby se zde zhostil právě J. B. S Aichel, který mu vtisk nynější originální podobu. Kromě kláštera tu má ale tradici i vaření piva. Nachází se tu Želivský klášterní pivovar. Můžete tu okusit piva, jež se honosí jmény podle klášterních představených, jako jsou: Haštal, Milo či Drslav. Kromě toho jsou zdejší piva jedinečná i co se týká chuti, můžete zde vyzkoušet piva chutnající po višním, nebo například po medovině. Pro zájemce je v klášterním pivovaru domluvená i prohlídka spojená s degustací zdejšího lahodného moku. Jako bonus si můžete nechat i Vaši degustační skleničku. Pokud nejste zrovna fanouškem piva, jistě Vás potěší čas na prohlídku kláštera s unikátním kostelem.


Tajemný Santini, Zelená hora, Žďár a Želivský klášterní pivovar,

Zájezd pro milovníky architekta Santiniho, kultury i pěnivého moku

Pro velký zájem další termín zájezdu 8.10.2016 (obsazeno)
Termín zájezdu: sobota 24.9.2016 (obsazeno)
Odjezd: v 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci
Návrat: okolo 21. hodiny, tamtéž
Upozornění: kapacita zájezdu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)

Cena: 750 Kč

V ceně je zahrnuto:
- Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy do jednotlivých měst.
- Výklady PN u jednotlivých památek.
- Vstup a výklad v klášteře na Zelené hoře.

V ceně není zahrnuto:
- Vstup a degustace do Želivského klášterního pivovaru. (130 Kč – vstup není povinný)
- Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

Na co se můžete těšit:

- Podíváme se na jedinečné skvosty takzvané barokní gotiky, jejímž průkopníkem byl Jan Blažej Santini Aichel
- Řekneme si více o této pozoruhodné osobnosti architekta, který se sám podepisoval jako Satan Aichel a v jehož tvorba je protkána mystikou a tajemstvím
- Víte, že Zelená hora je stavěna dle přesně stanovených číselných zákonitostí?
- Navštívíme nejen ji, ale i další jeho stavby v okolí. V neposlední řadě se zájemci navštívíme i Klášterní pivovar, prohlídka bude doplněna nejen výkladem, ale i degustací.
- Pokud nejste tak úplně pivním fanouškem, můžete čas využít na individuální prohlídku kláštera a kostela.
- Bonusem pro Vás bude několik soutěž o ceny v průběhu zájezdu :)

Průvodce:

Kateřina Racková


Předběžný plán zájezdu:

Ráno odjezd z Prahy, přímou cestou se vydáme na Zelenou horu. Dopoledne absolvujeme prohlídku kláštera s komentovaným výkladem (v ceně zájezdu), prozkoumáme areál i jeho okolí, povíme si více o stavbě zámečku. Poté přejedeme do Žďáru nad Sázavou na oběd (cca 2 hodiny). Odpoledne přejedeme do obce Želiv, povíme si jako to bylo se stavbou a historií místního kláštera, poté zájemci mohou navštívit klášterní pivovar v rámci komentované prohlídky s degustací. (Prohlídka a degustace není v ceně zájezdu, v případě zájmu o ni se bude platit na místě doplatek 130 Kč. V ceně prohlídky: degustace dvou druhů piv, světlé 12- ti stupňové a tmavé 14- ti stupňové. Jako dárek si můžete ponechat skleničku.) Ostatní zde budou mít individuální volno, které mohou využít k občerstvení, prohlídce kláštera a jeho okolí, či dalších místních zajímavostí. Poté se již vydáme zpět do Prahy. Návrat je stanoven okolo 21. hodiny, dle odchylek od programu a stavu na komunikacích.

Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete na e-mailu info@prahaneznama.cz u slečny Svatavy Doubkové: svatava.doubkova@prahaneznama.cz. Vždy prosím uvádějte o kolik míst máte zájem.
V případě dotazů se neváhejte na nás obrátit. Všechny informace k zájezdu obdržíte souhrnně ještě několik dní před zájezdem.

- Rezervace míst je možná do termínu 22.9.2016 (čtvrtek).
- V případě, že bude kapacita obsazena, je možno se přihlásit jako náhradník.
- Platba musí být připsána nejpozději dne 23.9.2016 (pátek) na účet Prahy Neznámé, jinak může být vaše rezervace postoupena dalším zájemcům (náhradníkům).


- Zájezd se bude konat za jakéhokoliv počasí.
- V případě neúčasti na zájezdu z jakéhokoliv důvodu, je možnost si za sebe (dle počtu míst) sehnat jakéhokoliv náhradníka/y. V případě, že se zákazník na zájezd nedostaví, platba propadá v plné výši.
- Při nenaplnění minimální určené kapacity zájezdu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje zájezd v předstihu zrušit.
- Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web