Menu

Vydejte se s PN na adventní výlet na Zelenou horu a po stopách Santiniho

6
Vydejte se s PN na adventní výlet na Zelenou horu a po stopách Santiniho

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

na adventní období pro Vás opět chystáme zájezd za památkami, kulturou a dalšími pozoruhodnostmi. Tentokrát vyrazíme trochu dál, na jižní Moravu, kde jsme se rozhodli zmapovat osobnost neobvykle progresivního architekta “barokní gotiky” Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož tvorba a život je opředen magickou symbolikou, mysticismem a velké dávky tajemství. Je považován za génia barokní architektury, kterou pojímal v naprosto odlišném duchu než všichni jeho souputníci. Jedním z hlavních pilířů jeho tvorby je poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou, jež má velice speciální dispozice. Je postaven na půdorysu prolínajících se kruhů a působí zcela mysticky.

Do kostela zavítáme v rámci komentované prohlídky. Uvidíme tak i fascinující interiéry této stavby. V přímém okolí nalezneme ještě Santinim projektovaný zámeček, k němuž se vypravíme také. Poté bude následovat pauza na oběd ve Žďáru nad Sázavou, kam pohodlně přejedeme autobusem.

Po obědě již vyjedeme vstříc nedaleké obci Želiv. Zde nalezneme další vynikající stavbu ve stylu barokní gotiky – nádherný klášter s velmi dlouhou historií. Založen byl již v roce 1139 Soběslavem I., od té doby byl několikrát dobýván a také nejednou vyhořel. Poslední unikátní přestavby se zde zhostil právě J. B. S Aichel, který mu vtisk nynější originální podobu. Kromě kláštera tu má ale tradici i vaření piva. Nachází se tu Želivský klášterní pivovar. Můžete tu okusit piva, jež se honosí jmény podle klášterních představených, jako jsou: Haštal, Milo či Drslav. Kromě toho jsou zdejší piva jedinečná i co se týká chuti, můžete zde vyzkoušet piva chutnající po višním, nebo například po medovině. Pro zájemce je v klášterním pivovaru domluvená i prohlídka spojená s degustací zdejšího lahodného moku. Jako bonus si můžete nechat i Vaši degustační skleničku. Pokud nejste zrovna fanouškem piva, jistě Vás potěší čas na prohlídku kláštera s unikátním kostelem.


Tajemný Santini, Zelená hora, Žďár a Želivský klášterní pivovar,

Zájezd pro milovníky architekta Santiniho, kultury i pěnivého moku

Termín zájezdu: sobota 2.12.2017
Odjezd: v 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci
Návrat: okolo 21. hodiny, tamtéž
Upozornění: kapacita zájezdu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)

Cena: 650 Kč

V ceně je zahrnuto:
- Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy do jednotlivých měst.
- Výklady PN u jednotlivých památek…

V ceně není zahrnuto:
- Vstup na Zelenou horu (110 Kč – máme objednanou výjimečnou prohlídku – v areálu budeme sami.)
- Vstup do Želivského kláštera (110 Kč – 75 pro seniory a 50 pro studenty)
- Vstup a degustace do Želivského klášterního pivovaru. (130 Kč – vstup není povinný)

Na co se můžete těšit:

- Podíváme se na jedinečné skvosty takzvané barokní gotiky, jejímž průkopníkem byl Jan Blažej Santini Aichel
- Řekneme si více o této pozoruhodné osobnosti architekta, který se sám podepisoval jako Satan Aichel a v jehož tvorba je protkána mystikou a tajemstvím
- Víte, že Zelená hora je stavěna dle přesně stanovených číselných zákonitostí?
- Navštívíme nejen ji, ale i další jeho stavby v okolí. V neposlední řadě se zájemci navštívíme i Klášterní pivovar, prohlídka bude doplněna nejen výkladem, ale i degustací.
- Pokud nejste tak úplně pivním fanouškem, můžete čas využít na individuální prohlídku kláštera a kostela.
- Bonusem pro Vás bude několik soutěž o ceny v průběhu zájezdu :)

Průvodce:

Kateřina Racková


Předběžný plán zájezdu:

Ráno odjezd z Prahy, přímou cestou se vydáme na Zelenou horu. Dopoledne absolvujeme prohlídku kláštera s komentovaným výkladem (v ceně zájezdu), prozkoumáme areál i jeho okolí, povíme si více o stavbě zámečku. Poté přejedeme do Žďáru nad Sázavou na oběd (cca 2 hodiny). Odpoledne přejedeme do obce Želiv, povíme si jako to bylo se stavbou a historií místního kláštera, poté zájemci mohou navštívit klášterní pivovar v rámci komentované prohlídky s degustací. (Degustace několika druhů piv, např. světlé 12- ti stupňové a tmavé 14- ti stupňové. Jako dárek si můžete ponechat skleničku.) Ostatní zde budou mít individuální volno, které mohou využít k občerstvení, prohlídce kláštera a jeho okolí, či dalších místních zajímavostí. Poté se již vydáme zpět do Prahy. Návrat je stanoven okolo 21. hodiny, dle odchylek od programu a stavu na komunikacích.

Kde se můžete hlásit?

Výlet jednoduše zakoupíte zde.

Výlet můžete též zakoupit za hotové v kamenných obchodech:

Freshlabels Store
Panská 9, Praha 1
Po-Ne 10:00 – 20:00

Kancelář Prahy Neznámé
Koněvova 141, Praha 3
3.patro, kancelář 307c
Úterý 9:00 – 12:00
- V případě dotazů pište prosím na info@prahaneznama.cz

- Rezervace míst je možná do termínu 1. 12. 2017 do 18:00.

- Výlet se bude konat za jakéhokoliv počasí.

- Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.

- Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Storno podmínky

V případě odhlášení výletu 30 dní a více předem, vracíme 100% zaplacené částky, nebo je možné se přehlásit na jiný výlet/termín. 14 dnů a více předem vracíme 50%. Méně než 14 dnů před datem odjezdu je částka nevratná z důvodů předběžného závazného objednání autobusu, vstupů apod. V případě nemoci je možno si za sebe najít náhradníka/y dle počtu objednaných míst, jinak platba propadá v plné výši.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 6 komentářů

 1. Pavla Kadlecová
  Pavla Kadlecová
  | |

  Dobrý den, minulou sobotu (2.12.2017) jsme se vydali s PN na Zelenou horu. Výlet byl perfektně organizovaný, vše proběhlo v pohodě. Vyjadřuji tímto také pochvalu průvodkyni Kateřině Rackové. Je to fundovaná průvodkyně, má velmi dobré znalosti, navíc je milá, příjemná a má osobitý humor. Takže za mne i za manžela píši: DÍKY

  Reply
  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Dobrý den, moc děkuji a jsem ráda, že se vám na výletě líbilo.
   S pozdravem Kateřina Racková

   Reply
 2. Jirina Kolářová
  Jirina Kolářová
  | |

  Kde konkrétně je sraz ? Ulice Na Florenci je poměrně dlouhá.

  Reply
  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Sraz je v ulici v zatáčce, cca týden před odjezdem posíláme na mail cestovní pokyny, kde podrobně naleznete všechny potřebné informace.

   S pozdravem
   Kateřina Racková, PN

   Reply
 3. Anna Chrzova
  Anna Chrzova
  | |

  Je to je senzačni vylet a já jsem ve Vídni.Neslo by to na jaře opakovat?

  Reply
  1. Kateřina Racková
   Kateřina Racková
   | |

   Dobrý den paní Chrzová,

   všimla jsem si vaše komentáře až se zpožděním. O opakování na jaře přemýšlíme. Určitě se všechny informace dozvíte na našem webu PN, či facebooku.

   S pozdravem
   Kateřina Racková, PN

   Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web