Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Hájkova kronika – ač populární, spíše smyšlená

Hájkova kronika - ač populární, spíše smyšlená

Velice populární českou kronikou byla bezesporu kronika Václava Hájka z Libočan, která vyšla v roce 1541. Tento kronikář měl, soudě dle jeho díla, velice bujnou fantazii, protože kromě jiného jako první přichází s údajným přesným rokem založení Vyšehradu, kterým je rok 682…??

Historici dnes nepochybují o tom, že si datum založení Vyšehradu a všechna další data týkající se prvních přemyslovských knížat, vymyslel. Na území Vyšehradu se provádělo několik archeologických výzkumů, nejčastěji pod vedením pana doktora Bořivoje Nechvátala. A díky nim se většina dnešních historiků přiklání k názoru, že první obydlí na Vyšehradě vzniká až v polovině 10. století.

O vzniku Vyšehradu existuje poměrně velké množství pověstí od různých autorů, které se rozcházejí ohledně stáří Vyšehradu i toho, zda bylo toto místo založeno již kněžnou Libuší či nikoliv…
Autor kroniky si také vymyslel řadu dalších pověstí, například tu o Horymírovi s Šemíkem.

Hájek možná nebyl autentický a příliš pravdivý, ale upřímně řečeno, byl to hezký počin, jak českou historii zpopularizovat a zapsat ji do vědomí všech. Následně skrze Jiráskovy Staré pověsti české, které jsou (nebo už nejsou?) povinnou školní četbou.

Má zásluhu ten, kdo správně převypráví strohá fakta nebo ten, co je zpopularizuje a zpřístupní širším masám…? Dle názoru některých lidí by se Hájek mohl dnes s úspěchem živit jako autor telenovel, ale kdo z nás nezná jeho kroniku a kdo z nás nezná Aloise Jiráska, který z něho vychází…?!

Vždyť i slavný sochař Václav Myslbek ztvárnil ve svých sochách legendární postavy…

Dozvíte se mnohem více, jak to tenkrát bylo, v komentované vycházce Prahy Neznámé o Vyšehradě

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

  1. Tamara Pechová
    Tamara Pechová
    | |

    Dobrý den, milá Praho neznámá,

    už poměrně dlouho jsem pravidelným účastníkem vašich vycházek a již delší dobu se chystám vám vyseknout pochvalu.
    Bílkova vila, Anežský klášter – obě vycházky skvělé, moc milá paní průvodkyně, spousta zajímavých informací, a co je důležité, lidsky civilně podávaných.
    Nový svět, Střešovičky – nádhera, co dodat, Praha má tolik krásných míst. Průvodce Petr Ryska celý balík znalostí ještě jako bonus podává s humorem.
    Hanspaulka Lídy Baarové, Kulaťák, Nové město, Bubenečské vily – moc milá průvodkyně (vždycky mám radost z mladých laskavých lidí), spousta odborností a zajímavostí ze světa architektury, krása, díky.
    Tady bych se zastavila s prosbou, zdali se dá něco bližšího zjistit o bubenečském domě ve Wolkerově ulici č.p. 16. Bydleli jsme v něm asi 2 roky, když jsem byla malá holka, tak jsem zvědavá, táhnou mě tam vzpomínky.

    Těším se na další vycházky, které jsem ještě nestihla, noční Pražský hrad, Jože Plečnik, Haštalská čtvrť, Tržiště…

    Děkuji vám všem, vaše práce vás baví, baví i nás!:-)
    Tamara Pechová

    1. Věra Novotná
      Věra Novotná
      | |

      Dobrý den paní Pechová,
      moc Vám děkujeme za takto krásný komentář! Co se týče bubenečského domu, zkusím předat dotaz dál. Případnou odpověď najdete pod komentářem.

      Tým Prahy Neznámé 🙂

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.