Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Strašnice přišly o kus funkcionalismu…

Strašnice přišly o kus funkcionalismu...

Ve vilových Strašnicích jsme se setkali s vilou, která dnes již úspěšně zapřela svůj původ…

V ulici Nad Olšinami č.4 najdeme cennou funkcionalistickou vilu s významnou historií, která byla při nedávné přestavbě totálně zničena. Věc je o to smutnější, že je v majetku hl. m. Prahy.

Provedenou „modernizací“ vila přišla o svou autenticitu, kdy zastavěním své terasy byl její objem zarovnán do jednoduchého hranolu. Došlo k výměně oken a dům obdržel naprosto nevhodný nátěr s jakýmisi dlaždicovými „ozdobami“. Dřívější kultivované proporce a stavební detaily zmizely. Porovnat původní funkcionalistickou eleganci vily s dnešní cirkusovou křiklavě barevnou estrádou můžete na obrázcích níže.

Co si myslíte vy?

[socialpoll id=“2275948″]

Více o Reinerově vile

Vilu postavil v letech 1926–7 architekt Jaromír Krejcar pro manžele Karla a Grete Reinerovy. V prvním patře byly reprezentační vzájemně propojené místnosti, druhé patro bylo ložnicové se vstupem na rozlehlou terasu. Manželé Reinerovi patřili k prvorepublikové pražské kulturní elitě. Vydavatelka a překladatelka Grete se proslavila prvním překladem Švejka do němčiny a pomocí emigrantům z hitlerovského Německa. Jejich vila se stala místem živých společenských setkání. Mezi častými hosty bylo možno potkat takové osobnosti jako kritika F.X.Šaldu, bojovnici za moderní umění a dobrý vkus a zároveň manželku architekta vily Milenu Jesenskou či historika umění Antonína Matějčka. Po nástupu Hitlera k moci začaly v ČSR hledat pomoc zástupy německých běženců. Grete se stala nejen členkou Šaldova Pomocného komitétu pro německé uprchlíky, ale i vydavatelkou jejich časopisu. Manželé před obsazením Českých zemí německým vojskem neodjeli do zahraničí a to se Grete stalo osudným. Kvůli svému židovskému původu byla odvlečena do Terezína a následně transportována do Osvětimi, kde v roce 1944 umírá. Dům zabralo gestapo. Po válce se vila stala majetekem hl. m. Prahy a konec její nešťastné historie už znáte.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 7 komentářů

  1. Josef Dobiáš
    Josef Dobiáš
    | |

    Tohle provedení, může povolit jen zkorumpované hovado. Zachování významných projektů pro další generace je potlačeno mrzkým prospěchem zúčastněných v současnosti.

  2. Eva Poštová
    Eva Poštová
    | |

    Píšete, že dům po smrti původních majitelů připadl státu. Velice by mne tudíž zajímalo, kdo je investorem přestavby a zda musela akce mít schválení památkářů..děkuji

  3. jana
    jana
    | |

    Ano, viděla jsem tuhle vilu a je ošklivá.

  4. Petronela
    Petronela
    | |

    Obsahově souhlas, pravopis opraven 🙂

  5. Mirka Burešová
    Mirka Burešová
    | |

    Otřesné… To by mělo být žalovatelné 🙁
    (A jen pro správnost, vila byla postavena pro „manžele Reinerovy“ (s ypsilonem, prosím, děkuji))

  6. satyr
    satyr
    | |

    nepochopitelne je pouze proc zvolili jina okna nez na zbytku budovy a jinou barvu – jinak by to asi bylo jedno…

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.