Menu

Syrovost industriálních Holešovic

1
Syrovost industriálních Holešovic

Holešovice jsou čtvrť, která vždy žila svým vlastním životem, stranící se ostatních pražských částí. Holešovice jsou na jedné straně uvozovány zelení Letenských sadů a dlouhou cestou do luxusního Bubenče. Na straně druhé obtékány meandrem řeky. Toto výhodné postavení je přímo předurčilo, aby se staly přístavní čtvrtí, městem ve městě. Již od konce 19. století zde byly budovy továrny, fabriky a průmyslové prostory. Překladiště a doky. Počátkem 20. století pak bylo prohloubeno říční koryto a vznikl přístav.

Po vzniku přístavu se Holešovice mění v rušné mraveniště nakládek a vykládek s neustálým stavebním ruchem. Přesídluje sem čím dál více podnikatelů s jejich leckdy zpočátku malými firmami, které zde rozkvétají jako exotické rostliny.

Čtvrť se postupně proměňuje a vyrůstají zde desítky věží. Narozdíl od ostatních pražských částí, jsou to charakteristické věžičky továrních komínů, ze kterých stoupá namodralý dým a zahaluje Holešovice do nostalgické mlhy.

Někteří továrníci své provozy neuhájili a byli nuceni zavřít, ať z důvodu krize ve třicátých letech, nebo jiných. Štěstěna je vrtkavá i v podnikání. Definitivní zkázou však bylo hromadné znárodňování po roce 1948, kdy, zejména v Holešovicích, nezůstal kámen na kameni.

Znárodnění postihlo snad všechny továrníky, kteří zde do té doby pěstovali svůj byznys a kultivovali okolí. Fabriky byly vytrženy ze svých přirozených kořenů, původní výroba byla měněna. Tovární objekty začaly chátrat, zet prázdnotou a rozpadat se. Jiné přežívaly ze své dobré prvorepublikové pověsti a některým se dařilo i nadále.

Po revoluci se haly, objekty a skladiště vrací svým původním majitelům (a dědicům), kteří vlastně zahajují druhou Holešovickou etapu výstavby. Většinu budov obdrželi ve smutném stavu a tak je třeba renovovat, rekonstruovat a rekultivovat. Holešovice se opět pomalu probouzejí k životu a mění svou tvář.

Nastavují ji do moderní doby. Některé továrny jsou měněny na kanceláře a byty. V jiných sídlí architektonická studia, či designéři. Vzniká zde řada klubů, restaurací a prodejen. Holešovice ožívají. Přeměnu umocňují i kulturní instituce využívající bývalé výrobní haly a objekty, jako je divadlo La Fabrika nebo centrum umění Dox.

Kromě revitalizace stávajících budov, vzniká mnoho nových objektů. Od roku 2000 se zde rozjel rozsáhlý stavební boom. Holešovice se zbavují svého zaprášeného vzhledu a začínají se čím dál více blýskat novotou. Vznikají zde nové developerské projekty nájemních domů s byty, plánovaná je i stavba mrakodrapů a luxusní úprava stávajícího přístaviště.

Navštivte i vy Holešovice na komentované vycházce s Prahou Neznámou a nechte se okouzlit industriální atmosférou, syrovostí přístavních doků a nebo naopak jemnými liniemi činžovních domů a výrobních hal, které si svá místa zde drží již déle než sto let.

Share Button
Print Friendly

Příspěvek má 1 komentář

  1. Dagmar Mroziewicz
    Dagmar Mroziewicz
    | |

    Velmi hezká a fundovaná vycházka.

    Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web