Menu

Čertovy kameny – 3 sloupy, 3 verze

0
Čertovy kameny - 3 sloupy, 3 verze

Čertův sloup – to je oříšek pro leckterého badatele! A tudíž se k němu váže i řada pověstí… Dle jedné pověsti se sloup dostal na Vyšehrad díky ďáblovi, který se vsadil s knězem místního kostela sv. Petra a Pavla. Čert se chvástal, že dokáže z Říma na Vyšehrad donést sloup dříve, než kněz doslouží na Vyšehradě mši. Sv. Petr, jeden z patronů kostela, knězi přál a proto čertovi škodil. Cestou z Říma čerta pravidelně bičoval a ten třikrát sloup upustil do Benátského moře, čímž ztratil čas. Ke kostelu na Vyšehradě se dostal v momentě, kdy kněz řekl poslední Amen. Čert vzteky hodil sloupem po knězi, kterého ovšem minul a sloup se při dopadu rozlomil na tři části. Prý právě díky této legendě se sloupu přezdívá čertův. Tento sloup se nachází na území Vyšehradu několik století, jak se sem dostal ve skutečnosti a jaký mohl mít účel, je stále záhadou.

Jiná pověst tvrdí, že šlo o střely, které sem při obléhání Vyšehradu husité vystřelili katapultem. Přičemž, co čert nechtěl! :) Velitel, který přikázal k palbě, se prý jmenoval Čert.

Nejpravděpodobnější se však zdá být teorie, že jde o válce pocházející z nějaké zaniklé románské stavby, která stávala přímo na Vyšehradě.

O Čertově sloupu a jiných pověstech si přijďte poslechnout na komentovanou vycházku, která se koná již tuto sobotu, kdy jako třešničku na dortu pak budete mít unikátní možnost navštívit í hrobku Slavín, která je běžně pro veřejnost uzavřená.

Nebo si přečtěte článek Vyšehrad legendární.

Share Button
Print Friendly

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web