Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Výlet do Baťova Zlína

Výlet do Baťova Zlína

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

na zimní období i na nadcházející jaro pro Vás plánujeme další výlety do zajímavých českých a moravských měst. Začátkem února se podíváme opravdu daleko. Volba padla na jedinečné město Zlín, za jehož rozvojem a urbanismem stojí především továrník Baťa, který kolem sebe sdružil ty nejlepší architekty své doby. Nebývá zvykem, že by takto velký továrník stavěl architekturu v moderních intencích, Baťa je velkou výjimkou a jeden z největších mecenášů architektury dvacátého století. Bez něj by bezpochyby Zlín neměl takovou podobu jakou má dnes. Metropoli vtiskl unikátní výraz zahradního města s odpočinkovými zónami, parky, ale také zábavními podniky a budovami sloužící veřejnosti.

My se na zlínské realizace podrobně zaměříme. Kromě domků pro zaměstnance, které projektovala Baťova kancelář v duchu režné cihlové architektury, si projdeme výrobní areál firmy Baťa, který zvlášť poslední dobou prošel velkou konverzí. Dnes tu nalezneme obuvnické muzeum, galerii ale hlavně proslulou budovu, které se přezdívá Jednadvacítka. Jedná se ve své době o nejvyšší budovu na našem území a druhou nejvyšší stavbu v Evropě. V době svého dostavení v roce 1938 měřila úctyhodných 77,5 metru. Je jedinečná nejen svou výškou, ale také technickým vybavením. Má zabudovanou klimatizaci a byla vybavena nejmodernějšími výtahy ve své době. Součástí budovy je také speciální ředitelský výtah o velikosti 6,15 x 6,15 metru. Ten sloužil pro potřeby ředitele, který zde měl pohodlné zázemí, včetně fungujícího telefonu a tekoucí vody. Výtah mohl zastavit v jakémkoliv patře a ředitel podniku měl tak dobrý přehled o práci jeho zaměstnanců. My se do výtahu podíváme také a vyjedeme s ním až na střechu této dominanty. Odsud se nám rozprostře pohled na celý Zlín. Po prohlídce správní budovy „21“ budeme mít rozchod. Zájemci se tak mohou projít městem, či navštívit některé ze zdejších muzeí.

Kromě toho se podíváme na exkurzi do vlastní vily Tomáše Bati. Tu si nechal stavět již v roce 1901 vizovickou stavební firmou. S projektem ale spokojen nebyl a tak v roce 1911 pověřil architekta Jana Kotěru adaptací vily. Spolu s ním na tomto díle pracoval ještě František Kysela, který se postaral o výzdobu a také zahradní architekt František Josef Thomayer. Za minulého režimu vila i celý výrobní areál přechází na Československý stát. Zatímco areál pokračuje ve výrobě jako národní podnik Svit, Baťova vila v té době fungovala jako Dům pionýrů. Bohužel jak areál, tak vila za tu dobu velmi zchátraly. Vilu po revoluci zrestituoval Baťův syn Tomáš mladší a od roku 1997 zde proběhla rekonstrukce, která objekt navrátila do původní podoby. My ji tedy dnes můžete vidět téměř ve stejném stavu jako za nejslavnější éry firmy, kdy v ní bydlel Tomáš Baťa.



Kromě toho se zaměříme ještě na jednu novodobou zlínskou realizaci od české architektky Evy Jiříčné. Ta zde v roce 2011 vytvořila moderní kongresové centrum. Můžeme tedy posoudit, jak se Evě Jiřičné podařilo propojit baťovskou architekturu zahradního města se současnými trendy v architektuře.





Baťův Zlín

Architektura továrních budov, rodinných domků a formování moderní metropole

Termín: sobota 11.2.2017 (obsazeno) a nově sobota 18.3. 2017
Odjezd: kolem 7:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: po 20. hodině
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)

Cena: 960 Kč

V ceně je zahrnuto:
– Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy ve Zlíně.
– Výklady PN u jednotlivých památek.
– Vstup do Baťovy vily s výkladem, prohlídka správní budovy 21, vstup do ředitelského výtahu a výklad.

V ceně není zahrnuto:
– Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)
– Vstupy do muzeí a galerií.

Průvodce:

Kateřina Racková


Předběžný plán zájezdu:

Ráno odjezd z Prahy do Zlína. Od 11:00 nás čeká prohlídka vlastní vily Tomáše Bati, projedeme si také čtvrť domků, které stavěl pro zaměstnance své firmy. Poté bude následovat oběd. Po obědě se vypravíme na procházku centrem města a ukážeme si některé zajímavé realizace, pak už bude následovat prohlídka areálu firmy, návštěva správní budovy a exkurze do ředitelského výtahu. Nakonec si uděláme rozchod, můžete si prohlédnout například muzeum obuvi v areálu, apod. Návrat ve večerních hodinách.



Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete na e-mailu info@prahaneznama.cz. Vždy prosím uvádějte o kolik míst máte zájem. V případě dotazů se neváhejte na nás obrátit. Všechny informace k zájezdu obdržíte souhrnně ještě několik dní před zájezdem.

– Rezervace míst je možná do termínu 9.3.2017 .
– V případě, že bude kapacita výletu obsazena, je možno se přihlásit jako náhradník.
– Platba musí být připsána nejpozději dne 10.3.2017 na účet Prahy Neznámé, jinak může být vaše rezervace postoupena dalším zájemcům (náhradníkům). Rádi Vám vystavíme dárkový voucher, v případě, že výlet chcete darovat svým přátelům či blízkým.

– Výlet se bude konat za jakéhokoliv počasí.
– V případě neúčasti na výletu z jakéhokoliv důvodu, je možnost si za sebe (dle počtu míst) sehnat jakéhokoliv náhradníka/y. V případě, že se zákazník na výlet nedostaví, platba propadá v plné výši.
– Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.
– Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Pavel Kucera
    Pavel Kucera
    | |

    Dobry den, napad na tento vylet je super. Spravni budove firmy se vsak jednadvacitka neprezdivalo 🙂 Jedna se o „cislo popisne“, ktere se pouzivalo v celem arealu (pro vsechny budovy). Vyjadruje pozici budovy od hlavniho vchodu (vratnice). Konkretne tedy cislo 21 znaci, ze budova je na urovni vratnice a je druha vlevo od ni. Krome vyse uvedenych staveb doporucuji take sakralni (evangelicky kostel architekta Karfika a kapli Sv. Vaclava architekta Gahury). Jen u kaple si nejsem jist, zda je otevrena – urcite vam to reknou v BATOVE INSTITUTU 14,15 – 4 a 5 budove pod vratnici 🙂

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.