Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Perníkové jesličky a kostel sv. Matěje

Perníkové jesličky a kostel sv. Matěje

Určitě znáte tradiční perníkové jesličky v kostele svatého Matěje, ale už asi nevíte, jak tato tradice vznikla… Bylo to tak, že tehdejší pater Machač, který začínal svou kněžskou činnost právě zde, roku 1972 pomohl jedné ze svých oveček. Její dcera z vděčnosti napekla perníkové figurky pro patera s tím, že je má rozdat při mši svaté svým ministrantům. Ona dcera byla akademickou malířkou, tak si dovedete představit, že to nemohly být jen tak neakadamické a obyčejné perníčky, jako si pečeme v domácnostech sami. Tím spíš bylo paterovi líto perníčky rozdat a místo toho je vystavil v kostele. To mělo úspěch u návštěvníků kostela takový, že se lety rozrostl tento zvyk na jesličky čítající kolem 300 figurek. Zapojili se pak ještě krojové motivy z koutů naší země a vznikla tak tradice nadregionálního charakteru.

Ona akademická malířka byla Helena Horálková, později nazývaná už jen jako „Perníková Helenka“. Současná podoba perníkových jesliček je pak dílem učně paní Horálkové – Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

A když už do Dejvice pojedete, tak vás vybavíme i znalostmi o kostelíčku samotném. Pověst říká, že první kostelík na tomto místě nechal postavit v roce 971 kníže Boleslav II., zvaný Pobožný. Ten zabloudil v lese v lokalitě, kde byli za dívčí války pobiti a následně pohřbeni muži z družiny Ctirada. Tam se před ním náhle objevil divoký medvěd střežící hroby, ale zjevení svatého Matěje knížete včas zachránilo. Podle jiné pověsti vylezl z křoví značně statný muž, který medvěda zastřelil a pak se představil, že je Matěj. A ještě jiná pověst říká, že to nebylo divoké zvíře, nýbrž ochočený medvěd chalupáře Matěje, což kníže zjistil až v momentě, kdy si s ním medvěd začal hrát a lízat ho na tváři. Každopádně z vděčnosti za svou záchranu slíbil kníže na tomto místě nechat postavit kostel zasvěcený svatému Matěji, což také učinil. První spolehlivý historický údaj o kostele ale všem třem pověstem nepřeje a pochází až z roku 1404. Kostel postupně přestával stačit požadované kapacitě a proto byl v roce 1770 zbořen a nahrazen dnešním barokním. V průběhu doby byl kostel mnohokrát vyloupen, naposledy v 90. letech 20. století. Do věže kostela uhodil v březnové noci 1840 blesk, který ji těžce poškodil a při následném požáru byly ve věži roztaveny železné zvony.

Hezký výlet!

Share Button
Print Friendly, PDF & Email