Menu

Výlet do Brna – vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

1
Výlet do Brna - vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

Pro velký zájem o lednový i únorový termín jsme přidali nově termín 25.6. 2017.Pojeďte s námi do Brna na velký architektonický výlet. Brno je město krásné samo o sobě a jistě jste tam mnozí byli již mnohokrát, my se ale i přesto pokusíme ukázat Vám ho z jiné perspektivy. Hned ráno po příjezdu se podíváme na komentovanou prohlídku do vily Tugendhat, aby jsme si tuto výjimečnou realizaci užili ještě za světla.

Vila vznikla pro bohaté manžele židovského původu Fritze a Gretu Tugendhat. Oslovili úžasného architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl funkcionalistický skvost, který je ceněn po celém světě, jako jedna z nejlepších vil tohoto období vůbec.

Vila před pár lety prodělala velice zdařilou rekonstrukci, v rámci níž byly citlivě obnoveny interiéry i exteriéry a tak zde dnes opět můžeme nalézt původní nábytek i část vybavení, včetně proslulé onyxové zdi, která mění barvu podle intenzity dopadajících slunečních paprsků. To vše si samozřejmě nenecháme ujít. Podíváme se dovnitř, a to hned na velký okruh, jehož součástí je nejen návštěva obytných prostor manželů, ale také technického zázemí. Uvidíte také například, kam manželé uskladňovali kožichy, či se dozvíte na jakém principu fungovala tehdy vůbec jedna z prvních klimatizací na světě, či prosklená stěna v interiéru, která za pomoci moderního mechanismu sjížděla dolů. V suterénu je také výstava věnovaná historii vily. Nakonec se můžete pokochat krásným výhledem z prostorné zahrady vily.

Vstup do vily je možný pouze pro malé omezené skupinky, z tohoto důvodu máme prohlídky časovány po půlhodině za sebou, takže budete mít dost času si prohlédnout a nafotit okolí buď před a nebo po návštěvě vily, popřípadě si dopřát ranní kávu. Do skupinek budete zařazováni podle pořadí při hlášení.

Po návštěvě vily se individuálně vydáme do centra, kde si dáme volno na oběd a další. Můžete jej využít k objevování další architektury (pokud byste ještě měli náladu, hned u vily Tugendhat jsou další skvělé realizace jako například Low Beerova vila, postavena rodiči Grety apod.), můžete navštívit některou z výstav (Moravská galerie má dokonce většinu expozic zdarma), či s jen tak procházet a vychutnávat atmosféru města.

Po obědě se přesuneme do čtvrti Žabovřesky. Uděláme si zde kratší prohlídku po nejzajímavějších funkcionalistických vilách.
Právě zde byla v roce 1928 otevřena výstava Nový dům, výstava moderního bydlení, která měla brněnské diváky seznámit s idejemi funkcionalistického stavění. Tato výstavba reagovala na tehdejší moderní tendence v architektuře a pracovali na nich naši nejlepší (hlavně brněnští) architekti. Nalezneme zde realizace Bohuslava Fuchse, Jaroslava Grunta, Arnošta Wiesnera, Jiřího Krohy a dalších. Čtvrť je vlastně předchůdkyní naší funkcionalistické Osady Baba (kterou jste možná navštívili v rámci našich vycházek). Ale Baba si na slavnostní otevření musela počkat až do roku 1932.

Po procházce si stále ještě neodpočineme. Neboť se podíváme do interiéru další legendární brněnské vily. Tato osobitá realizace vznikla v roce 1906 a kombinuje v sobě prvky lidové architektury se svébytným stylem Dušana Jurkoviče. Celé dílo je pojato komplexně, od vyřezávané vstupní brány, po detaily na zábradlí schodiště. Kromě výkladu a stálé expozice si prohlédneme i současnou výstavu architekta Martina Rajniše a čas zbude i na kávu.
Poté se již vypravíme vstříc Praze, kam dorazíme v pozdějších hodinách.

Upozornění: Sice to vzhledem k zaměření výletu neočekáváme, ale prosíme, hlavně dámy, neberte si na návštěvu vily ostré (zvlášť jehlové) podpatky. Obnovená podlahová krytina je tak citlivá, že by došlo k jejímu poškození.


Brněnská vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

Den plný architektury – Od lidové architektury k funkcionalismu

Termín výletu:  4.6. 2017 (obsazeno) a nově 25. 6. 2017
Odjezd: kolem 6:30 ráno z Prahy, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
Návrat: kolem 21. hodiny
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)
V případě, že si přejete zájezd darovat, napište nám to prosím do poznámky, obratem vám pošleme dárkový voucher.

Cena: 890 Kč

V ceně je zahrnuto:
- Doprava moderním autobusem tam i zpět.
- Výklady PN u jednotlivých památek.
- Vstup a výklad v Jurkovičově vile, návštěva výstavy Martina Rajniše tamtéž.
(Vstup do vily Tugendhat se doplácí na místě, cena: 350/210 Kč)

V ceně není zahrnuto:
- Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

Průvodce:

Kateřina Racková


Předběžný plán výletu Vám bude zaslán na e-mail zhruba týden před odjezdem.


Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete na e-mailu info@prahaneznama.cz u slečny Denisy Nguyen. Vždy prosím uvádějte o kolik míst máte zájem. Výlet můžete i darovat svým známým, v tom případě Vám vystavíme speciální dárkový voucher, který jim můžete zabalit třeba pod stromeček:)
V případě dotazů se neváhejte na nás obrátit.

- Rezervace míst je možná do termínu 16. 5. 2017 .
- V případě, že bude kapacita obsazena, je možno se přihlásit jako náhradník.
- Platba musí být připsána nejpozději dne 17. 5. 2017 na účet Prahy Neznámé, jinak může být vaše rezervace postoupena dalším zájemcům (náhradníkům).

- Výlet se bude konat za jakéhokoliv počasí.
- V případě neúčasti na výletu z jakéhokoliv důvodu, je možnost si za sebe (dle počtu míst) sehnat jakéhokoliv náhradníka/y. V případě, že se zákazník na zájezd nedostaví, platba propadá v plné výši.
- Při nenaplnění minimální určené kapacity výletu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje výlet v předstihu zrušit.
- Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly

Příspěvek má 1 komentář

 1. Eva Královcová
  Eva Královcová
  | |

  Dobrý den, ráda bych se zúčastnila výletu do Brna – Vila Tugendhat, ale bohužel tento termín jsem mimo republiku. Prosím, plánujete nějaký další? Rovnou bych se přihlásila. Díky a s pozdravem
  Eva Královcová
  tel.: 724 951 369

  Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web