Menu

Výlet na Zelenou horu a do kláštera v Želivě

5
Výlet na Zelenou horu a do kláštera v Želivě

Vážení příznivci Prahy Neznámé,

V sobotu 1.4. se vypravíme opět na jižní Moravu, kde jsme se rozhodli zmapovat osobnost neobvykle progresivního architekta „barokní gotiky“ Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož tvorba a život je opředen magickou symbolikou, mysticismem a velké dávky tajemství. Je považován za génia barokní architektury, kterou pojímal v naprosto odlišném duchu než všichni jeho souputníci. Jedním z hlavních pilířů jeho tvorby je poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou, jež má velice speciální dispozice. Je postaven na půdorysu kruhu a vše je zde korunováno speciálním…

Do kostela zavítáme v rámci komentované prohlídky, kostel bude speciálně otevřen jen pro naši skupinku, takže budeme mít pro sebe všechen prostor. Uvidíme tak i fascinující interiéry této stavby. V přímém okolí nalezneme ještě Santinim projektovaný zámek, k němuž se vypravíme také. Poté bude následovat pauza na oběd ve Žďáru nad Sázavou, kam pohodlně přejedeme autobusem.

Po obědě již vyjedeme vstříc nedaleké obci Želiv. Zde nalezneme další vynikající stavbu ve stylu barokní gotiky – nádherný klášter s velmi dlouhou historií. Založen byl již v roce 1139 Soběslavem I., od té doby byl několikrát dobýván a také nejednou vyhořel. Poslední unikátní přestavby se zde zhostil právě J. B. S Aichel, který mu vtisk nynější originální podobu. Kromě kláštera tu má ale tradici i vaření piva. Nachází se tu Želivský klášterní pivovar. Můžete tu okusit piva, jež se honosí jmény podle klášterních představených, jako jsou: Haštal, Milo či Drslav. Kromě toho jsou zdejší piva jedinečná i co se týká chuti, můžete zde vyzkoušet piva chutnající po višním, nebo například po medovině. Pro zájemce je v klášterním pivovaru domluvená i prohlídka spojená s degustací zdejšího lahodného moku. Jako bonus si můžete nechat i Vaši degustační skleničku. Pokud nejste zrovna fanouškem piva, jistě Vás potěší čas na prohlídku kláštera s unikátním kostelem, nebo celého areálu, kde kromě jiného naleznete ještě Trčkův Hrad. V případě, že raději posedíte v teple je k dispozici místní klášterní restaurace s moderním interiérem.


Tajemný Santini, Zelená hora, Žďár a Želivský klášterní pivovar,

Zájezd pro milovníky architekta Santiniho, kultury i pěnivého moku

Termín výletu: sobota 1.4.2017
Odjezd: v 8:00 ráno z Prahy, ulice na Florenci
Návrat: po 20. hodině, tamtéž
Upozornění: kapacita výletu je omezená, viz níže (Kde se můžete hlásit)

Cena: 780 Kč

V ceně je zahrnuto:
- Doprava moderním autobusem tam i zpět, přejezdy do jednotlivých měst.
- Výklady PN u jednotlivých památek.
- Vstup a výklad v klášteře na Zelené hoře.

V ceně není zahrnuto:
- Vstup a degustace do Želivského klášterního pivovaru. (130 Kč – vstup není povinný) Vstup do kláštera Želiv s výkladem. (110/75/50 Kč)
- Individuální cestovní pojištění proti úrazu pro jednotlivce. (Náš autobusový dopravce je pojištěn na všechna rizika spojená s přepravou.)

Na co se můžete těšit:

- Podíváme se na jedinečné skvosty takzvané barokní gotiky, jejímž průkopníkem byl Jan Blažej Santini Aichel
- Řekneme si více o této pozoruhodné osobnosti architekta, který se sám podepisoval jako Satan Aichel a v jehož tvorba je protkána mystikou a tajemstvím
- Víte, že Zelená hora je stavěna dle přesně stanovených číselných zákonitostí?
- Navštívíme nejen ji, ale i další jeho stavby v okolí. V neposlední řadě se zájemci navštívíme i Klášterní pivovar, prohlídka bude doplněna nejen výkladem, ale i degustací.
- Pokud nejste tak úplně pivním fanouškem, můžete čas využít na individuální prohlídku kláštera a kostela.
- Bonusem pro Vás bude několik soutěží o ceny v průběhu zájezdu :)

Průvodce:

Kateřina Racková
Předběžný plán zájezdu:

Ráno odjezd z Prahy, přímou cestou se vydáme na Zelenou horu. Dopoledne absolvujeme prohlídku kláštera s komentovaným výkladem (v ceně zájezdu), prozkoumáme areál i jeho okolí, povíme si více o stavbě zámečku. Poté přejedeme do Žďáru nad Sázavou na oběd (cca 2 hodiny). Odpoledne přejedeme do obce Želiv, povíme si jako to bylo se stavbou a historií místního kláštera, poté zájemci mohou navštívit klášterní pivovar v rámci komentované prohlídky s degustací. (Prohlídka a degustace není v ceně zájezdu, v případě zájmu o ni se bude platit na místě doplatek 130 Kč. V ceně prohlídky: degustace dvou druhů piv, světlé 12- ti stupňové a tmavé 14- ti stupňové. Jako dárek si můžete ponechat skleničku.) Ostatní zde budou mít individuální volno, které mohou využít k občerstvení, prohlídce kláštera a jeho okolí, či dalších místních zajímavostí. Poté se již vydáme zpět do Prahy. Návrat je stanoven okolo 20. hodiny, dle odchylek od programu a stavu na komunikacích.

Kde se můžete hlásit?

Hlásit se můžete na e-mailu info@prahaneznama.cz u slečny Denisy Nguyen. Vždy prosím uvádějte o kolik míst máte zájem.
V případě dotazů se neváhejte na nás obrátit. Všechny informace k zájezdu obdržíte souhrnně ještě několik dní před zájezdem.

DŮLEŽITÉ: Klášterní pivovar v Želivě nově zavedl omezený vstup do prostor výrobny. Proto prosíme, abyste při své rezervaci předem hlásili, zda máte zájem o prohlídku kláštera, nebo minipivovaru. Děkujeme za pochopení.

- Rezervace míst je možná do termínu 22.3.2017 .
- V případě, že bude kapacita obsazena, je možno se přihlásit jako náhradník.
- Platba musí být připsána nejpozději dne 23.3.2017 na účet Prahy Neznámé, jinak může být vaše rezervace postoupena dalším zájemcům (náhradníkům).


- Zájezd se bude konat za jakéhokoliv počasí.
- V případě neúčasti na zájezdu z jakéhokoliv důvodu, je možnost si za sebe (dle počtu míst) sehnat jakéhokoliv náhradníka/y. V případě, že se zákazník na zájezd nedostaví, platba propadá v plné výši.
- Při nenaplnění minimální určené kapacity zájezdu si pořadatel (Praha Neznámá) vyhrazuje zájezd v předstihu zrušit.
- Praha Neznámá nenese odpovědnost za případné prodlení týkající se příjezdu autobusu do Prahy způsobené cestovními podmínkami a dalšími okolnostmi. Berte prosím v potaz, že daný čas příjezdu je pouze orientační.

Těšíme se na Vás!

Share Button
Print Friendly

Příspěvek má 5 komentářů

 1. Ivan Pekárek
  Ivan Pekárek
  | |

  Omlouvám se a opravuji svoji objednávku na DVĚ místa na moje jméno. Děkuji za pochopení.
  Pekárek

  Reply
  1. Svatava Doubková
   Svatava Doubková
   | |

   Dobrý den pane Pekárku,

   pokyny k platbě máte ve svém mailu ;)

   Reply
 2. Ivan Pekárek
  Ivan Pekárek
  | |

  Prosím o rezervaci 1 místa na moje jméno.
  Děkuji.
  Pekárek

  Reply
 3. Anežka Podolcová
  Anežka Podolcová
  | |

  Žádám o rezervaci na výlet Zelená hora a Želiv, pro 1 osobu na jméno Anežka Podolcová.
  Děkuji, s pozdravem.

  Anežka Podolcová

  Reply
  1. Svatava Doubková
   Svatava Doubková
   | |

   Dobrý den paní Podolcová,
   poslala jsem Vám na mail pokyny k platbě ;)

   Budeme se na Vás těšit!

   Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web